• Slider 15

Aktualności

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowano projekt rozporządzenia dotyczącego tzw. stref planistycznych.   Analizy PZD wskazują, że projekt już za dwa lata może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych na większości terenów gmin. Poniżej publikujemy stanowiska struktur PZD w tej sprawie. 

 • Za głupotę i cwaniactwo musisz zapłacić!

  Stałe zamieszkiwanie na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego było i jest surowo zakazane, w obecnym porządku prawnym uregulowane jest  to w art. 12 Ustawy o ROD z 13 grudnia 2013 roku. Niestety, niektórzy działkowcy przekonani są, że skoro byli u notariusza to działka jest w 100 % ich własnością i mogą robić co tylko zapragną. A tak niestety nie jest.

  Komentarze: 0Więcej
 • Wymiana książek w ROD „Chemik” w Grudziądzu.

  W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym  „Chemik” w Grudziądzu utworzone zostało miejsce do wymiany książek tzw. bookcrossing (wymiana książek). Szafa z książkami stanęła na tarasie domu działkowca. Egzemplarze znajdujące się w szafie pochodzą z prywatnych zbiorów działkowców z tego ogrodu. Wśród miłośników ogrodnictwa działkowego jest wielu czytelników, którzy kupują książki.

  Komentarze: 0Więcej
 • Szczęście, które nazywa się działka w ROD.

  Zapotrzebowanie na działki w miastach i miasteczkach w całej Polsce, jest ogromne, młodzi ludzie poszukują działek, a ich ceny wywindowały bardzo wysoko. Okres pandemii Covid 19, który zdominował wszystko, wiele nauczył każdego z nas. Odświeżył naszą świadomość znaczenia ogrodów dla naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia. Wiele osób po raz pierwszy od lat spędzało na swoich działkach dzień za dniem, dla wielu były to najcudowniejsze chwile, odkąd sięgali pamięcią.

  Komentarze: 0Więcej
 • Za nami jubileusz 35-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „SASANKA” w Lubieniu Kujawskim

  W dniu 25 czerwca 2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 35-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „SASANKA” w Lubieniu Kujawskim. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w tamtejszym kościele parafialnym, po której nastąpił przemarsz zrzeszonych działkowców oraz zaproszonych gości na teren ROD.

  Komentarze: 0Więcej
 • Od 20.06 w sprzedaży lipcowy „Mój Ogródek”! Przeczytaj i poleć innym działkowcom!

  W wydaniu lipcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl. Lipiec to pełnia lata, cieszymy się bogactwem kolorów kwitnącej przyrody. W tym wydaniu zachęcamy do uprawy róż. 

  Komentarze: 0Więcej
 • Czytajcie „działkowca”!

  Nie przegapcie najnowszego – lipcowego numeru „działkowca”, który właśnie pojawił się w sprzedaży! W tym największym piśmie ogrodniczym na rynku, znajdziecie bogactwo rzetelnej wiedzy i wiele praktycznych porad. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury, będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów, w sam raz na rozpoczynający się wakacyjny sezon!

  Komentarze: 0Więcej
 • Konkurs krajowy „Inwestycje ekologiczne w ROD”

  14 czerwca br. Krajowy Zarząd przyjął uchwałę nr 188/2023 w sprawie ogłoszenia konkursu krajowego pn. „Inwestycje ekologiczne w ROD”. Konkurs ten jest przeznaczony dla ogrodów, które mają tereny ekologiczne i ma na celu zaprezentowanie i  docenienie inwestycji ekologicznych w ROD. Konkurs ma również zainspirować do podejmowania działań na rzecz środowiska, a także zwiększyć świadomość ekologiczną  działkowców. Ogrody mogą zgłaszać się do udziału w konkursie w 5 kategoriach. Termin zgłoszenia upływa z dniem 31 lipca 2023 r. Zwycięzcy otrzymają wysokie nagrody pieniężne oraz puchary i dyplomy. Zachęcamy zarządy ROD  do udziału w konkursie ! Dokumenty konkursowe zamieszczone zostałY w zakładce Konkursy Krajowe  [LINK]

  Komentarze: 0Więcej
 • Tańszy prąd dla ROD w 2023r.

  Przypominamy! Zgodnie z nowelizacją wprowadzoną z inicjatywy PZD, ROD mogą uzyskać upusty cenowe na prąd w 2023r., tj. rozliczyć część prądu  zużytego w 2023r. po cenach (netto) z 2022r. Co do zasady na każdą działkę przypada pakiet 250 kWh. Aby uzyskać bonifikatę zarząd ROD musi złożyć wniosek do 30 czerwca 2023 r. Informacja jak złożyć wniosek ws. 250 kWh link.

  Komentarze: 0Więcej
 • Dzień Dziecka w toruńskim ROD "Zagroda".

  W sobotę 3 czerwca w ROD "ZAGRODA" po raz pierwszy od istnienia ogrodu zorganizowany został Dzień Dziecka. Z okazji zabawy skorzystało kilku dziesięcioro "Młodych Działkowców" z Naszego Ogrodu. W programie były liczne konkursy oraz gry i zabawy.

  Komentarze: 0Więcej