Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Już za parę dni kwiecień – od czego zacząć otwarcie sezonu ogrodnictwa działkowego?

2021-03-24 10:53

Kwiecień zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – nowy sezon ogrodniczy rozpoczyna się po wielu miesiącach wyczekiwania. Z uwagi na tegoroczne długo utrzymujące się mrozy sezon na rośliny cebulowe i bulwiaste w niewielkim stopniu się opóźnił. Dopiero teraz dojrzeć można kwitnące krokusy, wschodzące tulipany, narcyzy, szafirki, czy też hiacynty.

Tulipany – posadzone jesienią, cieszą oczy wiosną - MicroGarden.pl 

 

Istnieje około 65 tulipanów botanicznych – każdy ma inny kształt, kolor i zapach. Najbardziej znane gatunki to: tulipan turkiestański (Tulipa turkestanica), tulipan dziki (T. sylvetris) i tulipan późny (T. tarda).

 

 

 

 

 

Narcyz – wiosenny kwiat – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

 

 

Polsce dziko rośnie będący efemerofitem Narcissus radiiflorus Auct., kilka gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Gatunkiem typowym jest narcyz biały (Narcissus poeticus L.).

 

 

 

 

Szafirek - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

 

 

 

 

Szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides) – gatunek rośliny z rodziny szparagowatych. Występuje w Europie środkowo-południowej od Bałkanów i Półwyspu Apenińskiego na północ do Białorusi, Polski, Niemiec i Francji.

 

 

 

 

 

Hiacynt Chicago - Sklep internetowy Florexpol.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

Gatunkiem typowym jest hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis L.).

Jest on uprawiany w Polsce.

 

 

​​​​​​

 

 

 

 

 

Działki nabierają coraz to żywszych barw dzięki kwitnącym bratkom, niezapominajkom oraz stokrotkom.

Bratek do picia zwalcza trądzik i zapewnia ładną cerę | Party.pl

Niezapominajka błotna, leśna i polna w ogrodzie. Jak ją komponować? -  TwojOgrodek.pl

Stokrotka Łąkowa Biała (Bellis Perennis) (ID: 7322) - DobreNasiona.com

 

Działkowcy, którzy posiadają na swoich działkach krzewy kwitnące wczesną wiosną takie jak: Azalia pontyjska, Dereń jadalny, Forsycja, Karagana syberyjska, Magnolia Soulange`a, Mahonia pospolita, Migdałek trójklapowy, Pieris japoński, Pigwowiec pośredni, Porzeczka krwista, Porzeczka złota, Tawuła Thunberga, Tawuła wczesna, czy Wawrzynek wilczełyko mogą cieszyć oko rozkwitającymi roślinami.

Różanecznik żółty, azalia pontyjska - uprawa i pielęgnacja

Dereń jadalny owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze derenia  jadalnego

Forsycja. Krzewy kwitnące na żółto - e-ogrody - Rośliny

Karagana syberyjska - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

Magnolia SOULANGEANA, Magnolia, SOULANGEANA, magnolia pośrednia, krzew

Pin on Ogród

 

 

MIGDAŁEK TRÓJKLAPOWY drzewko 140cm / MIGDAŁOWIEC 6741249292 - Allegro.pl

 

Pieris Japoński Mountain Fire | Internetowy sklep ogrodniczy

Pigwowiec pośredni Clementine Chaenomeles superba sprawdź ceny sadzonki w  krzewyozdobne.net

Porzeczki ozdobne: porzeczka krwista, alpejska i złocista - uprawa,  pielęgnacja, zastosowanie - murator.pl

Porzeczka złota - Ribes aureum - Urzadzamy.pl

Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

Tawuła wczesna - uprawa, pielęgnacja, cięcie i rozmnażanie

Wawrzynek (wilczełyko) - uprawa, odmiany - e-ogrody - Rośliny

 

Wiosna to też czas, w którym można dostrzec rozkwit Klonu srebrzystego, Śliwy tarnina, czy Wiśni piłkowanej. Drzewka owocowe przynoszą działkowcą same korzyści, bowiem wiosną pięknie kwitną, dodają uroku działce oraz roznoszą uroczy zapach świeżych kwiatów, co automatycznie wprawia w lepsze samopoczucie, natomiast latem, czy też jesienią, kiedy dają schronienie przed promieniami słońca, a przede wszystkim owocują wpływając na kubki smakowe działkowców i ich rodzin, bo przecież nie ma nic lepszego niż świeże, zdrowe owoce,  bez dodatku chemii i ulepszaczy, a ponadto samodzielnie wyhodowane!

Klon srebrzysty - wiosna!

Tarnina - śliwa niedoceniana - e-ogrody - Rośliny

Wiśnia piłkowana, co warto wiedzieć - porady Leroy Merlin

Wiosna to czas, w którym wszyscy działkowcy mają co robić – począwszy od porządków na działce po zimie, po pierwsze nasadzenia. Pierwsze odwiedzenie działki po zimie - dla jednych widok ogromu ciężkiej pracy, jaka stoi przed użytkownikiem działki, dla drugich radość, jaką niesie za sobą myśl o rozpoczynającym się sezonie ogrodnictwa działkowego. Nierzadko pracy jest tak wiele, iż stajemy przed działką i łapiemy się za głowę, gdyż nie wiemy od czego zacząć pracę. Dla wszystkich z Państwa, którym nasuwa się to pytanie przygotowaliśmy specjalną przypominajkę.

Co należy zrobić na działce w kwietniu?

1. Zdejmujemy wszelkie okrywy z roślin mało odpornych na mrozy. Użyty materiał można wykorzystać ponownie z początkiem następnej zimy – to zarówno oszczędność pieniędzy, jak i dbałość o środowisko. Usunięcie przykryć z roślin w odpowiednim momencie jest niezwykle ważne ponieważ pierwsze, wiosenne słońce przy dodatnich temperaturach może je zagotować pod założonym okryciem.

2. Porządkujemy rabaty – wycinamy suche pędy zeszłorocznych bylin, spulchniamy ostrożnie podłoże zwracając szczególną uwagę na wschodzące rośliny wczesne. Koniecznie wyzbywamy się pojawiających się chwastów, które psują walory estetyczne działki, a przede wszystkim zabierają miejsce wchodzącym roślinom.

3. Jeżeli gleba w ogrodzie już rozmarzła, rozpoczynamy nawożenie roślin. Warto skorzystać z kompostu, jaki powstaje w działkowych kompostownikach. Dostarczy on roślinom niezbędnych składników, a dodatkowo zahamuje odparowywanie wody z gleby.

4. Gdy ustąpią mrozy dobrze jest spryskać modrzewie i świerki, aby zapobiec rozwojowi ochojnika świerkowo-modrzewiowego.

5. Sadzimy drzewka i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach i z gołym korzeniem (jabłonie, śliwy, grusze, porzeczki, agrest, maliny, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie).

6. Wysiewamy nasiona rzodkiewki, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwi, grochu, cebuli, szpinaku i kopru.

7. Przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów owocowych, usuwamy chore oraz krzyżujące się i nadmiernie zagęszczone gałęzie. Pamiętajmy, aby nigdy nie przycinać roślin tępym narzędziem ponieważ może to skutkować ich uszkodzeniem. Sekator powinien być zawsze naostrzony. Należy również zwrócić uwagę, aby nie obcinać roślin brudnym sekatorem, którym wcześniej przycinaliśmy chore gałęzie drzew, czy krzewów. Cięcie przeprowadzamy podczas słonecznej, suchej pogody. Warto zabezpieczyć rany roślin maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybiczym, aby zminimalizować ryzyko zakażenia roślin.

8. Przeglądamy rośliny pod kątem występowania szkodników – im wcześniej zauważymy rodzący się problem – tym łatwiej będzie się go pozbyć.

9. Na oczyszczonym i wyrównanym podłożu wysiewamy, bądź dosiewamy trawę. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej podlewanie, gdyż potrzebuje ona duże ilości wody – wtedy wyrośnie w bardzo szybkim tempie. Będzie również gęstsza oraz pięknie zielona.

10. Wczesna wiosna to czas, w którym zakładamy łąki kwietne. Na przygotowaną glebę wysiewamy przygotowane mieszanki roślin.

11. Przeprowadzamy regenerację trawnika możemy do tego wykorzystać aerator, bądź wertykulator. Dzięki temu zadbamy o prawidłowe napowietrzenie i nawodnienie niższych warstw ziemi.  

12. Zaczynamy regularnie kosić i nawozić trawnik. Nie wolno dopuszczać do przerostu trawnika, gdyż wtedy staje się on rzadki oraz bladozielony.

Działkowcy posiadający oczko wodne powinni przystąpić czyszczenia zbiornika wodnego po zimie i uruchomienia pompy oraz filtra. Następnie można zacząć dzielić i sadzić rośliny ze strefy przybrzeżnej i podwodnej. Pamiętajmy, iż jeżeli temperatura wody utrzymuje się powyżej 12ºC koniecznym jest rozpoczęcie karmienia żyjących w oczku wodnym ryb.

Oliwia Ciechomska - insp. ds. administracyjnych OZ PZD

 

 

 

 

Facebook