Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Wiosenne prace na działce

2017-03-29 15:00

Po długiej zimie działkowcy z utęsknieniem czekają na piękne, słoneczne i dłuższe wiosenne dni. Nadejście wiosny na działkach zwiastują rośliny, które spieszą się z wyjściem na świat. Pojawienie się roślin związane jest z szeregiem prac, które należy wykonać na działce w okresie wczesno wiosennym. 

Odkrywanie roślin:

Przy sprzyjającej pogodzie od połowy marca przystępuje się do zdejmowania okrywy zimowej z większości gatunków roślin. Najpierw zdejmuje się maty słomiane, stroisz, włókninę, które nie powinny pozostawać zbyt długo, aby rośliny się nie „zaparzyły”, a pąki pod nimi nie rozpoczęły przedwczesnego wzrostu. Po zbyt późnym odkryciu rozbudzone pąki mogą łatwo zostać uszkodzone przez lekki mróz, co hamuje wzrost i właściwy rozwój roślin. Później, w końcu miesiąca, można rozgarniać kopczyki. Gdyby mrozy wróciły, warto delikatnie gatunki nakryć lekko włókniną.

Okrycia z roślin cebulowych (o ile takie były) zdejmuje się delikatnie by nie uszkodzić wyrastających młodych kiełków. Pozostawienie okrycia grozi deformacją roślin.

Z rabat usuwa się nadmiar materiałów okrywających.

Podlewanie:

Jak najwcześniej należy rozpocząć podlewanie gatunków iglastych zimozielonych, którym nadal grozi susza fizjologiczna.

Sadzenie drzew i krzewów:

Gdy ziemia rozmarznie, można przystąpić do sadzenia drzew i krzewów z tzw. gołymi korzeniami. Ich pąki powinny być jeszcze uśpione. Po posadzeniu rośliny wymagają przycięcia i obfitego podlania.

Rabaty kwiatowe:

Gdy byliny rozpoczną wzrost, usuwa się zeschnięte liście lub te uszkodzone przez mróz. Należy zapobiegać rozwojowi szarej pleśni, zwłaszcza na tulipanach. W razie konieczności wykonuje się opryski zapobiegawcze. W końcu marca można siać do gruntu niektóre gatunki jednoroczne szybko rosnące i źle znoszące przesadzanie np. groszek pachnący czy łubin.

Od połowy marca można ciąć odmiany róż pochodzące od dzikich gatunków oraz niektóre róże parkowe historyczne.

Trawniki:

Na kwaśnych glebach trawniki wapnuje się np. kredą. Jeśli gleba już nieco przeschła, trawnik wałuje się (wyrównuje) oraz grabi w celu usunięcia tzw. filcu, ewentualnie przeprowadza się areację. W końcu miesiąca można przystąpić do ręcznego usuwania chwastów trwałych i podsiewania "wyłysiałych" miejsc powstałych po zimie lub w ubiegłym roku. Gdy pogoda jest sprzyjająca, można przystąpić również do pierwszego koszenia (bardzo nisko) i nawożenia.

Zbiorniki wodne:

Opróżnione na zimę zbiorniki oczyszcza się i napełnia wodą. W zbiornikach całorocznych usuwa się martwe ryby i obumarłe resztki roślin, także na brzegu. Jeśli tego wymagają, na nowo montuje się urządzenia filtrujące, pompy i uruchamia fontanny. Na karmienie ryb jest jeszcze za wcześnie (dopiero gdy temp. wody wzrośnie do ok. 12°C).

Nawożenie:

W końcu marca, gdy ziemia rozmarznie, można rozpocząć nawożenie drzew i krzewów pierwszą dawką nawozu mineralnego wieloskładnikowego z mikroelementami. Potrzebną całkowitą ilość nawozu (przeciętnie 1,5-3 kg/100 m²) dzieli się na 2-3 dawki. Można też zastosować nawóz wolnodziałający w jednej dawce. Nawozi się rabaty bylinowe i rośliny cebulowe. Po rozsypaniu nawozy miesza się z wierzchnią warstwą ziemi (płytko przekopuje, zagrabia). Przy ściółkowaniu korą stosuje się większe dawki nawozów.

 

B. Łubkowska - instr. ds. ogrodnictwa OZ PZD

 

 

 

 

Facebook