• Slider 15

Aktualności

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowano projekt rozporządzenia dotyczącego tzw. stref planistycznych.   Analizy PZD wskazują, że projekt już za dwa lata może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych na większości terenów gmin. Poniżej publikujemy stanowiska struktur PZD w tej sprawie. 

 • Stanowisko OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD w sprawie zagrożonych 38 warszawskich ROD.

  Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców podczas swoich obrad w dniu 22 września 2023 roku szczegółowo zapoznał się z sytuacją, w której znalazło się 38 Rodzinnych Ogrodów Działkowych położonych na terenach m.st. Warszawy w związku z trwającymi konsultacjami społecznymi odnośnie uwag co do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy.

  Komentarze: 0Więcej
 • Czytajcie „działkowca”!

  Uwaga! Na rynku jest już najnowszy – październikowy numer „działkowca” – największe na rynku pismo ogrodnicze, oferujące rzetelną i sprawdzoną wiedzę. Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania na działce jesienią, inspiracje związane np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalne kompozycje lub elementy małej architektury oraz wiele innych, aktualnych tematów!

  Komentarze: 0Więcej
 • Od 20.09 w sprzedaży październikowy „Mój Ogródek”! Przeczytaj i poleć innym działkowcom!

  W wydaniu październikowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych jesiennych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl. Trawy ozdobne cieszą się w ogrodach niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – te piękne rośliny to prostota, elegancja i dekoracyjność w jednym. 

  Komentarze: 0Więcej
 • Okręgowe Dni Działkowca "Toruń 2023"

  Tegoroczne Okręgowe Dni Działkowca w Okręgu Toruńsko-Włocławskim Polskiego Związku Działkowców, odbyły się 15 września 2023 roku, w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Miejsce głównej uroczystości zdobiły tradycyjne kosze dożynkowe, wypełnione barwnymi kwiatami oraz warzywami i owocami z działek. Uroczystość otworzył Prezes Okręgu Pan Piotr Gadzikowski, wprowadzono sztandar okręgu, następnie odśpiewano Hymn Państwowy, a po nim - Hymn Polskiego Związku Działkowców.

  Komentarze: 0Więcej
 • Pismo Krajowego Zarządu PZD do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy

  Szanowny Panie Ministrze, minął już rok od ogłoszonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa konkursu na nabór wniosków o przyznanie grantów w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”, Działania 2.5. - Poprawa jakości środowiska miejskiego, Osi priorytetowej: II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

  Komentarze: 0Więcej
 • Pismo Krajowego Zarządu PZD do Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego

  Występujemy do Pana Prezydenta z prośbą o interwencję w zakresie przyspieszenia procedury regulacji stanu prawnego gruntów ROD na terenie m. st. Warszawy. Krajowy Zarząd PZD liczy na wsparcie tej sprawy, gdyż jest ona bardzo istotna dla działkowców i Związku. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych na mocy art. 75 oraz art. 76 umożliwia uzyskanie potwierdzenia należnego PZD prawa użytkowania do nieruchomości, na której znajduje się ROD w formie decyzji administracyjnej.

  Komentarze: 0Więcej
 • Pismo Krajowego Zarządu PZD do Ministra Rozwoju i Technologii

  W związku pracami prowadzonymi w kierowanym przez Pana Ministra resorcie nad aktami wykonawczymi przewidzianymi przez ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, Krajowy Zarząd PZD zwraca się o uwzględnienie w przyjmowanych rozwiązaniach postulatu mającego fundamentalne znaczenie dla zabezpieczenia praw miliona polskich rodzin korzystających z działek w rodzinnych ogrodach działkowych.  

  Komentarze: 0Więcej
 • Dożynki w Ciechocińskim ROD "Irys"

  W sobotę 19 sierpnia w ROD IRYS w Ciechocinku odbył się uroczysty DZIEŃ DZIAŁKOWCA. W programie obchodów było podsumowanie konkursu na „Najlepiej zagospodarowaną działkę” wraz z wręczeniem pucharów i dyplomów. Nie obyło się też bez tradycyjnej grochówki oraz wspólnej zabawy, grał zespół „RETRO”. Uroczystość trwała do późnych godzin w wyśmienitych humorach, wspólnym śpiewaniu i tańcach.

  Komentarze: 0Więcej
 • Dzień Działkowca w ROD "ZAGRODA" w Toruniu

  W sobotę 2 września w ROD "ZAGRODA" w Toruniu po raz drugi w historii ogrodu zorganizowany został Dzień Działkowca. Z tej okazji w imprezie uczestniczyło kilkudziesięciu Działkowców. W trakcie uroczystości miało miejsce wręczenie nagród w ramach konkursów zorganizowanych na ogrodzie "Najładniejsza działka rekreacyjna" oraz "Najlepsza działka produkcyjna" na które przez miesiąc oddawali głosy sami Działkowcy, dodatkowo odbyły się dwa konkursy na "Najlepsze ciasto" oraz "Najlepszą nalewkę". 

  Komentarze: 0Więcej