Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Sposoby działkowców na zbieranie wody deszczowej...

2021-07-15 11:13

Polski Związek Działkowców nie został objęty programem „Moja Woda”. Do dnia dzisiejszego brak jest odpowiedzi na koncepcję PZD o utworzeniu analogicznego programu, przeznaczonego tylko dla działkowców „Moja Woda w ROD”. Pomimo to działkowcy na własną rękę, bez żadnej pomocy finansowej tworzą swoje własne systemy do zbierania wód opadowych. Jednym z nich chwali się Pani Grażyna Rusicka z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Ruda II” we Włocławku.

Pani Grażyna, jako wieloletnia pasjonatka ogrodnictwa działkowego w zakresie prac na swojej działce zawsze pod uwagę bierze ekologiczne rozwiązania, które oprócz radości i dumy dla użytkowniczki przynoszą wiele korzyści dla zieleni, jaka znajduje się na jej działce.

Jednym z autorskich pomysłów Pani Grażyny Rusickiej jest własnoręcznie zrobiony system zbierania wody deszczowej wraz z odprowadzeniem bezpośrednio pod nasadzenia. Pod rynną ustawiona została beczka o pojemności 250l, w taki sposób, aby spływająca z dachu woda w całości bezpośrednio trafiała do beczki. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że na otworze beczki rozłożony został materiał, który stanowi filtr dla spływającej wody i sprawia, iż do zbiornika wpływa wyłącznie czysta, niezanieczyszczona woda. Na dole zbiornika podłączony został wąż ogrodowy, który odprowadza wodę bezpośrednio pod plony i niewielki sad.

Czym jest deszczówka i w jaki sposób powstaje?

Deszczówka to woda opadowa powstająca wskutek kondensacji pary wodnej w atmosferze, a następnie opadająca na powierzchnię Ziemi w postaci deszczu, śniegu lub gradu.

Dlaczego warto podlewać rośliny wodą deszczową?

Deszczówka ma zbawienny wpływ na roślinność. Posiada wiele zalet, których zdecydowanie brakuje wodzie z wodociągów. Jedną z nich jest działalność ekologiczna, bowiem podlewając wodą deszczową oszczędzamy wodę, co w przypadku przyłączenia ROD do miejskiej sieci wodociągowej przekłada się to również na olbrzymią oszczędność pieniędzy. Woda deszczowa charakteryzuje się niskim pH ok. – 5,5-6,5 i niskim stężeniem związków wapnia, dlatego jest idealna do podlewania roślin również tych doniczkowych i kwasolubnych i jest przez nie bardzo dobrze przyswajalna. Deszczówka jest wodą miękką, nie ma w niej magnezu i wapnia tak jak w wodzie kranowej. Podlewając rośliny wodą kranową, często dookoła roślin zostaje charakterystyczny biały osad. W przypadku deszczówki taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Kolejną, bardzo ważną zaletą jest to, że deszczówka ma temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza i jest odpowiednio napowietrzona. Ponadto deszczówka jest bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, które znajdziemy w wodzie z kranu. Te szkodliwe związki to między innymi chlor i fluor, które dodawane są do wody kranowej po to, aby zabijać chorobotwórcze bakterie, a mogą powodować uszkodzenia roślin i sprawiają, ze woda taka jest słabiej dla nich przyswajalna.

 

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych OZ PZD

Facebook