Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Raj dla dzieci. ROD „Nad Strumykiem” w Toruniu – ogród wyróżniony w krajowym konkursie ROD Roku 2017

2017-08-02 21:36

ROD „Nad Strumykiem” w Toruniu od wielu lat jest ogrodem uwielbianym przez dzieci. Blisko dwie dekady temu powstał tu pierwszy plac zabaw dla najmłodszych, a kolejne zarządy pielęgnują tę tradycję. Działania te doceniło Prezydium KR PZD, które wyróżniło ogród za przychylność dzieciom i młodzieży. 

Powstanie i szybka przeprowadzka

Początek ROD „Nad Strumykiem” w Toruniu dały Pomorskie Zakłady Wytwórcze Aparatury Niskiego Napięcia „Apator”. Zakład powstał w 1949 r. i produkował aparaturę łącznikową, rozdzielnice i urządzenia dla energetyki oraz górnictwa. Na początku lat 50. XX wieku przy PZWANN założono Pracowniczy Ogród Działkowy im. Buczka. Niestety w pierwotnej lokalizacji nie zagrzał on długo miejsca, gdyż w 1960 r. teren ogrodu przeznaczono pod rozbudowę osiedla mieszkaniowego i szkoły podstawowej. W 1966 roku zatwierdzono plan nowego usytuowania Pracowniczego Ogrodu Działkowego na podmokłych nieużytkach przy ul. Fabrycznej.

 

Od 31 października 1966 r., gdy wytyczono granice ogrodu i protokołem przekazano teren, rozpoczął się żmudny proces zagospodarowywania 198 działek użytkowanych głównie przez pracowników Apatora. Dwa lata później oddano do użytku sieć wodociągową wraz z ze zbiornikami hydroforowymi oraz podłączono zasilanie elektryczne. W 1969 roku postawiono świetlicę wyposażoną w pomieszczenia biurowe i gospodarcze.

Ogród przyjazny dzieciom

1998 rok to ważna data w historii ogrodu. Wówczas uległa zmianie jego nazwa – od teraz tytułowano go na „Nad Strumykiem”. Ustalono także prawo wieczystego użytkowania. Ponadto urządzono na wyodrębnionej działce plac zabaw dla dzieci z huśtawkami i piaskownicą. To właśnie dzięki mającej długą tradycję przychylności dzieciom i młodzieży ROD „Nad strumykiem” w Toruniu otrzymał w tegorocznym konkursie krajowym wyróżnienie od Prezydium Krajowej Rady PZD. Doceniła ona duży wkład zarządu w uatrakcyjnianie ogrodu najmłodszym.

 

– Już 20 lat temu mieliśmy w tym miejscu pierwszy plac zabawObecny jest naprawdę piękny. Bardzo przyciąga najmłodszych i kusi ich do zabawy. Mamy kolorowe, nowoczesne sprzęty, a wszystkie urządzenia posiadają odpowiednie atesty – mówi Edward Lange, Prezes Zarządu ROD „Nad Strumykiem” w Toruniu. Nowy plac zabaw wyposażony jest w podwójna huśtawkę, 4-osobową karuzelę, zjeżdżalnię z drabiną i podwójną ważkę. – W ogrodzie następuje zmiana pokoleniowa. Działkowicze nastawiają się teraz głównie na rekreację, a nie na uprawę, dlatego tak ważne są dla nich atrakcje dla dzieci. Członkowie naszego ROD traktują plac zabaw jako wspólne dobro o które się troszczą. Ludzie przynoszą zabawki do piaskownicy z domów, wszyscy o nie dbają jak o swoje. Plac zabaw cieszy się dużą popularnością i zawsze jest pełen dzieci – dodaje.

Edukacja przyrodnicza

Infrastruktura to niejedyne atrakcje, jakie najmłodsi znajdą w ROD „Nad Strumykiem” w Toruniu. Zarząd ogrodu organizuje m.in. zajęcia przyrodnicze dla przedszkolaków oraz uczniów z pobliskiej szkoły podstawowej. Są one organizowane o różnych porach roku, by dzieci mogły zobaczyć na własne oczy, jak dynamicznie zmienia się przyroda. Przedszkolaki i uczniowie podczas takich lekcji zwiedzają ogród i przyglądają się nasadzeniom na działkach. To dla nich niebywała okazja do obcowania z przyrodą i zagadnieniami, które często znają jedynie ze strony teoretycznej. – Przedszkolaki są nawet bardziej chłonne wiedzy od uczniów szkoły podstawowej. Dla nich wszystko to novum, gdy starsze dzieci już uczyły się o takich rzeczach na lekcjach, więc raczej dopytują już tylko o szczegóły – mówi Edward Lange. – Najmłodsi co chwilę zadają pytania: A co to? A po co? Co się z tym robi? Jak to się nazywa? – śmieje się Prezes ROD. Działkowcy starają się odpowiadać na te wszystkie pytania, objaśniają, pokazują i przybliżają dzieciom przyrodniczy świat. – Czasem robimy dla nich również degustacje. Ostatnio zajadały się osobiście zebranymi przeze mnie truskawkami – mówi prezes. Dzieci po takich zajęciach często odwdzięczają się pamiątkowymi rysunkami. Ich kolekcja w ROD „Nad Strumykiem” rośnie z roku na rok. 

 

Najważniejsze inwestycje za nami

O tym, że ROD „Nad Strumykiem” jest w oczach jego Prezesa ogrodem kompletnym może świadczyć fakt, że nawet w sferze marzeń nie przewiduje on większych inwestycji. Jak przekonuje, przez ostatnich kilkanaście lat dokonano szeregu remontów i modernizacji, więc obecnie wystarczy mądrze zarządzać ogrodem i jego infrastrukturą. - Wszystko mamy już porobione. Nowe pomysły to już zbytek tak naprawdę. Zaświtał nam ostatnio pomysł o wygospodarowaniu miejsca na siłownię plenerową, ale jest to pomysł na przyszłość. Ze spraw bytowych w ogrodzie, myślimy jeszcze jedynie o wymianie dachu w budynku świetlicy. Nic się z nim nie dzieje, nie przecieka, ale ma już po prostu swoje lata – podsumowuje prezes ROD „Nad Strumykiem”. 

 

Rzeczywiście lista przeprowadzonych w ostatnich latach inwestycji jest długa. W 2006 roku zakończyła się sukcesywna wymiana ogrodzenia, zmodernizowano sieć wodną, hydrofornie i zamontowano nowe pompy oraz zbiornik wodny. Remontu doczekała się również świetlica oraz plac przed nią usytuowany. W 2010 roku zbudowano wspomniany wcześniej nowoczesny plac zabaw z certyfikowanymi urządzeniami. W 2011 roku w ogrodzie wybudowano WC z ekologiczną oczyszczalnią ścieków. Cztery lata później wymieniono napowietrzną linię elektryczną na podziemną, a w latach 2016-2017 wykonano instalację całodobowego monitoringu.

Ostatnia z wymienionych inwestycji pozwoliła pozbyć się problemu drobnych kradzieży i włamań. Monitoring pomaga również w mobilizowaniu działkowców do przestrzegania przepisów oraz porządku. Dzięki zapisowi z kamer udało się znaleźć kierowcę, który uszkodził bramę wjazdową do ogrodu. 

Nie zawsze było tak różowo

Obecnie ogród ma za sobą najważniejsze inwestycje, jest otwarty na najmłodszych i jego zarząd może patrzeć spokojnie w przyszłość. W dziejach ogrodu był jednak niespokojny okres. - Najwięcej problemów było z zabieraniem działek pod Trasę Średnicową – wspomina Edward Lange. Ostatecznie w 2014 r. ogród przekazał 34 działki pod budowę nowej drogi. – Trzeba przyznać, że mieliśmy duże wsparcie w tym czasie od Polskiego Związku Działkowców. Udało się zorganizować przekazanie działek i przestawienie ogrodzenia w sposób nas zadowalający. Co również ważne, duża część pieniędzy z odszkodowań trafiła z powrotem do naszego ogrodu, dzięki czemu mogliśmy przeprowadzić liczne i udane inwestycje – podkreśla Prezes ROD „Nad Strumykiem”. O tym, że są udane może świadczyć fakt, że Prezes ogrodu otrzymuje liczne zapytania od chętnych na dzierżawę działki w tym ogrodzie. - Cieszymy się w Toruniu świetną opinią, więc jest bardzo duże zainteresowanie. Niestety wszyscy odprawiani są z kwitkiem, bo nie mam wolnych działek, a ogród jest w pełni zagospodarowany – mówi z dumą Edmund Lange.

 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Gdy Prezydium Krajowej Rady PZD wyróżniło ROD „Nad Strumykiem” w Toruniu w krajowym konkursie w kategorii „Ogród przychylny dzieciom i młodzieży” miejscowi działkowcy poczuli ogromną radość i satysfakcję. - Atmosfera u nas jest niesamowita. U nas jest bardzo rodzinnie, a ludzie są bardzo uczynni. Działkowcy są szczerze dumni z ogrodu – mówi Prezes. – Przyznam, że osobiście czuję jednak lekki niedosyt. Bardzo ambitnie podchodzimy do kwestii konkursów, bo mamy świadomość tego, że nasz ogród ma masę atutów. Nie ma w tym nic złego, że chcemy „więcej”. Ten głód sukcesu powoduje, że staramy się być z roku na rok jeszcze lepsi. Poczyniliśmy mnóstwo inwestycji więc apetyt rośnie w miarę jedzenia. Podkreślam jednak, że nasi działkowcy są dumni, że posiadają działkę w jednym z najpiękniejszych ogrodów w kraju – dodaje.

 

 

 

 

 

Facebook