Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Kolejny wyłączony z PZD ogród do likwidacji

2017-07-13 20:12

Kolejny wyłączony ogród działkowy ma ogromne problemy. Tym razem chodzi o ROD „Budowlanka” z krakowskich Zesławic. W ciągu najbliższych miesięcy ten malowniczo położony w dolinie rzeki Dłubni i tuż obok zalewu w Zesławicach ogród może zostać praktycznie zrównany z ziemią. Powód? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi przez ten teren drogę ekspresową S7. Zlikwidowanych może zostać nawet ponad 100 działek. Działkowcy muszą walczyć o swój ogród i odszkodowania zupełnie sami.

Działkowcy są przerażeni i zdesperowani. Mówią, że zrobią wszystko, by uratować ogród przed całkowitą dewastacją i degradacją. Ogród istnieje w tym miejscu od ponad 35 lat i liczy w sumie 152 działki, dlatego biegnąca przez ogród ekspresówka, która ma zabrać ok. 100 działek oznacza w praktyce koniec istnienia tego ogrodu.

ROD Budowlanka w Zesławicach w Google Map, widok satelitarny

Działkowcy powołali Komitet Ochrony ROD, który przygotował oficjalny protest. Podpisało się pod nim kilkaset osób, jednak brakuje silnego partnera, który w sytuacjach takich jak ta, walczy o prawa działkowców i ocalenie ogrodu. PZD od lat w dziesiątkach podobnych spraw broni interesów działkowców. Silny partner jest w tym wypadku niezaprzeczalnym atutem, dzięki czemu w wielu takich sytuacjach związkowym działaczom udało się doprowadzić do korzystnego dla wszystkich porozumienia, co niewykonalne jest dla grupki działkowców, np. zmiana wariantu przebiegu trasy, przekazanie terenu pod ogród zastępczy czy też odszkodowania za zniszczone mienie i infrastrukturę.

Niestety, ogród korzystając z ustawy o ROD z 13 grudnia 2013 r. wyłączył się ze Związku i musi działać na własną rękę. Działkowcy muszą więc walczyć sami. Wysłali w tej sprawie List otwarty do Ministerstwa Infrastruktury, wojewody małopolskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a nawet prezydenta RP Andrzeja Dudy. Bez rezultatów. Główny przebieg trasy ekspresowej S7 został już ustalony, a GDDKiA określiła jej przebieg w decyzji środowiskowej w 2016 roku. Decyzja ta była wcześniej konsultowana z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. To oznacza, że likwidacja ogrodu pozostaje tak naprawdę już tylko kwestią czasu. Pod młotek trafi 51 działek po jednej stronie rzeki Dłubni, która przecina ogród (zostanie zaledwie 25 działek), zaś po drugiej stronie rzeki z ponad stu zostanie tylko 30.

Działkowcy chcą zatem walczyć o to, by inwestor zabrał jak najmniej, bowiem jeśli nie będzie przekopywał rzeki to istnieje szansa uratowania jeszcze kilku działek, a poza tym walczą także o wypłatę odszkodowań.

PZD nie utrudniało i nie utrudnia działkowcom wyłączania się ze Związku, jednak jak pokazuje praktyka, wyłączenie się z ogólnopolskiej organizacji coraz częściej źle kończy się nie dla Związku, ale dla ogrodu i działkowców, którzy za cenę „wolności” w rzeczywistości tracą ogród. Pozbawione prawnego wsparcia i silnego partnera do rozmów stowarzyszenia są de facto łatwym łupem dla planów rozwojowych miast i gmin. Podobna sytuacja miała miejsce niedawno w ogrodzie w Gdyni Witominku-Leśniczówce, gdzie gmina zdecydowała się zlikwidować pozbawiony ochrony PZD ogród pod budowę zbiornika retencyjnego. O tej decyzji jako ostatni dowiedzieli się działkowcy. Artykuł na ten temat przeczytać można w wiosennym numerze Zielonej Rzeczpospolitej: tutaj.

 

 

AH

 

 

 

 

 

Facebook