Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

„Gazeta Wyborcza” kolejny raz uderza w PZD

2016-11-23 19:08

Znany w środowisku dziennikarskim z dużej giętkości kręgosłupa Marcin Wójcik piszący dla dodatku „Gazety Wyborczej – Duży Format”, kolejny raz przygotował oparty na pomówieniach artykuł pt. „Ruch oporu na działkach”.

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że obiektywizm redaktora Wójcika jest wysoce wątpliwy, podobnie jak uczciwość i rzetelność, co zostało mu już udowodnione po ostatnim spotkaniu tego dziennikarza z przedstawicielami PZD. Rozmowa ta bowiem została zarejestrowana, dzięki czemu Związek mógł pokazać, jak przebiegała rozmowa i co zostało powiedziane oraz w jaki sposób zostało to wykorzystane i przeinaczone na potrzeby tekstu. Ponieważ wówczas jednak rozmowa z dziennikarzem była zarejestrowana, to postanowiliśmy ujawnić kulisy tego spotkania, co spotkało się w wściekłością redaktora Wójcika. W odpowiedzi próbował zastraszyć PZD i odgrażał się, że jeśli tego nie zdejmiemy ze strony internetowej, to będziemy żałować. No i nie trzeba było nawet długo czekać, aż redaktor Wójcik wyprodukuje kolejny materiał szkalujący organizację, która śmiała ujawnić, że obiektywizm nie jest jego mocną stroną. Jedyny pomysł na własną twórczość ograniczył się więc do grzebania w koszu na śmieci, by rozpaczliwie znaleźć tam choć jedno zdanie, które da się wykorzystać do wylania wiadra pomyj na PZD. Owo śmietnikowe grzebanie tym razem zaowocowało, choć niestety dla redaktora Wójcika jedynie wątpliwej jakości artykułem, który w zamyśle miał być pewnie hitem, a okazał się zwykłym kitem.

Redaktor Wójcik jest chyba wyjątkowo zmęczony wymyślaniem nowych artykułów, dlatego też woli skupiać się już na odgrzewanych przez innych kotletach. Sprawa 13 milionów, jakie zostało wypłacone za likwidację części ogrodów na Paluchu w Warszawie, gdzie zbudowano drogę ekspresową została już bowiem wyjaśniona w szczegółach. Próżno tam szukać jakichkolwiek nieprawidłowości. Wszak oczywistym jest, że gdyby takie były, to sprawa ta swoje miejsce miałaby w prokuraturze, a nie w artykule. To, że ktoś dostał 100 tys. a inny 40 tys. odszkodowania za likwidowaną własność na działce nie zależało od widzimisię struktur PZD, ale od wyceny, jaką przeprowadzili biegli inwestora, w tym wypadku GDDKiA. To biegli wycenili majątek znajdujący się na każdej działce i to ta wycena była podstawą wypłaty odszkodowań, co tez własnym podpisem zatwierdzali działkowcy, którzy oddawali swoje działki. To GDDkKiA określiła, jaki teren ulegnie likwidacji pod drogę i teren ten składał się zarówno z działek, które były zabrane w całości, a w ich miejscu leży dziś asfalt, jak i tych, które działkowcy musieli opuścić i które dziś są jedynie pasem bezpieczeństwa wokół drogi. O co więc chodzi? Jak zwykle o pieniądze. Ten, kto miał ruinę zamiast altanki, a zamiast nasadzeń trawę i zielsko, raczej nie mógł liczyć na sowite odszkodowanie. W związku z czym zwyczajnie mamy tu do czynienia z ludzką zazdrością. Czy jednak to wystarczający powód, by ludzką zazdrość ludzi, którzy mieli na działkach ugór, a chcieli za niego dostać miliony, opisywać na łamach ogólnopolskiej gazety?

Podobnie rzecz ma się z kolejnymi historiami, jakie opisał redaktor Wójcik w swoim jakże „odkrywczym” artykule, w którym w roli głównej wystąpiło pięciu skonfliktowanych z prawem i Związkiem ludzi. Tak czasem bywa, gdy dziennikarz nie zachowa należytej uwagi i nie sprawdzi wcześniej swoich źródeł, czy mówią one prawdę, czy też przemawia przez nich zgorzknienie i poczucie krzywdy. Wystarczy jedynie wspomnieć, że jedna z osób wypowiadających się w artykule sama przyznaje się do tego, że złamała prawo (ale we własnych oczach jest niemalże czysta jak łza, bo inni w ogrodzie też mają ponadnormatywy ) budując altankę niezgodną z obowiązującą ustawą, druga bezprawnie zawiaduje mieniem ogrodowym, którego mimo wyroków sądowych nie chce oddać i tytułuje się samozwańczym prezesem stowarzyszenia, które nie widnieje w KRS,  trzecia jest niespełnionym dziennikarzem tropiącym afery, których nie ma, a kolejna to wyrzucony ze związkowych struktur działacz, który nie wywiązywał się ze swoich obowiązków właściwie. Ci oto wspaniali „jedyni świadkowie prawdy”, szukając zemsty na PZD znaleźli sobie chętnego słuchacza – redaktora Wójcika, który okazał się odbiorcom bezrefleksyjnym, choć chyba nie ma się co dziwić, skoro sam żywi osobistą animozję do PZD. Tak oto „piątka wspaniałych” mogła mówić co chciała i jak chciała, po czym bez jakiegokolwiek sprawdzenia tych informacji, redaktor Wójcik opublikował to „ dzieło” jako  własny artykuł. Ponieważ hieny na działkach nie występują, to jedyną nagrodą jaką można by go z ten tekst nagrodzić jest „dziennikarski turkuć”. Nic dodać, nic ująć – pasuje jak ulał.

Chyba raczej nikt w środowisku działkowym i związkowym nie ma złudzeń, że artykuł Wójcika prawdziwy i oparty na faktach nie jest. Do sprawy tej będziemy jeszcze powracać odsłaniając całą prawdę na temat zmanipulowanych przez dziennikarza i jego rozmówców faktów, które zostały niestety przeinaczone i wykorzystane, by uderzyć w całą organizację PZD.

Tymczasem prezentujemy odpowiedzi, jakie otrzymał dziennikarz „GW” Marcin Wójcik na zadane przed publikacją artykułu pytania. Szkoda, że całkowicie je zignorował. Tymczasem przypominamy, że sprawa 13 milionów wypłaconych PZD w związku z odszkodowaniami za likwidowane działki została już w pełni wyjaśniona w komunikacie Krajowej Komisji Rewizyjnej. Można się z nim zapoznać TUTAJ.

 

Odpowiedź udzielona przez OZ PZD Mazowiecki

Odpowiedź udzielona przez Krajowa Komisję Rewizyjną

 

Dział Medialny KR PZD

 
Facebook