• Slider 15

Budki lęgowe dla ptaków? Czy aby na pewno? Nowy działkowiec w ROD „Prząśniczka” w Toruniu

Rodzinny Ogród Działkowy „Prząśniczka” w Toruniu słynie ze swojego zamiłowania oraz działalności proekologicznej. Na terenie ogrodu znajdują się liczne hotele dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla małych ssaków. Ku zaskoczeniu jedną z jednych, większych budek lęgowych zamontowanych na rosnącej na terenie wspólnym ROD brzozie umiłowała sobie ruda wiewiórka. Dzięki swoim umiejętnościom powiększyła sobie otwór wejściowy budki, w której zamieszkała.

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego wspiera swojego nowego działkowca pozostawiając w pobliżu budki lęgowej pożywienie w postaci orzechów, a także wodę. Na terenie ROD mieszkają jeszcze 3 inne wiewiórki, dwie rude oraz jedna szara. Miejsce ich bytowania jest tu już mniej zaskakujące, gdyż każda z nich mieszka na innym drzewie iglastym na terenie ROD. 

Zamieszkujące na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Prząśniczka" w Toruniu wiewiórki, co nie małą atrakcją dla wszystkich działkowców, zwłaszcza dla dzieci. Są one bardzo spokojne, wręcz oswojone, bez problemu można podejść do nich na bezpieczną odległość, przyglądać się ich pracy oraz zrobić zdjęcie. Nierzadko spotkać wiewiórki można także przechadzające się alejami ogrodowymi. Najbardziej szokująca z nich, która zamieszkuje budkę lęgową przy biurze zarządu ROD z zaciekawieniem wystawia pyszczek i przygląda się prowadzonym na terenie ROD pracom. 

 

Oliwia Ciechomska – st. insp. ds. administracyjnych OZ PZD