Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Uczestniczyć czy lekceważyć walne zebrania w ROD?

2017-03-28 21:56

                       "Szanowni zebrani - wobec niedostatecznej frekwencji dzisiejsze walne zebranie sprawozdawcze odbędzie się w II terminie".

Takimi najczęściej słowami rozpoczynaj się spora część odbywających się walnych zebrań w rodzinnych ogrodów działkowych, a opieram swoją wiedzę o doświadczenia osobiste jako częstego bywalca walnych zebrań z racji wypełniania funkcji członka Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD.

Tak jest już od wielu lat. Smutne to, ale i wywołujące konieczność spowodowania dyskusji. Kto zatem winien przyjrzeć się bliżej problemowi? Kto znajdzie metodę lub przekonywujący sposób na zainteresowanie się działkowców - członków naszego stowarzyszenia ogrodowego PZD, problemami naszej organizacji czy chociażby problemami własnego ogrodu?

          Spójrzmy prawdzie w oczy i dokonajmy analizy zachowań działkowców od początku ich wstąpienia do PZD i użytkowania działki w ROD. Szczęśliwy "nabywca" działki, po załatwieniu wszystkich formalności papierkowych staje się pełnoprawnym użytkownikiem pozyskanego gruntu. Otrzymuje do ręki egzemplarz Regulaminu ROD, z postanowieniami którego nie zawsze ma czas lub ochotę się zapoznać - postępuje na działce jak mu wygodnie, wychodząc często z mylnego założenia, że przecież to tylko działka! Ten moment jest idealnym czasem na działanie służby instruktorskiej SSI, która winna wprowadzić nowego działkowca w obowiązujące zasady regulaminowe oraz niepisane kanony obowiązujące we współżyciu między działkowcami. Nie zawsze jednak jest to możliwe, gdyż działki zmieniają swoich użytkowników bez względu na porę roku czy panujące warunki atmosferyczne. Bywa i tak, że zarząd rod dowiaduje się po kilku miesiącach o fakcie zmiany użytkownika. A jak najszybsze pozyskanie wiedzy o zmianie użytkownika działki, jest najlepszym momentem "rozszyfrowania" nowicjusza, poznania jego podejścia do działalności w grupie, jego ewentualnej przydatności do włączenia się w nurt społecznego działania na rzecz ogrodu oraz co najważniejsze zapoznania go z podstawowymi regułami prawa.

        Na szkolenie nowoprzyjętych działkowców przez wykładowców Okręgowego Zarządu przychodzą osoby pragnące pozyskać wiedzę na tematy prawne oraz te dotyczące zagospodarowania działek. Na pisemne zaproszenia różni, różnie reagują. "Co mi tam - przecież użytkuję działkę i nie mam czasu na jakieś nudne szkolenia", „Po co szkolenie, przecież wiem, że zielonym do góry a korzonkami do dołu się sadzi”, itp.. Takie najczęściej jest podejście do podstawowych szkoleń dla działkowców - nowicjuszy, którzy nie mają pojęcia co tracą! Przecież wykłady prowadzone są w zakresie podstawowych postanowień Statutu PZD przy wykorzystaniu najnowszych metod dydaktycznych i sprawdzonych, doświadczonych wykładowców!

         W tym miejscu zrozumiałe staje się lekceważące podejście do zaproszeń na walne zebrania. Działkowiec nie widzi potrzeby uczestnictwa, współdecydowania o planach pracy i właściwych wydatkach społecznych pieniędzy. Z czasem natomiast swoje uwagi, często bezzasadne wypowiada w kontaktach z jemu podobnymi działkowcami psując atmosferę wśród użytkowników działek, podważając zaufanie do zarządu i jednostek nadrzędnych.

         Gdzie zatem leży przyczyna takiego stanu rzeczy? Pytanie trudne - prochu nie wymyślę ale staram się szukać rozwiązań korzystnych, eliminujących podstawowe błędy popełniane na różnych szczeblach zarządzania i kontaktu z naszymi działkowcami. Zagadnienie niestety jest skomplikowane wymagające zajęcia się problemem nie tylko na szczeblu ogrodu ale na forum całego PZD.

       Prawdą jest, że Rada Krajowa PZD oraz jednostki okręgowe "stają na głowie" aby docierać do ogrodów z niezbędną informacją w postaci wydawnictw czy też szkoleń dla aktywu. Należ jednak zauważyć, że to co dociera do członków zarządu ogrodu, nie oznacza to jeszcze dotarcia do poszczególnych użytkowników działek.

      Niektóre zarządy rod nie wykorzystują potencjału różnego rodzaju spotkań integracyjnych - czy to z okazji Dni Działkowca, Dnia Dziecka czy też po prostu spotkań z innych okazji zmierzających do zbliżenia członków społeczności ogrodowej. To takie okazje dają możliwości dotarcia do wszystkich, którzy nie nauczeni byli współuczestnictwa w zarządzaniu ogrodu oraz tworzeniu rodzinnej atmosfery.

        Inną sprawą jest brak właściwej informacji wizualnej w gablotach, czy na istniejących stronach internetowych. Chodzi tutaj nie tylko o informacje drukowane i przesyłane przez KR PZD, ale o informacje z ogrodu i to nie tylko te oficjalne ale również o bieżących problemach i sukcesach z życia ogrodu.

 

        Zarząd i cały aktyw ogrodu musi zatem wypracować swoją własną metodę na dotarcie do działkowców i co ważne musi po prostu chcieć odbudować zaufanie do swoich działań a to już prosta droga do wzbudzenia zainteresowania się problemami ogrodu.

        Wracając do meritum sprawy, uwzględniając niektóre propozycje, zarząd może spodziewać się systematycznej poprawy frekwencji na zebraniach, a tym samym większego zaangażowania społeczności ogrodowej w życie ogrodu jak również naszego związku.

 

        Zachęcam wszystkich, którym problemy naszego Związku są bliskie o podjęcie dyskusji na powyższy temat. Być może wspólnymi siłami i ciekawymi pomysłami uzdrowimy problemy rodzinnych ogrodów działkowych.

 

 

M.Piechocki

 

 

 

Komentarze

  • DZIAŁKOWIEC2017-04-05 08:21

    Co do tablic informacyjnych to jest tak że nawet do nich nie chce się podchodzić. Są w opłakanym stanie to raz. Informacje wciąż te same wiszą od kilku miesięcy. Nawet teraz na wiosnę nie chciało się Zarządowi zrobić na nich porządku. Nie ma informacji o całkowitym zakazie spalania na działkach. Można by tak wymieniać bez końca. Ale po co? Kto to czyta? Ano czytają, czytają jak mają co.

  • działkowicz2017-03-30 18:38

    Jan, masz rację. U nas w Chełmży prezes ogrodu ma chyba 86 lat, czas by zrezygnował bo nie ma już siły i pomysłów. To co on robi to zwykła wegetacja ogrodu. Czas na wymianę pokoleń, albo ludzi o otwartych głowach. Jest w Chełmży ogród, którym kieruje pan Józef, facet ma swoje lata, chyba 70 ale jego ogród to perełka. Wszędzie jest go pełno, zazdroszcze działkowcom jego ogrodu.

  • Jan2017-03-29 08:13

    Nie wiem jak w innych ogrodach ale u mnie jawi się problem starości. Co przez to rozumiem, ano to, że wszystko na świecie ma swój określony czas. Czas nauki, dojrzewania, pracy i spoczynku. Niestety w moim ogrodzie, to znaczy tam gdzie użytkuję swoją działkę, prezesem zarządu jest jegomość chylący się już prawie 90-tki. O rozwoju czy modernizacji ogrodu to raczej nie ma mowy, bo z racji wieku i nawyków nie warto i niczego zmieniać. Ot, taka dewiza życiowa. Pozostałym działkowcom może i to jest na rękę bo nie muszą nic robić i jak to się mówi "wychylać". Jest oczywiście i grupa osób w przedziale wiekowym 40-50 lat, która ma ciekawe koncepcje na rozwój ogrodu, jego otwarcie się. Chyba najbliższe wybory będą decydujące i podziękujemy obecnemu prezesowi. Niech się uda na "związkową emeryturę".

Komentarz
Facebook