• Slider 15

Otwarte szkolenie dla działkowców ROD miasta Rypina w Okręgu Toruńsko – Włocławskim PZD.

Realizując uchwałę nr 309/2023 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 7 września 2023 roku w sprawie zadań oświatowych Okręgowych Zarządów PZD w miesiącach wrzesień – listopad 2023 roku dnia 21 października 2023 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Jedność” w Rypinie odbył się wykład otwarty dla działkowców użytkujących działki w czterech ROD zlokalizowanych w Rypinie, tj. ROD „Jedność”, ROD „Pionier”, ROD Piast” oraz ROD „Rozmaryn”. Wydarzenie zostało przeprowadzone na terenie ROD „Jedność” w Rypinie.

          Spotkanie otworzył Prezes Zarządu ROD „Jedność” w Rypinie. Przywitał wszystkich zebranych oraz przedstawił plan wydarzenia. Następnie głos zabrała Pani mgr Blandyna Łubkowska, starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD, która była prelegentem szkolenia otwartego. Tematy, które zostały omówione to:

- Idea i historia rodzinnych ogrodów działkowych oraz

- „Otwarty program klimatyczny PZD”.

          Omawiając ideę rodzinnych ogrodów działkowych Pani mgr Blandyna Łubkowska przekazała zebranym informacje o historii Polskiego Związku Działkowców, wspomniała o najstarszym ROD w Grudziądzu oraz podkreśliła ogromną rolę Pana mgr. inż. Eugeniusza Kondrackiego, który od 1981 roku jest Prezesem Polskiego Związku Działkowców.

          Podczas interpretacji „Otwartego programu klimatycznego PZD” poruszone zostały takie zagadnienia jak: ekologiczne sposoby wykorzystania wody i odpadów, zasady segregacji odpadów, ponowne wykorzystanie odpadów, ochrona zasobów wodnych, czyste powietrze, uprawy bioróżnorodne oraz działalność edukacyjna. Przez całą długość prelekcji Pani Łubkowska wspierała się autorskimi prezentacjami dotyczącymi prezentowanych zagadnień.

          Spotkanie zostało zorganizowane przy wsparciu środków uzyskanych z Powiatu Rypińskiego, które udało się zdobyć Rodzinnemu Ogrodowi Działkowemu „Jedność” w Rypinie, głównie poprzez działania podjęte przez Pana Andrzeja Boruszkowskiego.

          Dla zebranych przygotowany był poczęstunek składający się z kawy, herbaty oraz słodkich przekąsek. Działkowcy biorący udział w spotkaniu wykazywali otwartą postawę, zadawali dużo pytań oraz wymieniali się swoimi doświadczeniami. Na zakończenie spotkania otrzymali broszury tematyczne wydane ze środków Krajowej Rady PZD: „Zbieramy deszczówkę”, „Śmieci w ROD i na działce”, „Woda oszczędnie i racjonalnie”, „Zamieniamy trawniki na jagodniki”, „Smaczne rabaty” oraz „Uprawa warzyw pod osłonami”.

          Na zakończenie spotkania głos ponownie zabrał Pan Andrzej Boruszkowski, który podziękował działkowcom za przybycie, jak również Pani Blandynie Łubkowskiej za przygotowanie i przeprowadzenia szkolenia otwartego.

 

 

 

Przygotowała:

mgr B. Łubkowska