• Slider 15

Aktualności

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowano projekt rozporządzenia dotyczącego tzw. stref planistycznych.   Analizy PZD wskazują, że projekt już za dwa lata może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych na większości terenów gmin. Poniżej publikujemy stanowiska struktur PZD w tej sprawie. 

 • Strach na „polskim RODOS”. Działkowcy boją, się że stracą domki, altany, szklarnie

  Przepisy dotyczące planowania przestrzennego zagrażają istnieniu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Takie obawy mają sami użytkownicy działek.  Szacuje się, że w Polsce jest 5000 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które zajmują niemal 44 tysięcy hektarów i jest na ty terenie 966 tysięcy zagospodarowanych działek.

  Komentarze: 0Więcej
 • Działki ROD znikną z miast? Pilny apel do rządu Tuska

  Ogródki działkowe mogą zniknąć z miast przez nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Gminy muszą do końca 2025 roku uchwalić tzw. plany ogólne, które określą, co i gdzie wolno budować.

  Komentarze: 0Więcej
 • Część ogródków działkowych do likwidacji? Ministerstwo Rozwoju dementuje

  Czy grozi nam likwidacja części Rodzinnych Ogródków Działkowych? Do końca 2024 roku gminy muszą uchwalić tzw. plany ogólne - w ramach reformy przepisów dot. zagospodarowania przestrzennego. Wśród działkowców pojawiły się obawy, że może to doprowadzić do likwidacji części ogrodów działkowych.

  Komentarze: 0Więcej
 • Spalanie w ROD surowo zabronione

  Zgodnie z §68 pkt 5 Regulaminu ROD na terenie działek ROD obowiązuje bezwzględny zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych. 

  Komentarze: 0Więcej
 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 12 stycznia 2024 roku w sprawie wysyłki wytycznych do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD w roku 2024 oraz druków zawiadomień na walne zebrania

  Krajowy Zarząd PZD informuje, że w dniu 10 stycznia 2024 roku do wszystkich zarządów ROD za pośrednictwem Poczty Polskiej przekazana została przesyłka, w skład której wchodzą: 1. Broszura w formacie A4 zawierająca: a) Wytyczne dla zarządów ROD i komisji rewizyjnych w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań i konferencji delegatów w roku 2024 oraz  wzory druków do przeprowadzenia tych zebrań,b) Wytyczne dla ROD w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych ROD za 2023 wraz z załącznikami, c) Wytyczne dla ROD w sprawie opracowania preliminarzy finansowych ROD na 2024 wraz z załącznikami. 2. Biuletyn Informacyjny nr 1/2024 z aktualnymi dokumentami dotyczącymi działalności Związku.

  Komentarze: 0Więcej
 • Działkowcy biją na alarm. Obawiają się likwidacji tysięcy ogrodów działkowych

  W 2023 r. weszły w życie dwa akty prawne, które niepokoją Polski Związek Działkowców. Szczególnie obawiają się przepisów zawartych w znowelizowanej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Uważają oni, że są one furtką do likwidacji większości ogrodów działkowych w Polsce.

  Komentarze: 0Więcej
 • Elektrośmieci - nowe stawki dla ROD

  W dalszym ciągu kontynuowany jest program ekoDziałkowiec, który daje ogrodom możliwość uzyskania korzyści za elektrośmieci wywożone z terenu ROD. Organizator programu podwyższył właśnie stawki, jakie płaci za elektrośmieci. Obecnie jest to 50 gr/kg. Więcej informacji o programie: http://pzd.pl/artykuly/27729/111/Oszczednosci-na-odpadach-w-ROD---uchwala-KZ-PZD.html

   

   

  Komentarze: 0Więcej
 • Rozporządzenie w/s planów jednak niekorzystne dla ROD

  Od kilku miesięcy działkowcy postulowali do Ministra Rozwoju i Technologii  o rozporządzenie, które zminimalizuje ryzyka, jakie dla ROD niosą zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o planowaniu przestrzennym. Z całego kraju do resortu wpłynęło kilkaset petycji o rozporządzenie, które dopuści możliwość wprowadzania do planów zagospodarowania przestrzennego ROD w każdej ze tzw. stref planistycznych. Brak takiego rozwiązania oznacza, że znaczna część ROD zostanie najprawdopodobniej pozbawiona możliwości ujawniania w planach miejscowych, a to otworzy opcję dla ich likwidacji, nawet na cele komercyjne - więcej na ten temat tutaj: http://pzd.pl/artykuly/27927/113/Plany-ogolne-zagroza-wiekszosci-ROD.html . Niestety postulaty działkowców nie zostały wysłuchane.

  Komentarze: 0Więcej
 • Czytajcie „działkowca”!

  Uwaga: w sprzedaży pojawił się już styczniowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Oprócz aktualnych porad i wiadomości, znaleźć w nim można m.in. wiele wspaniałych inspiracji na nadchodzący sezon! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

  Komentarze: 0Więcej