• Slider 15

Aktualności

 

 • PREZES SPRAWĘ BĘDZIE PILOTOWAŁ I ZACHĘCA DO TEGO INNYCH

  Jeśli prezesi tematu nie dopilnują, to niektóre ogrody działkowe mogą zniknąć. Miasto i gmina jeszcze się tym nie zajmowały.  Prezes sprawę będzie pilotował i zachęca do tego innych. Jeśli prezesi tematu nie dopilnują, to niektóre ogrody działkowe mogą zniknąć.

  Komentarze: 0Więcej
 • Działkowicze w potrzasku. Apelują do rządu

  Rodzinne Ogródki Działkowe znikną z miast? Obawiają się tego działkowicze — w związku z ogólnymi planami zagospodarowania przestrzennego, które muszą powstać w ciągu dwóch lat — i apelują do rządu o pomoc. Sprawa dotyczy ponad 4 mln Polaków.  W Polsce istnieje prawie pięć tysięcy Rodzinnych Ogródków Działkowych (w skrócie ROD) o łącznej powierzchni przekraczającej 40 tysięcy hektarów. To obszar wielkości Gdyni.

  Komentarze: 0Więcej
 • Polscy działkowcy mocno zaniepokojeni. Nowe przepisy doprowadzą do likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych?

  Czy dojdzie do likwidacji części Rodzinnych Ogródków Działkowych? Zgodnie z nowymi przepisami, które mają wejść w życie do 2025 roku, może dojść do takiej sytuacji - takiego obrotu spraw spodziewała się Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców. W ramach projektu każda gmina ma zostać podzielona na 13 stref planistycznych. Tylko w dwóch mogą znajdować się Rodzinne Ogródki Działkowe. Co z pozostałymi? Działkowcy mają w głowie najczarniejszy scenariusz. Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców wysyłała pismo do ówczesnego ministra rozwoju i technologii - Waldemara Budy. Ministerstwo odpowiedziało. Szczegóły poniżej.

  Komentarze: 0Więcej
 • Część ogródków działkowych do likwidacji? Ministerstwo Rozwoju dementuje

  Czy grozi nam likwidacja części Rodzinnych Ogródków Działkowych? Do końca 2024 roku gminy muszą uchwalić tzw. plany ogólne - w ramach reformy przepisów dot. zagospodarowania przestrzennego. Wśród działkowców pojawiły się obawy, że może to doprowadzić do likwidacji części ogrodów działkowych.

  Komentarze: 0Więcej
 • Strach na „polskim RODOS”. Działkowcy boją, się że stracą domki, altany, szklarnie

  Przepisy dotyczące planowania przestrzennego zagrażają istnieniu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Takie obawy mają sami użytkownicy działek.  Szacuje się, że w Polsce jest 5000 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które zajmują niemal 44 tysięcy hektarów i jest na ty terenie 966 tysięcy zagospodarowanych działek.

  Komentarze: 0Więcej
 • Działki ROD znikną z miast? Pilny apel do rządu Tuska

  Ogródki działkowe mogą zniknąć z miast przez nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Gminy muszą do końca 2025 roku uchwalić tzw. plany ogólne, które określą, co i gdzie wolno budować.

  Komentarze: 0Więcej
 • Spalanie w ROD surowo zabronione

  Zgodnie z §68 pkt 5 Regulaminu ROD na terenie działek ROD obowiązuje bezwzględny zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych. 

  Komentarze: 0Więcej
 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 12 stycznia 2024 roku w sprawie wysyłki wytycznych do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD w roku 2024 oraz druków zawiadomień na walne zebrania

  Krajowy Zarząd PZD informuje, że w dniu 10 stycznia 2024 roku do wszystkich zarządów ROD za pośrednictwem Poczty Polskiej przekazana została przesyłka, w skład której wchodzą: 1. Broszura w formacie A4 zawierająca: a) Wytyczne dla zarządów ROD i komisji rewizyjnych w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań i konferencji delegatów w roku 2024 oraz  wzory druków do przeprowadzenia tych zebrań,b) Wytyczne dla ROD w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych ROD za 2023 wraz z załącznikami, c) Wytyczne dla ROD w sprawie opracowania preliminarzy finansowych ROD na 2024 wraz z załącznikami. 2. Biuletyn Informacyjny nr 1/2024 z aktualnymi dokumentami dotyczącymi działalności Związku.

  Komentarze: 0Więcej
 • Działkowcy biją na alarm. Obawiają się likwidacji tysięcy ogrodów działkowych

  W 2023 r. weszły w życie dwa akty prawne, które niepokoją Polski Związek Działkowców. Szczególnie obawiają się przepisów zawartych w znowelizowanej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Uważają oni, że są one furtką do likwidacji większości ogrodów działkowych w Polsce.

  Komentarze: 0Więcej