Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Poznajemy laureatów konkursów krajowych. Oto Najlepszy ROD Roku 2017!

2017-07-25 21:29

Tegorocznym laureatem krajowego konkursu „ROD Roku 2017”. został ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu, który po tytuł ten sięga nie pierwszy raz w swojej historii.


Ogród z lotu ptaka

Miłość do kwiatów, drzew i przyrody sprawia, że ogrody z roku na rok pięknieją. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i pracy wielu ludzi, a przede wszystkim bez działalności zarządów ROD, które często poświęcając swój czas i serce dbają o rozwój i piękno powierzonych im w zarządzanie ogrodów. Dzięki środkom, jakie działkowcy razem z PZD solidarnie przeznaczają na modernizacje i remonty infrastruktury ogrody przeobrażają się w przyjemne miejsca spotkań społeczności lokalnej, a także pozwalają na rekreację i wypoczynek, jakich próżno szukać w miejskim zgiełku.

Działka Janiny i Mieczysława Marków

Trudna walka o bycie najpiękniejszym

Powtórzyć sukces jest jeszcze trudniej niż odnieść go po raz pierwszy. ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu był już kilkukrotnie w gronie zwycięzców zarówno w konkursach okręgowych, jak i krajowych. W 2004 roku ogród zajął II miejsce w okręgowym konkursie ROD Roku, zaś rok później został laureatem konkursu krajowego. Dwa lata później udało się dla odmiany wygrać konkurs okręgowy, a w 2008 roku ogród kolejny raz został laureatem krajowego konkursu na Najpiękniejszy ROD Roku. W 2012 ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego zajął po raz drugi w historii I miejsce w  konkursie „Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy” na szczeblu okręgowym, za co otrzymał prawo reprezentowania Okręgu w konkursie krajowym roku 2013, w którym zajął wysokie, drugie miejsce!

Działka Julii i Rafała Kilanowskich

– Sięgnąć po laur zwycięzcy po raz kolejny w historii to prawdziwe wyzwanie zarówno dla Zarządu ROD, jak i działkowców – mówi Zenon Ptak, wiceprezes ROD im. 2 Armii WP W Poznaniu. - Nie wystarczy pokazać komisji konkursowej wyłącznie zadbane alejki czy dokonane inwestycje, ale trzeba także zmobilizować niemałą rzeszę działkowców, by zadbała o stronę wizualną i zagospodarowanie swoich działek - wyjaśnia. Jak mówi, poziom konkursów krajowych jest bardzo wysoki, a ogrody znajdujące się w czołówce są naprawdę bardzo ładne, tymczasem jedna zaniedbana działka potrafi całkowicie zepsuć efekt wizualny całego ogrodu.


Działka pani Teresy Górczyńskiej

Dbanie o działkę zajmuje dużo czasu i sił, a nie każdy chce być prymusem – mówi wiceprezes, ale z dumą przyznaje, że w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego odpowiedź na mobilizację jest zawsze pozytywna. - Z pewnością sprzyjają temu dobre notowania także w innych konkursach np. Zielony Poznań, gdzie praktycznie co roku działkowcy z naszego ogrodu są w finale i zdobywają laury i cenne dla nich nagrody – dodaje. To świadczy o tym, że sukces to nie tylko wyróżnienie, ale też potrafi mobilizować do dalszej wytrwałej pracy.


Działka wiceprezesa Zenona Ptaka

Z kart historii

ROD im. 2 Armii WP powstał w tym samym roku, co Polski Związek Działkowców. 2 listopada 1981 roku dowódca Garnizonu Poznań przeznaczył 22 hektary poligonu Wyższej Oficerskiej Szkoły Służb Kwatermistrzowskich na Ogród Działkowy dla żołnierzy zawodowych, emerytów i rencistów oraz pracowników cywilnych wojska. - Pierwszy Zarząd miał wyjątkowo dużo pracy. Trzeba było przeprowadzić niwelację i rekultywację terenu, wykonać prace geodezyjne, podzielić teren na 8 sektorów i 515 działek – wspomina historie ogrodowy kronikarz i jednocześnie wiceprezes ogrodu Andrzej Górczyński. Jak mówi, niektóre działki były w katastrofalnym stanie -  zasypane kamieniami, gruzem, śmieciami, a nawet elementami wojskowymi zostawionymi na poligonie. Działkowcy musieli wykonać heroiczną wręcz pracę, by ziemia w tym miejscu nadawała się pod uprawę. Na wiosnę 1982 roku wytyczono drogi i alejki, wykonano 12 ujęć wodnych, rozpoczęto budowę magazynu i ogrodzenia, a na działkach pojawili się pierwsi działkowcy, którzy z uporem walczyli o każdy skrawek tego ogrodu. W kolejnych latach wybudowano studnie głębinowe, hydrofornie, położono instalację elektryczną i wodociągową. Także w kolejnych latach ogród rozwijał się i powiększał.

Świetlica i urządzenia sportowe

W 1999 r. przejęto teren po jednostce wojskowej. W budynkach – które były w opłakanym stanie zarząd ROD wspólnie z działkowcami urządził świetlicę, którą następnie rozbudowano, a tuż obok postawiono plac zabaw. Obecnie ogród liczy sobie 640 działek na powierzchni 24,1 ha, w tym jedna z działek użytkowana jest przez Stowarzyszenie Osób Niewidomych i Słabowidzących. Dotychczas społeczność działkową tego ogrodu tworzyli głównie wojskowi emeryci i renciści, a także wdowy po nich i ich dzieci. Jednak w ogrodzie coraz wyraźniej widać następująca powoli zmianę pokoleniową. – Najstarsi użytkownicy nie mają już sił na prace w ogrodzie, dlatego stery przejmują młodziCo roku mamy około 20 nowych działkowców, którzy zachęceni są nie tylko świetnym położeniem ogrodu (znajduje się on dość blisko centrum Poznania, w pobliżu dużych osiedli mieszkaniowych), a także pełną infrastrukturą i dobrą opinią o ogrodzie - mówi wiceprezes Zenon Ptak.

Ogrodowy plac zabaw

Dzieje się w ogrodzie

Ogród ten od wielu lat należy do czołówki poznańskich ROD, który jest nie tylko piękny i doskonale zarządzany, ale też wnosi nieoceniony wkład w rozwój idei otwartego ogrodnictwa działkowego. ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu od lat współpracuje i udostępnia działki oraz ogród na potrzeby Domu Dziecka, Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera oraz Przyjaciół Niedowidzących i Słabowidzących, a także współdziała z Centrum Innowacji Społecznej, które organizuje na terenie ogrodu Pikniki Senioralne.

Koncert seniora

Działalność prospołeczna to nie jedyna forma działalność społeczności działkowej tego ogrodu, bowiem poczucie jedności i wspólnoty z innymi działkowcami skupionymi wokół PZD jest tu naprawdę wysokie. - Gdy była potrzeba zajmowaliśmy stanowisko przeciw próbom podważania ustawy o ROD. Aktywnie wspieraliśmy także inicjatywę „Stop rozbiórkom altan!” – wymienia Andrzej Górczyński, wiceprezes ROD. Ogród może być także przykładem dobrego zarządzania, bowiem co roku prowadzone są tu jakieś inwestycje, które mają unowocześnić ROD i usprawnić działkowcom funkcjonowanie na działkach oraz użytkowanie ogrodu.

Piknik z Alzheimerem

Zarząd ROD w minionym roku wymienił zbiorniki hydroforowe i rozbudował plac zabaw. Powstała także ścieżka edukacyjno – ekologiczna sfinansowana z dotacji WFOŚiGW z interesującymi planszami edukacyjnymi. W trakcie realizacji są kolejne inwestycje, tj. wymiana szafek energetycznych i remont świetlicy. Zaś najnowszym nabytkiem jest plenerowa siłownia, obok której stanął stół do gry w tenisa stołowego potocznie zwanego ping-pongiem.

Dzień dziecka w ROD

Piękny nie znaczy bezproblemowy

Czy w tak pięknym i zadbanym ogrodzie mogą być jakieś problemy? - Oczywiście – mówi gospodarz ogrodu Jerzy Lemański, który na co dzień dba o tereny wspólne ogrodu. – Naszym największym problemem są śmieci – mówi. –Nie tylko nasi działkowcy, ale ogólnie Polacy nie są nauczeni segregacji, więc niestety potrzebują wielu napomnień i rozmów, by zrozumieć, że nie da się już wrzucać wszystkich odpadów do jednego worka – wyjaśnia. Jak dodaje jednak z roku na rok jest coraz lepiej w tym względzie, choć do ideału jeszcze trochę brakuje.

Działka Marianny Kubickiej

Wiceprezes Ptak mówi z kolei o niskim zaangażowaniu działkowców w pracę społeczną. – Mamy w naszym ogrodzie tzw. opiekunów sektorów. Niestety brak jest chętnych do sprawowania tej funkcji, dlatego obecnie pełnią je członkowie Zarządu. Co robi opiekun sektorów? Zajmuje się bezpośrednim kontaktem z działkowcami z danego sektora. Jeśli są jakieś problemy czy zaniedbania, to ich wyjaśnienie i dostrzeżenie zależy głównie od opiekuna sektora, który ma pod opieką i bezpośrednim nadzorem ok. 60 działek.

Poza tym większych problemów nie mamy – potwierdza wiceprezes ROD.

 Oby więcej było tak wspaniałych i godnych naśladowania ogrodów. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!

Przyg. AH

Zdjęcia przesłane do KR PZD w ramach konkursu.

Facebook