Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Komunikat Krajowej Rady PZD z dnia 30 czerwca 2017 r. w sprawie walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2017 r.

2017-07-04 11:00

Krajowa Rada PZD na XIV posiedzeniu w dniu 29 czerwca 2017 r. dokonała oceny walnych zebrań sprawozdawczych w ROD, które odbyły się w tym roku.

Walne zebrania odbyły się w 4625 rodzinnych ogrodach działkowych. Walne zebrania nie odbyły się w 23 ROD – są to ogrody najczęściej w trakcie wydzielenia się z PZD lub w trakcie likwidacji. W 223 ogrodach walne zebrania odbyły się w I terminie, a więc frekwencja przekraczała 50% członków PZD w danym ROD. W 67 ROD odbyły się konferencje delegatów, na których frekwencja kształtowała się od 56,8% do 92%. W 507 ogrodach przeprowadzono wybory uzupełniające do organów w ROD, a w 48 ROD walne zebrania dokonały zamiany wcześniej dokooptowanego członka zarządu ROD lub komisji rewizyjnej wybierając inne osoby w skład tych organów.

W ocenie osób obsługujących walne zebrania były one dobrze przygotowane pod względem merytorycznym przez zarządy i komisje rewizyjne, a także pod względem organizacyjnym, co usprawniło przebieg walnych zebrań.

Podczas wszystkich walnych zebrań poruszano problemy dotyczące bieżącego funkcjonowania ogrodu, ponadto dominującymi tematami były wysokie i niczym nie uzasadnione koszty wywozu śmieci, bezpieczeństwo w ogrodzie i współpraca w tym zakresie ze służbami miejskimi, inwestycje i remonty infrastruktury oraz pozyskiwanie na nie środków zewnętrznych. W zależności od występujących problemów w danym ogrodzie poruszano sprawy związane z właściwym zagospodarowaniem i wykorzystywaniem działki, a w tym problemy z chowem gołębi, stałym utrzymywaniem kotów, bezpieczeństwem działkowców w sąsiedztwie pasiek. 

Działkowcy podczas zebrań formułowali wnioski pod adresem organów wyższych:

do okręgów zwracali się o większą pomoc finansową na inwestycje, pomoc w rozstrzyganiu konfliktów w ogrodzie, dokończenie regulacji prawnej ROD, pomoc w wypracowaniu metod walki z dzikimi zwierzętami niszczącymi działki, dzikimi kotami i stałym utrzymywaniu psów na działce.

Do Krajowej Rady – przede wszystkim  zwracali się o dalszą skuteczną obronę praw działkowców, ogrodów i Związku,; wypracowanie skuteczniejszych metod do zwalczania rażących naruszeń prawa dot. zagospodarowania działki; podjęcia działań mających na celu pozyskiwanie w szeregi struktur młodszych ludzi; utrzymanie obecnej oferty wydawnictw związkowych.

W wielu walnych zebraniach uczestniczyli prezydencji i burmistrzowie miast, radni, przedstawiciele policji i straży miejskiej.

 

Po zapoznaniu się z materiałem analitycznym sporządzonym na podstawie sprawozdań ze wszystkich okręgów, Krajowa Rada w przyjętej uchwale stwierdziła, że walne zebrania sprawozdawcze spełniły swoje statutowe zadania. Przede wszystkim rozliczyły organy w ROD z wykonania powierzonych im zadań zatwierdzając sprawozdania zarządów i komisji rewizyjnych za 2016 r. zatwierdziły sprawozdania finansowe za rok ubiegły oraz uchwaliły plan pracy i preliminarz finansowy na rok 2017. Przed zatwierdzeniem preliminarza finansowego walne zebrania ustaliły opłaty na potrzeby funkcjonowania ogrodu.

Krajowa Rada stwierdziła, że przebieg i wyniki walnych zebrań w dużej mierze zależą od działań okręgów przed tymi zebraniami. W bieżącym roku okręgi zadbały o dobre przygotowanie osób obsługujących zebrania i o to, aby te osoby współpracowały z zarządami w okresie przygotowywania walnych zebrań.

Bardzo duże znaczenie dla działkowców miały informacje przekazywane przez przedstawicieli okręgów dotyczące sytuacji Związku i ogrodów, a także czuwanie przez tych przedstawicieli nad prawidłowym, zgodnym z prawem przebiegiem walnego zebrania.

Do prawidłowego przebiegu walnych zebrań przyczyniły się także materiały przygotowane przez Prezydium KR PZD i przesłane do ROD, a więc wytyczne do przeprowadzenia zebrań i wzory wszystkich niezbędnych druków i uchwał, jakie są potrzebne do przeprowadzenia zebrania.

Podczas całej kampanii sprawozdawczej nie uniknięto błędów i zdarzało się, że walne zebranie podjęło uchwałę, której nie ma w zakresie swych kompetencji, ale wówczas prezydium okręgowego zarządu właściwie reagowało eliminując taką uchwałę z obrotu prawnego.

Krajowa Rada złożyła podziękowania wszystkim członkom PZD, którzy czynnie uczestniczyli w walnych zebraniach, a także zarządom ROD za trud włożony w przygotowanie zebrań, a okręgowym zarządom za zaangażowanie w przygotowanie zebrań, a szczególnie członkom zespołów do obsługi walnych zebrań, którzy wypełnili swoje obowiązki.

Krajowa Rada PZD

 

 

 

 

 

Facebook