Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Czerwcowy numer „Mojego Ogródka” dostępny od dziś na rynku!

  2021-05-19 15:22

  „Mój Ogródek” możesz mieć w wersji tradycyjnej – papierowej lub znacznie wygodniejszej – cyfrowej: adnroid https://bit.ly/3kjiWb3; IOS: https://apple.co/2TdaoGH. Czerwiec to pracowity czas na działce. Aby nie przeoczyć ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w tym terminie, warto zajrzeć do dodatku specjalnego „Mojego Ogródka” – Letnie cięcie roślin ozdobnych. Dzięki praktycznym wskazówkom zawartym w artykule, nasze rośliny będą zdrowsze, a działka zyska na wyglądzie! Koniecznie przeczytaj także artykuł – „Czym zwalczać szkodniki roślin”, który wraz z artykułem – „Czym zwalczać choroby roślin”, opublikowanym w poprzednim, majowym numerze „Mojego Ogródka”, stanowią razem kompendium wiedzy ochroniarskiej.

 • List otwarty Anny Bołądź - działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Wodnik" w Toruniu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-18 14:39

  Grafika wektorowa Pióro kałamarz, obrazy wektorowe, Pióro kałamarz ilustracje i kliparty"Jako działkowiec z młodszego pokolenia doceniam możliwość spędzania wolnego czasu z rodziną na łonie natury, gdzie przy okazji moge uprawiać ekologiczne warzywa i owoce na własne potrzeby. Jednocześnie mam świadomość istniejących zmian klimatycznych oraz konieczności podjęcia wszelkich działań zmierzających do oszczędzania wody czy stosowania odnawialnych źródeł energii."

 • Społeczne prace porządkowe na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "im. Adama Mickiewicza" w Toruniu

  2021-05-18 11:11

  Ostatni weekend minął działkowcom z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „im. Adama Mickiewicza” w Toruniu pod znakiem ciężkiej pracy dla dobra ogółu. W sobotę – 15 maja 2021 roku na terenie ogrodu zorganizowane zostały prace społeczne, w których udział wzięło kilku działkowców z ROD.

  Głównym zadaniem było uporządkowanie po zimie dużego terenu wokół świetlicy i biura zarządu ROD. Społecznicy skosili wysoką już trawę, wygrabili z terenu liście, które wraz z nadejściem zimy zgubiły rosnące na terenie ROD brzozy, a także wypielili rabatę idącą wzdłuż całej świetlicy.

 • List otwarty Leszka Konefała - Krajowego Instruktora SSI w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:40

  Grafika wektorowa Pióra gęsie pióro, obrazy wektorowe, Pióra gęsie pióro ilustracje i kliparty"Szanowny Panie Ministrze, zwracam się do Pana z prośbą, jako jeden z ponad milionowej rzeszy działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Moja prośba dotyczy objęcia działkowców możliwością czynnego udziału w korzystaniu z przywilejów płynących z Programu "Moja Woda"."

 • List otwarty Krystyny Zielińskiej - wieloletniej pasjonatki ogrodnictwa działkowego w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:34

  Napisać List Mail - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay"Panie Ministrze, ufam,  znane jest Panu Stowarzyszenie Ogrodowe Polski Związek Działkowców. Jestem jedną z ponad milionowej rodziny tego stowarzyszenia przedstawicielką, a pismo, jakie do Pana kieruję jest głosem w imieniu wielu."

 • List otwarty wieloletniego działkowca - Pani Marioli Wojciechowskiej w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:25

  Adres E Mail List Wyślij - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay"Kieruję do Pana ninijeszy list jako wieloletnia użytkowniczka działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym zrzeszonym w strukturach Polskiego Związku Działkowców. Pragnę zwrócić uwagę Pana Ministra, iż ja oraz tysiące innych działkowców zostało wykluczone z możliwości otrzymania dotacji w ramach programu "Moja Woda"."

 • Apel Dominiki i Sebastiana Wiączek - działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Budowlaniec" w Grudziądzu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:16

  List od Mikołaja"Bez wody nie ma plonów, ale tylko rozważne podlewanie upraw zapewni nam obfite oraz zdrowe zbiory. Nasz ogród prowadzony jest w sielskim stylu. Dużą wagę przywiązujemy do ekologii, dlatego w naszym ogrodzie znajdują się pojemniki do zbierania deszczówki, dzięki czemu oszczędzamy wodę." 

 • List Zofii Radtke - Instruktora SSI Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Mikołaja z Ryńska" w Grudziądzu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda".

  2021-05-17 13:09

  Index of /Grafika/foto logo"Zwracam się z odezwą w imieniu własnym, ale także działkowców, dla których ogród działkowy to wspaniałe miejsce na relaks, ale także jest niezastąpiona w utrzymaniu kondycji fizycznej."

 • Ogród z duszą, kolorowy i pozytywny

  2021-05-17 08:44
  biale_kwiaty.jpg

  W dobie pandemii, świat znacznie zwolnił, skłaniając nas do wsłuchania się w rytm natury, dotknąć, powąchać, posmakować. Zabiegani, pełni obaw o zdrowie swoje i bliskich, zapomnieliśmy, że przyroda od wieków daje nam wskazówki, jak należy ją traktować, by odwdzięczyła się tym co ma najpiękniejsze. Nasze działki przeżywają teraz swoje kwitnące „pięć minut”, już pachnie bzem, a na twarzach działkowców pojawia się coraz szerszy uśmiech, bo wszystko dookoła się zieleni. Taki azyl to radość i spokoju , zapominamy o wszystkich złych sprawach, przenosimy się do innego zmysłowego świata.

 • Uwolnieni z zaszufladkowania.

  2021-05-15 18:09
  drzewko.jpg

  Trwająca od ponad roku pandemia i wiążące się z jej przeciwdziałaniem obostrzenia doprowadziły do „zaszufladkowania” ludzi w swoich mieszkaniach. Obawa o zdrowie własne i najbliższych spowodowała konieczność maksymalnego odizolowania się od otoczenia, w tym możliwości częstego korzystania z uroków swojej działki w przypadku gdy konieczne było korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. W tym roku dodatkowo wiosna nam się lekko spóźniła. Stąd też, teraz gdy Rząd RP luzuje obostrzenia, z dnia na dzień spada ilość zachorowania na COVID-19, a wciąż rośnie ilość zaszczepionych, możemy pełnymi garściami czerpać radość z posiadanych działek w ROD. 

 • Ogólnodostępna biblioteka w ROD "Budowlaniec" w Grudziądzu.

  2021-05-15 15:49
  czytanie_w_fotelu.jpg

  Jednym z głównych celów przyświecających Polskiemu Związkowi Działkowców jest działalność oświatowa, poszerzająca wiedzę z zakresu ogrodnictwa działkowego jak i ochrony środowiska naturalnego. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Budowlaniec” w Grudziądzu postanowił wpisać się w te cele poprzez szersze udostępnienie wydawnictw wydawanych przez PZD, w tym celu utworzona została ogólnodostępna biblioteczka. Miejsca, w którym można przysiąść w fotelu i poczytać na miejscu lub wziąć książkę ze sobą na działkę bądź do domu, a potem zwrócenie jej, tak by inni działkowcy mogli skorzystać z możliwości z oferty wydawniczej

 • Informacja z posiedzenia Krajowego Zarządu PZD z dnia 13 maja 2021 r.

  2021-05-14 15:17
  zarzad_13.05.2021_r..jpg

  W dniu 13 maja 2021 roku obyło się w trybie zdalnym 12 posiedzenie Krajowego Zarządu PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD – Pan Eugeniusz Kondracki. Prezes PZD podsumował przebieg VIII uroczystego posiedzenia Krajowej Rady PZD z okazji rozpoczęcia obchodów Jubileuszu 40-lecia PZD, w którym udział wzięli również członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz zasłużeni działacze Związku. 

 • Apel działkowców ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu do Ministra Klimatu i Środowiska

  2021-05-14 13:06

  Działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Niezapominajka" w Grudziądzu, zwracają się z prośbą o objęcie ogrodów działkowych oraz działkowców Programem "Moja Woda". Program ten ma na celu ochronę zasobów wodnych oraz minimalizację zjawiska suszy w Polsce.

 • Wystąpienie Zarządu ROD "Sasanka" w Grudziądzu do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie Programu "Moja Woda"

  2021-05-14 12:58

  W imieniu działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Sasanka" w Grudziądzu, zwracamy się do Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska z apelem o objęcie działkowców priorytetowym Programem "Moja Woda"

 • Pismo Kolegium Prezesów ROD miasta Grudziądza "Północ" do Ministra Klimatu i Środowiska.

  2021-05-14 12:51

  Działkowcy mają świadomość, że pozyskiwanie i gromadzenie deszczówki jest już koniecznością. Zmiany klimatyczne coraz częstsze i dłuższe susze stają się naszą codziennością. Eksperci nie mają dla nas dobrych informacji, coraz mniej opadów to prognozy, które nie pozostawiają złudzeń, że bez naszych działań nic się nie zmieni.

 • Małe rzeczy cieszą najbardziej- 40lat PZD

  2021-05-14 10:33
  185807733_481106986655814_5451361946957427360_n.jpg

  Jubileusz Polskiego Związku Działkowców  to rocznica doniosłego i  istotnego dla działkowców dnia, w którym to rozpoczęła się działalność organizacji skupiającej miłośników przyrody. Co rocznie obchodzony jest ten dzień, ale w tym roku przypada okrągły jubileusz, bo 40 lat Polskiego Związku Działkowców. dlatego mimo panującej pandemii Covid 19 warto, ale też wypada świętować w gronie działkowców, działaczy oraz sympatyków. Dla przypomnienia, ale również dla przyszłych pokoleń, należy kultywować tą piękną tradycję i ideę.

 • List Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Adama Mickiewicza" w Toruniu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-13 15:03

  Doodle Of Opened Envelope - Stockowe grafiki wektorowe i więcej obrazów Atrament - iStockDziałkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. "Adama Mickiewicza" w Toruniu zwracają się do Pana Ministra z prośbą o objęcie Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz działkowców programem "Moja Woda".

 • Apel Rodzinnego Ogrodu Działkowego UMK w Toruniu w sprawie programu "Moja Woda"

  2021-05-13 14:58

  Inkpen Długopis Wieczne Pióro - Darmowa grafika wektorowa na PixabayApelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o sprawiedliwe traktowanie działkowców oraz uszanowanie i uznanie działalności użytkowników działek, a także aktywu Polskiego Związku Działkowców w sprawie propagowania ogrodnictwa działkowego nastawionego na ochronę przyrody, a także dbałość o klimat i środowisko.

 • Pamięć szczęśliwych minionych dni, jak perła w koronie lśni, niech ten Jubileusz 40 lecia, milowym będzie kamieniem, czekamy następnych z wielkim w sercu wzruszeniem."

  2021-05-13 09:58
  20210511_182402.jpg

  Nowa rzeczywistość, w której znajdujemy się od marca 2020 roku ,wymusiła na nas nowe zasady, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Wytyczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa, by ochronić się przed wirusem, napisały nam zupełnie inny scenariusz – tak stało się również w przypadku Jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców. Na dobre i na złe, także w czasach pandemii - Rok 2021 jest rokiem jubileuszu 40-lecia działalności Polskiego Związku Działkowców. Szerokie grono działkowców, którzy z wielkim sercem uprawiają swoje ogrody, a co więcej - organizują życie wewnętrzne, dla siebie, swoich rodzin i przyjaciół, w tym roku świętuje zacny jubileusz.

 • Ogród w tulipanach – z wizytą w ROD „Sielanka” w Grudziądzu

  2021-05-13 09:00
  20210504_122039.jpg

  Rodzinny Ogród Działkowy „Sielanka” w Grudziądzu położony jest przy ulicy Miłoleśnej. W rejonie tym znajduje się jeszcze kilka innych ogrodów, jednak to ROD „Sielanka” wyróżnia się na tle pozostałych. Zawdzięcza to pięknym, wiosennym kwiatom widocznym już podczas zbliżania się do ogrodu. Są to piękne tulipany.

Facebook