Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Pytania działkowców - porady prawne

 

Komentarze

 • O.Ciechomska insp. ds. administracyjnych2022-09-15 12:01

  Szanowna Pani Lucyno,
  Zgodnie z Regulaminem ROD opłaty ogrodowe płatne są do 30 czerwca każdego roku. Ich wysokość ustalana jest przez Walne Zebranie - najwyższy organ w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym, które zgodnie z przepisami musi odbyć się do 15 maja każdego roku. W związku z tym - kluczowym jest, czy w momencie nabycia przez Panią praw do działki poprzedni użytkownik uiścił już opłaty ogrodowe, czy też nie. Jeżeli nie - taki obowiązek spoczywa na Pani.
  Kwestia podziału opłat ogrodowych należy do Państwa, jako stron w umowie przeniesienia praw do działki i Państwa indywidualnych ustaleń.
  Pozdrawiam,
  Oliwia Ciechomska - insp. ds. administracyjnych OZ PZD

 • Lucyna2022-09-14 12:10

  Czy biorąc działkę rod w maju muszę zapłacić za cały rok

 • Oliwia Ciechomska - inspektor adm.2022-06-07 12:29

  Szanowna Pani Ewo,

  w przypadku wstąpienia w stosunek prawny do działki po zmarłym współmałżonku jest Pani zwolniona z uiszczenia podwyższonych opłat ogrodowych (tzw. opłaty inwestycyjnej i opłaty wpisowej), w związku z czym nie będzie konieczności uiszczenia żadnej dodatkowej opłaty poza opłatami ogrodowymi, które należy uiścić do 30 czerwca każdego roku.

 • Ewa Kowalska2022-05-01 08:53

  Po śmierci męża chce przejąć działkę w ROD.Jakie opłaty muszę uiścić.Nie jestem członkiem PZD..

 • Prezes Okręgu2021-07-28 08:39

  Pani Elżbieto,
  celem wyjaśnienia sprawy proszę o kontakt telefoniczny z biurem OZ PZD - tel. 56 655 33 34 lub dokładne opisanie sprawy poprzez pocztę e-mail.

 • Elżbieta Gonera2021-07-27 20:01

  Na działkach Rodos kopia nową linię elektryczna
  Na mojej działce postawiono nowa skrzynkę,
  Do której ja będę podłączona z sąsiadem
  Przy płocie rosła róża miała 6lat została wykopana
  I zniszczona
  W pierwszej wersji skrzynka na prąd miała stać na pograniczu
  dwóch działek mojej i sąsiada
  Gdybym wiedziała że postawią mi skrzynkę wykopała bym
  róże a tak została ścięta i rzucona mi do ogrodu
  Czy można było zniszczyć mi krzak i to jest zgodne z przepisami rodo

 • Prezes Okręgu2021-07-21 09:04

  Pani Anno,
  zapytanie odnośnie zadania inwestycyjnego w ROD Metron, proszę skierować bezpośrednio do Zarządu ROD "Metron" w Toruniu gdyż on jest władny udzielić odpowiedzi.

 • Prezes Okręgu2021-07-21 09:02

  Pani Karolino,
  Pani mama nie może dokonać przekazania swojej działki na Państwa rzecz, gdyż prawo zabrania posiadania dwóch działek przez działkowca (indywidualnie lub jako małżeństwo).

 • Karolina Kowalska2021-07-20 14:56

  Posiadamy z mężem działkę na terenie ROD, jesteśmy oboje członkami PZD. Moja mama jest również użytkownikiem działki na ROD (inny niż nasz) i członkiem PZD.
  Czy może przekazać nam prawa do swojej działki na terenie innych ogródków działkowych? Jeśli tak czy to przekazanie może nastąpić na mnie i na męża? Przekazanie będzie bezpłatne bez określenia kwoty u notariusza. Bardzo proszę o pilną odp.

 • Anna Lewandowska2021-07-11 15:07

  Dzień dobry. Chciałabym się dowiedziec na jakim etapie rozwoju jest plan podłaczenia ROD Metron do sieci wodt miejskiej. Czy w ogóle jest taki plan? Obiło mi się o uszy, że cos mialo ruszyc w tym kierunku, ale Covid wstrzymał działania. Prosze o odpowiedz, dziekuje pozdrawiam

 • O.Ciechomska insp. ds. administracyjnych2021-07-02 11:26

  Panie Tomaszu,

  działkowiec niebędący członkiem PZD ponosi analogiczne koszty do ponoszonych przez członków PZD z wyłączeniem składki członkowskiej w kwocie 6 zł rocznie.

  Pozdrawiam,
  Oliwia Ciechomska

 • O.Ciechomska insp. ds. administracyjnych2021-07-02 11:24

  Pani Janino,
  kontenery na terenie ROD służą do wyrzucania odpadów bieżących, jakie wytwarzamy na swoich działkach tj. butelki po napojach, czy opakowania po żywności, z której korzystamy w trakcie spędzania czasu na działce. Z pewnością do takich odpadów nie należy wersalka, czy drewno po rozbiórce. Kontenery są ogólnodostępne dla wszystkich działkowców, a więc od wywozu do wywozu odpadów wszyscy działkowcy mają prawo wyrzucić do niego odpady. W przypadku, gdy jedna osoba zapełnia kontener odpadami wielkogabarytowymi uniemożliwia wyrzucanie śmieci innym działkowcom. Dodatkowo wszystkie odpady wielkogabarytowe - np. wersalka stanowczo podnoszą koszty wywozu śmieci w ogrodzie, za co płacą wszyscy działkowcy. Przedsiębiorstwo wywożące odpady ma prawo obciążyć ogród dodatkowymi opłatami w momencie wrzucania do kontenerów odpadów wielkogabarytowych. Zgodnie z § 80 [Odpowiedzialność działkowca] 1. Działkowiec winny działania lub zaniechania, przez które PZD poniósł szkodę, odpowiada za nią osobiście. [...] Narażenie ROD na obciążenie karą finansową stanowi szkodę dla Polskiego Związku Działkowców.

 • Tomasz Kwiatkowski2021-06-28 18:17

  Proszę o pilną odpowiedż na pytanie: jakie opłaty roczne na rzecz ROD wnosi użytkownik działki nie będący członkiem PZD ?

 • Janina polak2021-06-06 15:00

  Witam,
  Jestem posiadaczem działki po moich rodzicach od zeszłego roku. Działka w mojej rodzinie jest od ponad 40 lat. Niedawno chciałam uprzątnąć działke i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Wyrzuciłam do kontenera koce, kołdrę, poduszki oraz rozebraną na części starą wersalkę i część drewna. Rarząd od razu do mnie podszedł i nakazał natychmiast wstawić się do biura. Uznano, że moje wszystkie wyrzucone przedmioty są wysokogabarytowe i albo mam je usunąć albo dostanę karę na 150 zł za brak zapoznania się z regulaminem. Pytałam gdzie w regulaminie jest zawarta informacja o rzeczach których nie mogę wyrzucać oraz prosiłam o podanie definicji wysokogabarytowych rzeczy. Zarząd odmówił mi odpowiedzi, strasząc karami. Moim zdaniem koce nie są wielkogabarytowe, a po 40 latach i regularnych opłat chciałam zrobić porządek na działce. Zarząd poinformował mnie, że na działkach jest pewien Pan który za 70 zł wywozi śmieci. Niestety zostałam wyśmiana gdy zapytałam czy zamawiając tego pana nie muszę wnosić rocznej opłaty za wywóz śmieci. Niestety pierwszy raz skorzystałam ze śmietnika w tym roku i zagrożono mi karami. Oczywiście śmieci były posegregowane, a zarząd nie chciał udostępnić mi informacji prawnych. Śmieci leżą na mojej działce, a ja dodatkowo musiałam podpisać zobowiązanie pisemne, że usunę te rzeczy.

 • Prezes Okręgu2021-05-31 11:27

  Pani Kasia Bieniaszewska,
  Bardzo proszę o kontakt w opisanej przez Panią sprawie, gdyż rodzi się wiele pytań , na które potrzebujemy odpowiedzi. Proszę o e-mail na adres prezes@pzdtorun.pl

 • Kasia Bienaszewska2020-11-28 12:01

  Dzień dobry,
  jestem nowym działkowcem, mój staż to jeden sezon, ale dwie kwestie są dla mnie niezrozumiałe i uprzejmie prosiłabym o rozwianie wątpliwości, bo może jestem w błędzie.
  Czy Zarząd Rod ma prawo doliczać do opłat pobranych w czerwcu dodatkowe kwoty? Chciałam rozliczyć się za prąd po sezonie 2020, a okazało się ze oprócz opłaty za prąd muszę wnieść jeszcze kolejną, bo skarbnik poinformował mnie, że "po rozliczeniu zaliczek, jest niedopłata w kwocie 38 zł". Nasz ogród jest duży, ok 400 działek, wiec to daje dużą kwotę - czy możliwe jest takie niedoszacowanie?
  Kolejna sprawa to wymiar mojej działki - w planie zagospodarowania ma ona 560 m (nieadekwatnie do zapisów ustawy), od kilkudziesięciu lat. Natomiast teraz Pani Prezes postanowiła to uporządkować i wyznaczyła obszar mojej działki, na którym postawiłam narzędziownię, jest 5 owocujących drzew - który mam oddać sąsiadce. Gdy zapytałam o rekompensatę to mnie wyśmiała. Dodatkowo poinformowała mnie, że zapłacimy wraz z sąsiadką za nowe ogrodzenie. Czy ma do tego prawo?

 • Inspektor ds. terenowo - prawnych 2020-10-29 11:24

  Szanowny Panie Krzysztofie,
  W odpowiedzi na Pańskie zapytanie informujemy:
  1. Samowolne wykonywanie odwiertów do studni głębinowych w gruncie bez wcześniejszego zgłoszenia, bądź uzyskania stosownych pozwoleń (w zależności od głębokości odwiertu) jest podstawą do wszczęcia przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podstępowania administracyjnego skutkującego nałożeniem kar finansowych, a także nakazem zlikwidowania przedmiotowej studni. W przypadku, gdy inwestorem (osobą wykonującą odwiert) jest działkowiec nie ma on możliwości zgłoszenia przedmiotowego przedsięwzięcia, ani uzyskania stosownych pozwoleń z uwagi, iż nie działkowiec nie posiada tytułu prawnego do gruntu, w którym chce wykonać odwiert, a tym samym nie ma prawa do dysponowania nieruchomością. W związku z powyższym samowolne wykonywanie odwiertów jest działaniem nielegalnym.
  2. Uchwały podejmowane przez Walne Zebranie są podejmowane większością głosów, więc jeżeli większość działkowców biorących udział w głosowaniu zadecydowała o przyjęciu uchwały o przeprowadzeniu inwestycji taka uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Tym samym każdy działkowiec ma obowiązek wykonywania jej zapisów.

 • Krzysztof Kozłowski2020-10-10 11:56

  witam,
  mam takie pytanie:
  mój tata jest użytkownikiem działki od ponad 35 lat w okręgu toruńsko-włocławskim,
  w ubiegłym roku poniósł z własnej kieszeni koszt własnej inwestycji zakup nowego hydroforu do podlewania roślin oraz nowy odwiert na przyłączenie.
  W tym roku została podjęta uchwała o podłączeniu działek do sieci miejskiej na początku była tylko lista kto jest za a kto przeciw (tzn kto jest chętny na podłączenie)
  niestety jest to grubszy wydatek ok 2500 PLN tylko za dojście do działki a dodatkowo już we własnym zakresie od płotu do altany i zrezygnował podpisując listę na nie.
  Termin wpłat osób chętnych był do końca września. Okazało się ogłoszenie na tablicy informacyjnej że wszyscy muszą wpłacić kwotę a jak nie to jest informacja straszna że będą naliczane odsetki a po upływie 6 miesięcy zarząd podejmie uchwałę o wykluczeniu z grona działkowców i odebranie działki.
  Takich osób jak mój tata jest więcej.
  jaki jest na to sposób rozwiązanie przymuszenia poniesienia wpłaty.

 • Prezes Okręgu2020-06-30 15:13

  Panie Karolu,
  Zarząd ROD jest zobligowany do przestrzegania i realizacji treści Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, która to nakłada obowiązek poinformowania stosownych organów administracji państwowej czy samorządowej o wszelkich przypadkach łamania zakazu samowoli budowlanej lub całorocznego zamieszkiwania w altanie działkowej. Proszę o kontakt telefoniczny lub e-mail, w którym ogrodzie mamy do czynienia z powyższą sytuacją, prezes@pzdtorun.pl

 • Karol Majcher2020-06-26 21:24

  Co zrobić jeśli zarząd ROD nie wykonuje swoich ustawowych obowiązków? a konkretnie nie zglasza do nadzoru budowlanego altany postawionej niezgodnie z przepisami

 • Oliwia C. - insp. ds. administracyjnych2020-06-26 20:51

  Szanowny Panie Andrzeju,

  Odpowiedź na Pańskie pytanie znajduje się w § 41 [Dopuszczalne urządzenia] Regulaminu ROD:
  Z uwzględnieniem warunków określonych w
  przepisach powszechnie obowiązujących oraz w
  regulaminie, działka może być wyposażona w
  następujące urządzenia:
  1) altanę działkową,
  2) szklarnię,
  3) tunel foliowy,
  4) okna inspektowe,
  5) studnię, sieć wodociągową, kanalizacyjną i
  sieć elektryczną,
  6) zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko
  wodne),
  7) bezodpływowe zbiorniki na nieczystości
  ciekłe,
  8) pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki
  skalne i kąciki wypoczynkowe,
  9) piaskownicę, huśtawkę i inne urządzenia
  rekreacyjne
  Jest to katalog zamknięty, wobec czego na działce znajdować mogą się tylko i wyłącznie zawarte w nim urządzenia.
  W przypadku kolejnych pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego, bądź mailowego.
  Pozdrawiam,
  Oliwia Ciechomska

 • Prezes Okręgu2020-06-26 10:58

  Szanowna Pani Bożeno, bardzo proszę o przysłanie wiadomości e-mail w sprawie, o której Pani tu napisała. Sprawa wymaga natychmiastowej interwencji ze strony władz Okręgu. Proszę o mail w tej sprawie na mój adres: prezes@pzdtorun.pl

 • Andrzej Nowaczyk 2020-06-25 21:39

  Dzień dobry! Znam wymiary altany ogrodowej, ale co może zawierać altana ogrodowa w środku czy np. łazienkę, piwnicę, poddasze, instalację wodną, bio kominek itp.

 • Bożena Drzewiecka 2020-06-24 08:27

  Witam. Mamy działkowca który ewidentnie łamie Regulamin i twierdzi cyt"Stare Betony nie będą mu rządzić" a posiadaczem jest krótko.W niedzielę od godz.10 do 15 szlifował drewno, roznosił się hałas. Zwróciłam mu uwagę że takie prace w niedzielę są wbrew Regulaminowi. On odpowiada cyt"Spirdalaj" zgłosiłam Zarządowi . Zarząd nic nie zrobił w tej kwestii. Bardzo proszę o informacje co powinien zrobić Zarząd i co mam z tym zrobić bo nie można tak zostawić . Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

 • Prezes Okręgu2019-12-05 08:40

  Do p. Jan Kaniewski.
  Szanowny Panie Janie, jeśli została zawarta umowa przekazania praw i obowiązków do użytkowania działki między Panem a osobą trzecią, oraz zostały poświadczone podpisy państwa jako stron przez notariusza, to jedynym do spełnienia wymogiem jest podjęcie w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku do zarzadu ROD uchwały o zatwierdzeniu wyżej wspomnianej umowy.
  Poniżej pełne brzmienie zapisu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych:
  Art. 41. 1. Działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
  2. Skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe.
  3. Stowarzyszenie ogrodowe składa oświadczenie w przedmiocie zatwierdzenia przeniesienia praw do działki w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania pisemnego
  wniosku o zatwierdzenie; bezskuteczny upływ tego terminu jest jednoznaczny z zatwierdzeniem przeniesienia praw do działki. We wniosku działkowiec obowiązany jest wskazać uzgodnioną przez strony umowy, o której mowa w ust. 1, wysokość wynagrodzenia, o którym mowa w art. 42.
  4. Odmowa zatwierdzenia przeniesienia praw do działki może nastąpić z ważnych powodów i jest sporządzana w formie pisemnej z uzasadnieniem pod rygorem nieważności.
  5. Stowarzyszenie ogrodowe może również odmówić zatwierdzenia przeniesienia praw do działki, jeżeli jednocześnie wskaże osobę, na rzecz której może nastąpić takie przeniesienie; osoba ta składa pisemne oświadczenie o gotowości zapłaty na rzecz działkowca wynagrodzenia w wysokości wskazanej we wniosku, o którym mowa w ust. 3, w terminie 2 tygodni od dnia wskazania. Bezskuteczny upływ terminu jest równoznaczny z uwzględnieniem wniosku działkowca.
  6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się w przypadku przeniesienia praw do działki na rzecz osoby bliskiej.

 • kaniewski Jan2019-12-04 21:38

  Witam! Czy działkowiec , który nabył działkę na podstawie umowy podpisanej przez notariusza musi mieć zawartą umowę dzierżawy z ROD czy wystarczy uchwała o zatwierdzeniu umowy.Dziękuje.

 • Prezes Okręgu2019-08-12 14:43

  Do Pani Anna Kasprzykowska - nie ma norm określających jak długo trzeba być działkowcem by zostać prezesem zarządu ROD. Zarząd ROD wybierany jest na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym ( co 4 lata) lub gdy zajdzie taka potrzeba, np. przewidziana zapisami Statutu PZD. Zarząd ze swojego grona powołuje osoby funkcyjne takie jak: prezesa, wiceprezesa, skarbnika i sekretarza. Zapraszam do skorzystania z porady prawnej pod nr tel. : 56-655-33-34 wewn. 14

 • Prezes Okręgu2019-08-12 14:37

  Pani Ewo,proszę o kontakt telefoniczny i doprecyzowanie, o który ROD chodzi, gdyż przy ul. Przybyszewskiego w Toruniu jest kilka ogrodów.

 • Anna Kasprzykowska2019-08-07 20:31

  Chciałabym się dowiedzieć ile czasu trzeba być działkowcem ROD aby móc kandydować na prezesa Ogrodu?

 • Ewa Kowalska2019-05-23 08:40

  Witam czy bramy wjazdowe na ogródki działkowe powinny byc pod kluczem?
  Proszenie o otwarcie bramy dzień wczesnie,po czym gospodarz z wielkim bólem bramy otwiera,potem podjeżdza pod działkę i spisuje w zeszycie numery rejestracyjne,oraz patrzy w samochód na prywatne rzeczy co jest wnoszone na teren własnego ogródka do wałasnej altany.
  Ludzie prosza by w wekenedy bramy były otwarte od rana do wieczora by można było poprzewozic rzeczy do remontu-to trzeba wozic kilka razy na taczce...
  Bardzo prosze o odpowiedż,działkowcy chca zmian by ułatwic funkcjonowanie ale odbija sie to echem. Ogródki działkowe Toruń PRZYBYSZEWSKIEGO

 • Prezes Okręgu2019-02-20 08:25

  Panie Piotrze, sprawa wymaga weryfikacji. Nade wszystko, o który ogród chodzi? Miasto i najlepiej nazwa ogrodu, to bardzo pomoże w ustaleniu czy istnieją możliwości techniczne przyłączenia do miejskiej sieci wodociągowej lub może wykonania studni głębinowej. Natomiast co do schematu działania, to i owszem jak najbardziej istnieje możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji finansowej na wykonanie zadania inwestycyjnego, lub pozyskania pożyczki z Krajowego Zarządu PZD. W sprawie szczegółów zapraszam do rozmowy telefonicznej lub e-mail.
  Pozdrawiam. Piotr Gadzikowski - prezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD

 • Piotr kowalski2019-02-19 12:56

  Witam Czy na naszych działkach nie można podłączyć się do wodociągów aby mieć czystą i zdrowa wodę tak jak to zrobiły inne zarządy proszę się nad tym zastanowić Z tego co wiem to część pieniążków daje główny zarząd a część działkowcy

 • Morawiec2018-09-27 19:37

  Czy bramy wiazdowe na teren ogródków działkowych powinny być zamykane czy też mogą być otwarte aby każdy mile dostęp

 • Roman Janik2018-09-21 20:00

  Czy typowy,nowy metalowy garaż przeznaczony do przechowywania sprzętów i narzędzi ogrodniczych ,usytuowany zgodnie z przepisami w stosunku do granic działki,można uznać jako altanę.Dodaję,że na działce nie ma poza tym garażem innych obiektów.

 • Prezes Okręgu2018-09-21 08:27

  Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego - działkowiec jest zobowiązany, zgodnie z ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 13.12.2013 roku, wnosić opłaty uchwalane przez najwyższy organ decyzyjny w ROD jakim jest walne zebranie działkowców. Rodzinne Ogrody Działkowe zgodnie z Ustawą tzw "śmieciową" zobowiązane są do prowadzenia gospodarki gromadzenia odpadów i odprowadzania opłat z tym związanych. Reasumując, działkowiec nie ma uprawnień do tego by zawierać osobną umowę na wywóz śmieci, gdyż obowiązek ten spoczywa na zarządzie danego ogrodu działkowego.

 • Roman Janik2018-09-20 07:45

  Czy działkowiec może odmówić wnoszenia opłat za wywóz śmieci,uchwalonych przez Walne Zebranie,w przypadku podpisania indywidualnej umowy z MPO.

 • Działkowiec z Włocławka2018-06-17 18:28

  Całoroczne zamieszkiwanie w altanie działkowej zabronione jest prawem. Dokładnie jest to ujęte w Ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.

 • Katarzyna Sujka2018-06-16 13:55

  Witam!
  chiałabym dowiedzieć się co myślicie o przebywaniu w altanie dzialłkowej caly rok czy może mi tego ktoś zabronić?

 • Karolina Szeteta2018-05-05 14:06

  Prezes wydzwania do mnie parę razy w miesiącu z uwagami dotyczącymi mojej działki : trawe nalezy skosic, drzewka trzeba poprzycinac, teren przed dzialka uporzadkowac i skosic trawe, bo sasiedzi juz to zrobili, mleczy jest za duzo i zaczna pylic. Czy prezes ma prawo mnie nekac telefonami tylko dlatego, ze jego poczucie estetyki jest odmienne od mojego? Czy do moich obowiazkow nalezy koszenie trawy przed ogrodzeniem mojej działki, ktory to teren jest wspolny dla dzialkowiczow? Dbam o schludny wyglad działki, kosze trawe raz w tygodniu i uważam ze jest to wystarczające. RODZINNE ogrody dzialkowe powinny sprzyjac celom REKREACYJNYM, tymczasem czuje sie nekana przez prezesa, ktory wyraznie probuje mnie zniechecic i nakłonić do rezygnacji z dzialki. Co robic w takiej sytuacji?

 • Tomasz Jezierski2018-04-26 11:18

  Witam mam pytanie chciałem zainstalować na działce dobrej klasy biologiczna oczyszczalnie ścieków jakie muszę spełnić warunki widzę ze jest możliwość założenia takiej instalacji gdyż w Mostkach to się sprawdziło.
  Pozdrawiam serdecznie

 • Prezes OZ PZD2017-11-15 09:12

  Panie Adamie, opłaty przez Pana wymienione i opisane określeniami potocznymi wnoszonych przez działkowca w roku nabycia praw do działki,NIE PODLEGAJĄ ZWROTOWI. Poniesione koszty, w tym wniesione opłaty może Pan "doliczyć" do wartości działki, którą zamierza żądać od nowego nabywcy.

 • ADAM WÓJCIK2017-11-07 19:58

  WITAM . MOJE PYTANIE.. NABYLEM DZIALKE W ROD OKOLO 7 MIESIECY TEMU ZAPLACIŁEM WSZYSTKIE OPLATY . DZIERZAWE WPISOWE I OPLATE INWESTYCYJNA W KWOCIE 600 ZL.. TERAZ JESTEM ZMUSZONY SPRZEDAC DZIAŁKE ZE WZGLEDÓW ZDROWOTNYCH .. CZY NALEZY MI SIE ZWROT OPLATY INWESTYCYJNEJ ? DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ

 • Piotr Gadzikowski - prezes OZ PZD2017-07-28 09:23

  Pani Regina Sawoch - bardzo proszę o pilny kontakt pod nr 56-655-32-13 lub 56-655-33-34; sprawa przez Panią opisana wymaga natychmiastowego wyjaśnienia

 • Regina Sawoch2017-07-07 06:51

  czy można się włączyć do sieci o 32 działki bez zgłoszenia do operatora o zwiekszenie mocy.Czy można uruchomić 32 działki do prądu bez naniesienia jej na sieć.energ. Czy zarząd ,który doprowadzi do uruchomienia tekiej sieci może pobierać korzyści w postaci opłaty energetycznej. Czy działkowcy ,którzy ponieśli nakłady na taką niezgłoszoną sieć mogą dopominać się o zwrot nakładów...Działkowcy nie wiedzieli ,że sieć jest nie zgłoszona do operatora i do tego pobierali prąd z sieci ,która zagrażała bezpieczeństwu....Inspektor Nadzoru Budowlanego na wniosek prokuratury nakazał natychmiastowe zamknięcie sieci..

 • Anna Aleksińska2017-05-13 14:48

  Witam ,
  Mam pytanie dotyczące kotów na terenie ROD we Włocławku. Na jednej z działek osoba ma ok. 13 kotów , które jak to kot ,chodzą po sąsiednich działkach , niszczą zasiane uprawy oraz załatwiają się gdzie popadnie. Czy jest jakiś przepis , który zakazuje trzymanie kotów na terenie ROD.

 • Jan Kowalski 2017-05-08 22:12

  Mam proste pytanie czy jeśli dzialkowiec nie chce nie potrzebuje pitnej wody na swojej działce Czy może być zmuszony żeby za kwotę 700 zł została podłączona taka wodę Bo jeśli zgody nie będzie to dzialkowiec straci swoją działkę Proszę mi podać prawne przepis takich działań!? Dziękuję za odpowiedź

 • Marianna Wiśniewska2017-04-07 19:07

  Proszę o wyjaśnienie. Czy pliki (w plikach do pobrania) których nie można otworzyć są już nie ważne?
  Tych nieaktywnych jest niestety sporo. Może potrzebny jest przegląd dokumentów bo coś nie działa.
  Z poważaniem
  Marianna Wiśniewska

 • Lena Siemiątkowska- insp. ds. inwestycji2017-03-15 12:35

  Szanowny Panie,
  należy każdą inwestycję uwzględnić w planie, niezależnie od kwoty. Plik dostępny na stronie pzdtorun.pl jest już aktywny. Ponadto przypominam, iż każde zawarcie umowy powyżej 7000,00 zł musi zatwierdzić Prezydium OZ PZD.
  Pozdrawiam
  Lena Siemiątkowska
  inspektor ds. inwestycji OZ PZD

 • Jan Nowak2017-03-14 07:16

  Proszę o następującą informację ; Rod - prowadzenie inwestycji :wzór druku na wyrażenie zgody przez Oz - ten w plikach do pobrania jest nie aktywny- w jakich przypadkach trzeba otrzymać zgodę czy to zależy od wartości inwestycji - czy na każde zadanie musi być wniosek oddzielny - za szybką informację będę wdzięczny.

 • Łukasz Kozerski - insp. ds. ter.-prawn.2017-02-07 09:23

  W kwestii nabycia działki na terenie ROD "Kotwica" w Toruniu, informuję, że każda osoba pełnoletnia (lub małżeństwo) może stać się użytkownikami działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Trzeba znaleźć na wolnym rynku działkę której użytkownicy chcą przenieść prawo użytkowania na inną osobę. W niektórych ogrodach są też działki wolne w dyspozycji zarządu. Zgodnie z art. 41 ustawy o ROD działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Należy pamiętać, że skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe (zarząd ROD). Stowarzyszenie ogrodowe składa oświadczenie w przedmiocie zatwierdzenia przeniesienia praw do działki w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania pisemnego wniosku o zatwierdzenie; bezskuteczny upływ tego terminu jest jednoznaczny z zatwierdzeniem przeniesienia praw do działki. We wniosku działkowiec obowiązany jest wskazać uzgodnioną przez strony umowy wysokość wynagrodzenia za naniesienia i nasadzenia. Nowy użytkownik wpłaca też do zarządu ROD opłaty jednorazowe tzw. wpisowe i opłatę inwestycyjną zgodnie z art. 147 Statutu PZD. Informacje o wolnych działkach ma zwykle także prezes ogrodu. Proszę się z nim kontaktować.
  W ROD "Kotwica" prezesem jest p. Ryszard Borowicki tel. 697-973-597.

 • Łukasz Kozerski - insp. ds. ter.-prawn.2017-02-07 09:11

  W odpowiedzi na Pani zapytanie, informuję, że zgodnie z § 11 ust. 1 Statutu PZD "Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna mająca prawo do działki w ROD". Osoba ubiegająca się o członkostwo zwyczajne składa do zarządu ROD, w którym posiada Pani prawo do działki pisemne oświadczenie woli o chęci przystąpienia do PZD w formie deklaracji członkowskiej. Przyjęcie w poczet członków zwyczajnych następuje na mocy uchwały zarządu ROD.

 • Michalina M2017-02-05 18:34

  Dzień dobry, chciałabym zapytać jak dostać działkę w ROD Kotwica w Toruniu? Jest tyle niezagospodarowanych gruntów, z chęcią zajełabym się kawałkiem ziemi, by mieć swój ogródek. Będę wdzieczna za kontakt na maila mar.m@tlen.pl

 • Róża kucięba2017-02-05 16:49

  Witam
  Chciałabym zostać członkiem PZD co powinnam zrobić.Mieszkam w Grudziądzu.
  Pozdrawiam

 • Łukasz Kozerski - inspektor ds. terenowo2016-12-13 09:33

  Szanowna Pani.
  W odpowiedzi na poruszony problem informuję, że Zarząd ROD może w szczególnych przypadkach dokonać wyłączenia energii elektrycznej w okresie jesienno-zimowym. Sytuacja taka jednak musi być poprzedzona Uchwałą Zarządu zgodnie z § 75 ust. 1 Regulaminu ROD ("W uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych ze złym stanem technicznym sieci, niemożliwością zapobieżenia kradzieżom prądu, bezpieczeństwem ogrodu, zarząd ROD może podjąć decyzję o czasowym wyłączeniu energii elektrycznej w ogrodzie w okresie jesienno -
  zimowym. Uchwała w tej sprawie powinna być szczegółowo uzasadniona") lub Uchwałą Walnego Zebrania o czym stanowi § 75 ust. 2 Regulaminu ROD ("Walne zebranie może w drodze uchwały zobowiązać zarząd ROD do wyłączenia energii elektrycznej w ogrodzie w okresie jesienno - zimowym").

  Z poważaniem
  Łukasz Kozerski
  inspektor ds. terenowo-prawnych OZ PZD

 • Marianna Wiśniewska2016-12-03 22:58

  Proszę o wyjaśnienie czy Zarząd może bez uzgodnienia z działkowcami wyłączyć energię elektryczną w ogrodzie w okresie jesienno zimowym.

 • Lena Siemiątkowska- insp. ds. inwestycji2016-12-01 09:42

  Szanowny Panie, informuję, iż inwestycja związana z przyłączem wodociągowym leży w gestii działkowców i Walnego Zebrania. W związku z tym, że wykonanie wewnętrznej sieci wodociągowej jest bardzo kosztowną inwestycją, wiąże się to z partycypacją działkowców.
  Z poważaniem
  Lena Siemiątkowska
  inspektor ds. inwestycji OZ PZD

 • Łukasz Kozerski - inspektor ds. terenowo2016-11-30 10:10

  Szanowna Pani.
  W kwestii rozliczenia inwestycji energetycznej na ROD "Metron" informuję, że przedmiotowa inwestycja nie została jeszcze zakończona. Na obecna chwilę brak jest protokołu odbioru. Okręgowa Komisja Rewizyjna OZ PZD zobowiązała Zarząd ROD "Metron" do rozliczenia inwestycji do końca bieżącego roku.
  Z poważaniem
  Łukasz Kozerski
  inspektor ds. terenowo-prawnych OZ PZD

 • Maciek sklanski 2016-11-29 21:19

  Kiedy będzie woda na ród rudaczek w toruniu .
  Wstyd na inne ogrody ze nie ma wody z wodociagow .

 • Joanna Dąbkowska2016-11-29 20:16

  CHCIAŁAM ZAPYTAĆ czy Okręgowa Komisja Rewizyjna na Metronie w Toruniu ustaliła już jak Pani prezes rozliczyła inwestycję energetyczną bo sprawa posiada znamiona malwersacji tudzież nie dopełnienia obowiązków przy prowadzeniu inwestycji ze strony pani Prezes i jak długo cała sprawa będzie tuszowana przez Okręg

 • Mateusz Kostrzewa2016-01-27 14:33

  Dzień dobry,
  Trafiłem na www.pzd.torun.pl szukając wiarygodnych miejsc wymiany informacji dla ogrodników. Pracuję w sklepie, który sprzedaje dużo tuneli foliowych do uprawy warzyw. W swojej ofercie mamy zarówno polskie produkty sprawdzone od wielu lat, jak również pojawiające się tańsze, importowane z dalekiego wschodu. Bardzo zależy nam na budowaniu relacji i wymiany doświadczeń z użytkownikami tuneli.
  Prowadzimy bloga na którym staramy się publikować porady dla kupujących tunele i ogrodników. Prowadzimy też konkursy takie, jak np. ten:
  http://www.meblobranie.pl/porady/wygraj-tunel-foliowy-konkurs/
  Od naszych zadowolonych klientów zbieramy zdjęcia pokazujące tunele na ich działkach – proszę zobaczyć:
  http://www.meblobranie.pl/inspiracje/tunel-foliowy-lemar-4x22m-w-przy domowym-ogrodzie-87
  http://www.meblobranie.pl/inspiracje/metalowy-tunel-foliowy- na-uprawy-focus-garden-efekty-104
  Mam pytanie czy byłaby możliwa współpraca z Państwem? Szczególnie interesowałoby mnie:
  - możliwość umieszczenia informacji o oferowanych przez nas tunelach na Państwa stronie
  - jeśli to dla Państwa wartościowe, to moglibyśmy przygotować artykuł na temat tuneli – poradnikowy dla działkowiczów
  - jakiś baner reklamowy
  Ze swojej strony możemy zaproponować atrakcyjny rabat na tunele dla osób, które trafią na naszą stronę bezpośrednio od Państwa, udostępnić nasze zdjęcia, czy zapewnić wysokiej jakości artykuły.
  Proszę o wiadomość zwrotną z Państwa warunkami współpracy na ten adres e-mail. Z chęcią udzielę odpowiedzi na wszelkie pytania.

 • Krzysztof Świetoń2016-02-02 11:08

  Apeluje do działkowców z ogrodów na Rzdzu,powalczmy o przystanek autobusowy w okolicy wiaduktu na średnicówce,trasą Konstytucji jadą trzy linie,posiedzenie komisji drogowej będzie 25 lutego,dzwonić na nr 564510433

 • jan kowalski2016-02-23 15:15

  JAK PRZYCIĄĆ WINOGRONO

 • Jolanta Wierczoch2016-04-13 16:58

  Dzień dobry!Chcialabym sie dowiedzieć czy juz wiadomo coś konkretnego w sprawie ROD im.M.Kopernika w Grudziądzu,w marcu miała sie odbyć sprawa sądowa międzu PZD a panem Kulerskim.Proszę o odpowiedż J.Wierczoch

 • Bogdan Polak2016-10-27 21:46

  CHCIAŁEM ZAPYTAĆ CZY DO WNIOSKU MAŁŻONKA O USTANOWIENIU PRAWA DO DZIERŻAWY DZIAŁKI JEST KONIECZNOŚĆ ZŁOŻENIA AKTU MAŁŻEŃSTWA KTÓRE ZAWIERA WSZYSTKIE DANE OSOBOWE . CZY WYSTARCZY TYLKO SPRAWDZIĆ ZGODNOŚĆ Z WNIOSKIEM W KTÓRYM UMIESZCZA SIĘ NR I DZIEŃ ZAWARCIA ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO . UWAŻAM ŻE TAK SZCZEGÓŁOWE DANE ZAWARTE W AKCIE PODLEGAJĄ OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH I PODLEGAJĄ SZCZEGÓLNEJ OCHRONIE

 • Łukasz Kozerski - inspektor ds. terenowo2016-11-02 12:26

  W odpowiedzi na Pański problem informuję, że nie trzeba do wniosku o ustanowienie prawa do dzierżawy działki załączać odpisu aktu małżeństwa. Wystarczy, że wnioskodawcy przedłożą do wglądu celem weryfikacji danych.
  Z poważaniem
  Łukasz Kozerski
  inspektor ds. terenowo-prawnych OZ PZD

Komentarz
Facebook