Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Oko kamery Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD zawędrowało do ROD "Żwirek" w Grudziądzu.

2021-08-05 10:35

Czego możemy nauczyć się od naszych dziadków i babć o prowadzeniu ogrodu, o ekologicznych rozwiązaniach w uprawie kwiatów, warzyw i owoców? Działki w zgodzie z naturą, jak za dawnych lat, to nasza przyszłość. Ogrody działkowe zrzeszone w ogólnopolskim stowarzyszeniu Polski Związek Działkowców, przez ostatnie 40 lat przeszły swoistą metamorfozę. To okres, gdy ogrodnictwo działkowe, zatoczyło koło: od fascynacji działek typowo uprawowych i wymagających dużych nakładów pracy, po swobodne, pełne kolorowych rabat, przyciągających motyle i inne bzyczące owady. Wielu działkowców, zmienia aranżacje swoich działek, tam gdzie przez kilka lat królowały wypielęgnowane trawniki, dziś powstają warzywniki, dzikie łąki, czy obsadzone roślinami oczka wodne. Nadal sporo działek pozostaje w tyle z nowymi trendami, ale są działeczki które czerpią inspiracje z prostej i sprawdzonej tradycji ogrodów wiejskich. Wszystkie zmiany spowodowane są głównie przez lepsze zrozumienie postępujących zmian klimatycznych, wiedza, którą możemy zdobyć z wydawnictw dostarczanych przez Jednostkę Krajową Polskiego Związku Działkowców, broszur tematycznych, fora internetowe. Warto poznać różne inspirujące działki, posłuchać historii ich użytkowników.

W upalne jeszcze wiosenne sobotnie popołudnie zawitaliśmy z okiem naszej okręgowej kamery, do Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Żwirek”. Ogród znajduje się w kompleksie ogrodów liczących łącznie około 400 działek, we wspomnianym ogrodzie jest 91 działek, które u progu lata pachną i mienią się tęczą barw. Na terenie ogrodu, jest wiele działek, które wyposażone są w ogrodowe oazy wodne. Woda płynąca lub rozpryskująca ożywia działki, a niezmącona tafla zbiornika wodnego emanuje spokojem. Zbiorniki wodne same w sobie są piękne, ale naszą uwagę przykuły pływające w nich stworzenia. Ryby były atrakcją oczek wodnych, podziwialiśmy te piękne i fascynujące stworzenia: Karpie Koi, słonecznice, dodają kolorytu zbiornikom wodnym, jednak oprócz czystej natlenionej wody, zbiornik winien być obsadzony odpowiednimi roślinami, ale także należy wprowadzić gatunki żywiące się glonami. Na jednej działce uwagę przykuła kaskada zbudowana z ułożonych łupków w piramidkę, po której spływała woda, cichy szmer płynącej wody, koi skołatane nerwy. W oczkach wodnych rozwinęły się już majestatyczne kwiaty lotosu. Rabaty pełne kwiatów, sezonowe kompozycje roślinne sprawiają, że miejsce wypoczynku zyskuje atrakcyjny wygląd. Na jednej z odwiedzanych działek, użytkownik słynie z hodowli pomidorów z nasion, nie z zakupionej rozsady. Jak nazwa ogrodu głosi Żwirek to nieodzowny wdzięczny i naturalny materiał, który sprawdzi się na budowie i na każdej działce.

 

 

 

 

 

Opracowanie:

Małgorzata Jasińska 

Sebastian Wiączek

 

 

Facebook