Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Funkcjonowanie SSI oczami grudziądzkiego instruktora.

2022-12-02 13:51
Funkcjonowanie Społecznej Służby Instruktorskiej w Polskim Związku Działkowców, posiada wieloletnią tradycję. Instruktorzy na poszczególnych szczeblach mają wiele ważnych zadań do wykonania. 
W dzisiejszych czasach, to nie tylko szerzenie wiedzy ogrodniczej, doradztwo i pomoc w zagospodarowaniu działek. Każdy z nas spotyka się w ogrodach z różnymi sytuacjami, wszak ogromne zainteresowanie działkami, kontaktem z naturą, to pozytywne zjawisko, jednak nie zawsze nowi użytkownicy rozumieją sens istnienia ogrodów działkowych. Dla wielu młodych rodzin z dziećmi to miejsce rekreacji, spotkań przy grillu, lecz nic poza tym.  Jak dotrzeć do tych osób z wiedzą działkową, jak prawidłowo zagospodarować działkę, pielęgnować rośliny, czy wspólnie dbać o dobro ogrodu, angażować się w pracę społeczną.  Tu niezastąpioną formą są szkolenia dla nowych działkowców. Jednak z doświadczenia wiem, że działkowcy nie przychodzą na nie, tłumacząc się praca zawodową, brakiem czasu.  
Dzisiejszym czasom bliska jest maksyma – „wszystko już było”. Dlatego bardzo trudno przebić się organizacjom, stowarzyszeniom z promowaniem swoich zainteresowań, z wdrażaniem misji, ukazywaniem najważniejszych aspektów działalności. Dlatego też, instruktorzy SSI, aby swoja misję w ogrodach wykonywać należycie muszą otwierać się na nowe horyzonty wiedzy, biorąc udział w organizowanych warsztatach, czy innych akcjach na terenie miasta. 
W Grudziądzu, wychodzimy ze stoiskiem i logo Polskiego Związku Działkowców na wszystkie organizowane spotkania, z instruktorami ogrodowymi i okręgowymi. Najwięcej warsztatów i spotkań tematycznych organizuje Centrum Edukacji Ekologicznej, właśnie tam wspólnie wykonaliśmy hotele dla owadów, budki lęgowe, czy świece z wosku pszczelego. Na takich warsztatach  poznaliśmy tajniki i zachowania ptaków żyjących w lasach, parkach i ogrodach działkowych. Dowiedzieliśmy się dlaczego warto wieszać budki lęgowe, jak prawidłowo je wykonać, aby ptasi przyjaciele skorzystali z zamontowanego apartamentu.  Nietypowy sposób promocji to stoisko z naszymi ulotkami, na odbywającym się co dwa tygodnie tzw. Pchlim targu. Powiem szczerze, że nasze stoisko przyciąga wiele osób, bo my przekonujemy, że ideę ogrodnictwa działkowego można przekazać w niekonwencjonalny sposób „pod chmurką”. Po ulotki, porady, gdzie zwrócić się o pomoc w sprawach statutowych, albo tak po prostu,  przychodzi wiele osób, dziwiąc się, że od wielu lat są szczęśliwymi posiadaczami działki w ogólnopolskim stowarzyszeniu ogrodowym, pod egidą PZD, a nie wiedzieli, że oprócz miesięcznika Działkowiec i Mój ogródek, można swoją wiedzę poszerzyć z broszur wydawanych przez Związek. 
W ogrodach organizowane są  warsztaty dla małych i dużych. To dawka świetnej zabawy z najbliższymi, zdobycie nowej wiedzy. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się przez zabawę, a nic tak nie buduje relacji jak wspólne spędzanie czasu. Nasze kreatywne warsztaty pobudzają wyobraźnię, pozytywnie wpływają na usprawnienie zdolności manualnych, ćwiczą cierpliwości, ale przede wszystkim integrują. W czasie naszych kreatywnych zajęć dzieci i opiekunowie oderwali się od smartfonów, czy też innych urządzeń elektronicznych, aby ciekawie spędzić czas. Źródłem inspiracji są  kwiaty, które swym urokiem, przyciągają wzrok na nieomal każdej działce. Wspólnie wykonujemy  stojące serca ze sklejki, kwiatki oraz podstawki i zakładki do książek oraz laurki. Integracja od przedszkolaka do seniora wpisuje się w programy rozpowszechniane i kreowane przez Polski Związek Działkowców, bo działkowcy mają wiele pasji, które z chęcią przekazują młodemu pokoleniu. Cel warsztatów  został osiągnięty, nasze rodzinne spotkanie sprawiło, że poznaliśmy się, bo w naszych ogrodach każdy jest ważny, zauważony, co sprawia że poprawia się komunikacja w ogrodzie. 
Podczas takich warsztatów w, dzieci miały możliwość udzielenia wywiadu, na temat wiedzy ogrodniczej, były to „Pogaduszki cioci Ani”, a wywiady dzieci ukazały się w wydawanym od prawie dwóch lat Ogrodniczku, naszej działkowej gazetce. Pomysł na gazetkę zrodził się w mojej głowie, tylko i wyłącznie dlatego, że nie wszyscy korzystają z uroków nowoczesnej technologii. Numer pierwszy gazetki działkowej pojawił się w styczniu 2021 roku, nie miał tytułu, a o nadanie nazwy poproszono działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka”, również nasi sympatycy nie będący działkowcami naszego ogrodu przysyłali propozycje nazw. Wybór był bardzo trudny, no i powstał z dwóch różnych finalnie powołując do życia ogrodowy miesięcznik pod tytułem „Ogrodniczek- To i owo z RODOS”. W poszczególnych numerach można poczytać o życiu ogrodu, poznać nowinki ogrodnicze, umilić sobie czas czytając o pasjach działkowców, pojawiają się przysłowia na dany miesiąc, przeczytać porady innych działkowców. właśnie dzięki tej gazetce działkowcy, którzy przysyłają materiały do kolejnych wydań, dowiedzieli się do kogo zwrócić się o pomoc w sprawach ekologicznych środków ochrony, kto ma najlepsze warzywa uprawiane bez chemii.   
 
Zarząd ogrodu, tą gazetkę współtworzy z działkowcami, miłym zaskoczeniem były artykuły przysłane przez działkowców na nasz adres e-mailowy. Nasza gazetka ewaluuje, w związku z Jubileuszem 40-lecia Polskiego Związku Działkowców powstał numer specjalny, w którym przypomniano historię i tą piękną idee, jaką musimy rozwijać dla kolejnych pokoleń działkowców. Cykl Gosia w ogrodzie, był wspaniałym czasem, który pozwolił mi poznać uroki działek na terenie Grudziądza, spotkać się z pasjonatami przyrody, którzy o swoich działkach mogą rozmawiać godzinami, cudowna przygoda, była także skarbnicą wiedzy i inspiracją do kolejnych działań. Ogrody działkowe muszą inspirować , jednoczyć działkowców, być ogniwem, które daje poczucie bezpieczeństwa, jedności, a przede wszystkim staje się dla działkowców rodziną, o którą będą walczyć. 
 
Opracowanie:
mgr Małgorzata Jasińska - Krajowy SSI
 
 
 
Facebook