Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Miasto Grudziądz jednak poprze działkowców

2017-03-08 11:45

W dniu 07.03.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie w Urzędzie Miasta Grudziądza w sprawie gruntów należących obecnie do p. Piotra Kulerskiego, na których położone są Rodzinne Ogrody Działkowe „Kolejarz, „Zacisze” i „Mikołaja Kopernika”. Było ono kontynuacją rozmów sprzed tygodnia, w których nie mógł uczestniczyć Prezydent Miasta Robert Malinowski, a jego stanowisko okazało się kluczowe w przyjęciu dalszej strategii działania, gdyż w ubiegłym tygodniu pracownicy urzędu miasta nie byli przekonani do konieczności udziału władz miasta w procesie wytoczonym przez PZD o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Ze strony miasta Grudziądza obecny był również Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami – p. Wojciech Witkowski, a ze strony Polskiego Związku Działkowców: radca prawny – Mec. Bartłomiej Piech, Prezes OZ PZD – Piotr Gadzikowski, Prezes ROD „Kolejarz” w Grudziądzu – Waldemar Serej oraz wicedyrektor biura OZ PZD – Anna Bołądź.

Na poprzednim spotkaniu przedstawiciele PZD zawnioskowali aby miasto – jako prawowity właściciel – przyłączyło się do procesu wytoczonego przez PZD i poparło stanowisko Związku, naprawiając w ten sposób błędy sprzed lat, w wyniku których przedmiotowe grunty przeszły na własność p. Kulerskiego. Prawo jasno stanowi, że zamiast nieruchomości, były właściciel miał i ma prawo do rekompensaty finansowej od Skarbu Państwa za wywłaszczone w latach 50-tych grunty, które odzyskał dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku. Witold Kulerski, czyli dziadek obecnego właściciela - zamiast nieruchomości, powinien otrzymać odszkodowanie równe wartości tych gruntów. Natomiast w 1993 r. ówczesny wiceprezydent Grudziądza złożył w sądzie wniosek o wykreślenie miasta z ksiąg wieczystych (jako właściciela) i wpisanie w to miejsce Witolda Kulerskiego, nie zważając na to, iż w międzyczasie na tym terenie powstały i funkcjonowały wówczas od ponad 40-tu lat trzy ogrody działkowe.

 Podczas spotkania Prezydent zadeklarował, że miasto będzie uczestniczyło w toczącym się procesie o zwrot gruntów jako interwenient poboczny lub jeśli to będzie konieczne – jako strona. Jest to punkt zwrotny, gdyż Prezydent pokazał, iż zamierza pochylić się nad losem ponad 200 rodzin działkowców i walczyć o ich prawa, biorąc na siebie niejako konsekwencje błędu swoich poprzedników. Dzięki dzisiejszej postawie Prezydenta być może uda się nie dopuścić do zwrotu wywłaszczonych nieruchomości w naturze – co wiązałoby się z likwidacją trzech ogrodów działkowych, a jedynie zadośćuczynić p. Kulerskiemu za wywłaszczone grunty w formie ekwiwalentu pieniężnego ze środków Funduszu Reprywatyzacji.

Zmiana stanowiska Urzędu Miasta Grudziądza i Pana Prezydenta jest wynikiem zdeterminowanego nastawienia ze strony Polskiego Związku Działkowców w obronie ogrodów i działkowców.

Anna Bołądź

 

 

 

 

 

 

 

Facebook