Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Nowy sezon w pasiece miejskiej

2021-04-20 15:14

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa na swojej stronie uruchomiła kamerę online pokazującą pszczoły w Centralnym Laboratorium GIOR i N w Toruniu. Pasiekę dogląda Pan Tadeusz Dussa . Hodowca w swoim   tekście pt. „Nowy sezon w pasiece miejskiej” pisze o  rozpoczęciu nowego sezonu w pasiece oraz  pierwszych lotach pszczół po sezonie zimowym. Cały tekst poniżej.

Nowy sezon w pasiece miejskiej

Po kilku zimowych miesiącach oczekiwania i niepewności związanych z zimowlą, przyszedł w końcu moment rozpoczęcia nowego sezonu w pasiecePszczoły wykonały pierwszy oblot wiosenny. Czeka na niego każdy pszczelarz zadając sobie pytanie: jak przezimowały pszczoły? 

Obserwowanie pierwszych lotów pszczół daje opiekunowi hodowli niezapomniane wrażenia. Oto po miesiącach mrozów i słoty przyroda budzi się do życia  także w pasiece, gdy tylko zaświeci słońce i temperatura podniesie się do 12-14 st. C, zaczyna się ruch jak latem. Jest jeszcze dość wcześnie, by mówić o tym, jak pszczoły na terenie Polski zniosły zimę. Według pierwszych szacunków tegoroczne straty wyniosą ok. 10% pogłowia rodzin pszczelich co jest standardem.

W pasiece prowadzonej  na terenie Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu z zimowli wyszły zdrowe i chętne do pracy wszystkie zazimowane rodziny  pszczele. Czekamy na ustabilizowanie się pogody, która pozwoli na swobodne loty po pyłek i pierwszy nektar z wierzby, zawierający w swym składzie aż 51% białka - jest już dostępny.

W tym roku późna wiosna nie oznacza jednak, że kwitnienie pożytków musi się mocno opóźnić. Każdy pszczelarz obserwujący przyrodę wie, iż początek powiększania populacji        w   rodzinach pszczelich wiąże się zawsze z  kwitnieniem agrestu, co niebawem nastąpi.

I w zasadzie pasieka przygotowana jest do nowego sezonu. Oto kilka uwag, aby rozwój rodzin pszczelich oraz ich praca nie została zakłócona nieprzewidzianymi sytuacjami:

Rolniku, Ogrodniku, Sadowniku - nie truj pszczół !

  • Stosuj wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez MRiRW zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy.
  • Środki ochrony roślin stosuj ściśle według etykiety.
  • Stosuj środki o niskiej szkodliwości dla owadów zapylających.
  • Wykonuj opryski środkami ochrony roślin późnym wieczorem lub w nocy.
  • Zachowaj ostrożność i nie stwarzaj zagrożenia dla ludzi i zwierząt; 

 Autor tekstu : Tadeusz Dussa

 

link do kamery on-line pokazująca pszczoły Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu : http://piorin.gov.pl/pszczoly-w-inspekcji

 

  

Autor zdjęć : Grzegorz Miałkowski 

Facebook