Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Jak zabezpieczyć działkę w ROD przed kradzieżami?

2021-10-11 13:32

Jak zabezpieczyć działkę w ROD przed kradzieżami?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rzeczy wartościowe, jakie pozostawiamy w altanie działkowej. Pozostawienie na działce drogiego telewizora, sprzętów RTV, czy AGD, a także rodzinnych pamiątek, czy biżuterii zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Bardziej wartościowe rzeczy powinniśmy na czas poza sezonem ulokować w bezpieczniejszym miejscu.

To, co jednak pozostało w altanie działkowej powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć, a złodziejom w jak największym stopniu utrudnić dostęp do wnętrza altany działkowej. W tym celu zaleca się zainwestowanie w jak najlepszej jakości zamki, kłódki, czy też okiennice.

W obecnych czasach warto zainwestować również w systemy alarmowe, monitoring, bądź nawet warto rozważyć wynajęcie firmy ochroniarskiej, która na wypadek sygnału z naszej altany działkowej przybędzie na miejsce w ciągu kilku minut. Już samo zamontowanie kamer w widocznym dla przechodniów miejscu będzie samo w sobie odstraszające dla złodzieja, który w obawie o rejestrowanie tego, co dzieje się na działce zrezygnuje z wejścia na jej teren.

Obecnie firmy ubezpieczeniowe umożliwiają ubezpieczenie działki od kradzieży (włącznie z wartościowymi rzeczami w altanie działkowej), a także aktów wandalizmu, które nierzadko są nieodzownym elementem włamania. Wielu zainteresowanych uważa, że ubezpieczyciele działki stwarzają wiele problemów przed podpisaniem umowy, takich jak obowiązek założenia krat w oknach i drzwiach, ubezpieczenie tylko i wyłącznie murowanej altany, czy też wyłączenie od odpowiedzialności w przypadku kradzieży wartościowych przedmiotów z altany. Ku uciesze działkowców – nie wszystkie firmy stawiają tak niewygodne warunki ubezpieczenia. W tym celu warto skontaktować się z firmą, w której mamy inne ubezpieczenia – może wyrażą zgodę również na ubezpieczenie działki i przedstawią korzystne dla działkowców warunki umowy.

Jeżeli jesteśmy pewni, iż w altanie nie znajduje się nic wartościowego opuszczając działkę zostawmy rolety (o ile działka nie jest wyposażona w specjalne rolety antywłamaniowe) odsłonięte, w taki sposób, aby złodziej przez okno mógł zajrzeć do jej wnętrza. Doglądając, iż w środku nie ma nic wartościowego możliwe, że zrezygnuje z włamania, a działkowcom oszczędzi stresu i kosztów spowodowanych wymianą zniszczonych zamków, czy futryn.      

Zawsze należy pamiętać o zamykaniu bram i furtek – nie tylko tych prowadzących bezpośrednio do naszej działki, ale i tych w ogrodzeniu zewnętrznym ogrodu. Po sezonie ogrodnictwa działkowego winniśmy jak najbardziej utrudnić dostęp do ogrodu osobom postronnym.

Choć pogoda nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu należy systematycznie doglądać swojej działki, a także za każdym razem podkreślać swoją obecność i zostawiać ślady np. w postaci zgrabionych liści, czy odśnieżonej alejki na działce. W takiej sytuacji złodziej nie będzie w stanie określić, czy za chwilę na terenie działki nie pojawi się jej użytkownik, co może spowodować jego rezygnację z rabunku. Warto porozumieć się z zaprzyjaźnionymi sąsiadami, aby wzajemnie pilnować swojego dobytku i reakcję w przypadku dojrzenia czegoś niepokojącego.

Działkowcy to jedna wielka rodzina, w związku z czym, jeżeli wszyscy dołożą odrobinę starania znacząco zwiększy się bezpieczeństwo na terenie działek w sezonie zimowym, bo w jedności siła!

 

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych OZ PZD

 

Facebook