Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Jak ukorzeniać rośliny bez środków ukorzeniających?

2021-07-14 13:11

Najtańszą i najłatwiejszą metodą ukorzeniania roślin niezdrewniałych (tzw. zielonych) zarówno domowych, jak i ogrodowych jest ukorzenianie pędów w wodzie.

Pamiętajmy, iż ukorzeniane pędy muszą być całkowicie zdrowe.

Najlepszym wyborem będzie wykorzystanie zdrowych fragmentów pędów pobranych ze środkowych części pędów, choć można również ukorzeniać wierzchołki pędów. Nasze pędy powinny mieć ok. 10 cm – 15 cm długości.

Do ukorzeniania wybieramy niewielki, przeźroczysty, szklany słoik. Przed rozpoczęciem ukorzeniania należy dobrze umyć i WYPARZYĆ słoiki. Dzięki temu mamy pewność, że pozbędziemy się ze słoika bakterii, czy grzybów, które mogą sprawić, że sadzonka zacznie gnić, zamiast wypuszczać nowe korzonki.

Pędy, które zamierzamy ukorzenić należy ściąć z rośliny bardzo ostrym, czystym narzędziem – sekatorem, bądź nożem. Nigdy nie ścinamy roślin tępym sprzętem, gdyż powoduje on miażdżenie tkanek rośliny przez co ułatwiamy patogenom dostęp do tkanek i porażanie roślin. Podobnie sytuacja wygląda przy użyciu zabrudzonego narzędzia, które może przenieść na roślinę choroby z innych, wcześniej podcinanych przez nas roślin. Zasada ta dotyczy również cięcia drzew i krzewów, więc warto ją zapamiętać. Cięcie wykonujemy pod kątem, dzięki czemu sadzonka będzie miała większą powierzchnię do wchłaniania wody.

Woda, do której wsadzamy sadzonkę powinna mieć temperaturę pokojową. Warto do wody dodać węgla aktywnego, który zapobiegnie gniciu ukorzenianej sadzonki. Sadzonka powinna być zanurzona w wodzie na wysokości 2cm - 3cm. Ważną kwestią jest przycięcie dolnych listków, aby nie dotykały one wody.

Słoiki z sadzonkami ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Jest to jedna z najważniejszych kwestii ukorzeniania rośliny. Jeśli zapewnimy sadzonkom odpowiednie warunki podczas ukorzeniania zwiększamy szanse, że pojawią się u nich piękne i zdrowe korzenie.

Wodę, w której ukorzeniamy sadzonkę należy wymieniać co kilka dni, w momencie, kiedy zacznie się robić mętna. Nigdy nie można dopuścić do sytuacji, aby ukorzeniane pędy stały bez wody!

Jeżeli pędy zamiast puszczać korzenie zaczęły gnić to nic straconego, wówczas należy bardzo szybko zareagować. Obcięcie wszelkich gnijących pędów jest koniecznością. Możemy zabezpieczyć ją preparatem grzybobójczym. Sadzonkę ponownie umieszczamy w czystym, wyparzonym pojemniku ze świeżą wodą.

Ukorzenianie roślin zajmuje zwykle kilka tygodni. Oczywiście zdarzają się sytuację, kiedy na korzonki musimy zaczekać kilka miesięcy. Należy wówczas ze szczególną uwagą doglądać rośliny, czy nie dzieje się z nią nic złego.

Sadzonki przesadzamy do ziemi w momencie, kiedy nowe korzonki osiągną długość min. 3 cm.

Jeżeli cały proces ukorzeniania sadzonek przeprowadzimy prawidłowo będziemy cieszyć się nową i silną rośliną.

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych

Facebook