Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

W KRĘGU WSPOMNIEŃ DZIAŁKOWCÓW - działka moją miłością i moją radością.

2017-09-22 11:55

 To było lato 1968r. Mój majster w zakładzie pracy, w którym wtedy pracowałem, pan Łupkowski namówił mnie, abym nabył działkę w „MELIORANCIE”. On już był użytkownikiem działki na tym terenie. Poszedłem do zakładu „Meliorant” do prezesa pana Adrycha i załatwiłem wszelkie formalności. Byłem zdecydowany na nabycie tej działki, ponieważ teściowie przechodzili na emeryturę i PGN zabrał im przydomowy ogródek. Tak więc wszyscy włączyliśmy się w pracę na działce. A pracy było wiele i to ciężkiej pracy. Nie były to działki takie jak teraz. Nasze działki są usytuowane na mokrym terenie. Ziemia jest ciężka, iłowata. Po każdym deszczu robiły się potworne koleiny. Na kolanach, usuwało się z ziemi rosnący do uprzykrzenia perz i chwasty niebywałych rozmiarów. Powierzchnię danej działki zaznaczało się palikami. Ale ten ciężar pracy i zmagania z naturą pozwoliły nam pokonać trudności i mobilizowały nas do porządkowania terenu i rozpoczęcia procesu nasadzeń. Działki były typowo warzywnicze. Uprawialiśmy zdrowe i okazałe warzywa. Drzewa owocowe rodziły dorodne grusze, jabłka, renklody, morele, czereśnie, wiśnie, śliwy różnych odmian. Prześliczne zaś, kolorowe kwiaty nie tylko cieszyły nasze oczy, ale przecudnie pachniały. Ze smutkiem jednak wspominam rok 1986r. Awaria w Czarnobylu zniszczyła nam wiele pięknych odmian warzyw i owoców, a także i ludzkie zdrowie, co skutki tego wydarzenia są widoczne i odczuwalne do dziś. Były też lata deszczowe, gdzie powódź niszczyła dużo upraw i zalewała nasze działki. Na szczęście stan wody się obniżył z chwilą powstania Piekarni Mechanicznej na ul. Pietrusińskiego. Pragnę też przypomnieć, że w tamtych czasach na naszych działkach nie było turkuci podjadków. One zaistniały wtedy, gdy zaczęto przywozić ziemię i nawóz z innych terenów. Szczególnie nawóz z Zakładów Mięsnych. Działkowicze przywozili hałdy ziemi, aby podnieść nieco niski teren i taczkami dowozili je do swojej działki. Ja nie hodowałem zwierząt, ale sąsiedzi mieli gołąbki, świnki, kury, kaczki i króliki.

Pierwszym prezesem był pan Adrych. Później krótko pan Zelmański. Z 10 lat funkcję prezesa sprawował pan Majtkowski. Po nim był pan Meszyński, miał działkę nr 28. Byłem u niego społecznym instruktorem SSI, a po nim do 2008 roku ja przejąłem obowiązki prezesa. W obecnym zarządzie jestem skarbnikiem.

Działka to moje życie, to moja miłość. Ja się na niej realizuję. Serce nie kołacze, ale bije miarowo, gdy z dumą patrzę na mój ogród, na kolorowe rabaty, usłane kwiatami, które kocha moja żona Krysia. Na soczyste owoce, którymi zajadamy się w sezonie, na wyśmienite ekologiczne zupy, które zawsze smakują, na oczko wodne, przy którym w cieniu drzew odpoczywamy, ja i moja Krystynka.

 

Alfred Lewandowski, fotografie ze zbiorów osobistych.

 

 

 

Facebook