Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Dzień Działkowca w ROD "Transportowiec" w Grudziądzu.

2017-09-10 19:00
Dzień Działkowca w ROD "Transportowiec" w Grudziądzu. - Galeria 3

W tym roku obchodzimy 120 lecie powstania w naszym mieście pierwszego ogrodu działkowego, dlatego na przygotowanym placu przy świetlicy ogrodowej  dnia 2 września 2017 roku, licznie zebrali się działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Grudziądzu. Na wstępie  Pani Elżbieta Cielas skarbnik ogrodu przedstawiła krótki rys historyczny ogrodów działkowych. Jedni w fenomenie popularności ogródków działkowych w Polsce widzą kontynuację chłopskich tradycji, drudzy reprodukcje szlacheckich dworków. Tak czy siak, działkowanie to nasz narodowy sposób na wypoczynek.”  …..Najlepszym wiosennym lekarstwem jest - działka. Działka nam zdrowie wprowadza do ciałka, Gdy w łapki się chwyci szpadelek lub grabki, Znikają bronchity, katary i sapki – pisał Ludwik Jerzy Kern….” Liczby są imponujące: w zespołach ogrodów działkowych mamy prawie milion zagospodarowanych działek (które zazwyczaj są użytkowane przez całe rodziny). Dodajmy do tego podmiejskie ogrody,  a jest ich w Polsce niemal drugie tyle. Przynajmniej co dziesiąta miejska familia sposób na relaks odnajduje w pieleniu grządek lub grillowaniu w cieniu altanki. Prześledziliśmy, jak kształtował się ten fenomen. U progu nowoczesności własny ogród był przywilejem arystokracji i kościoła. Oszałamiające tereny zielone okalały pałace i dwory.  Z czasem prywatne ogrody zaczęto udostępniać szerszej publiczności, której we znaki dawała się degradacja krajobrazu miast w wyniku gwałtownej industrializacji. Szeregi czynszowych kamienic, ciemne podwórka-studnie, przeludnione izby i fatalne warunki sanitarne, to urbanistyczne standardy robotniczych osiedli tej epoki.  Na przełomie XIX i XX wieku doszło do rewolucji w planowaniu miejskiej zieleni. Brytyjski urbanista Ebenzer Howard wyłożył w książce "Jutro. Pokojowa ścieżka do rzeczywistej reformy" (1898) teorię miast-ogrodów. Niska zabudowa, dobra infrastruktura, bogactwo przyrody, bliskość dużych ośrodków, czyli idealne połączenie zalet miasta i wsi. Praktycznymi realizacjami tej koncepcji w Polsce są np. podwarszawska Podkowa Leśna czy katowicki Giszowiec. Na ziemiach polskich powstają wtedy także Towarzystwa Upiększania Miast, które do swoich zadań zaliczają tworzenie miejskich zieleńców. Ogrody działkowe zakładane w miastach są owocem tych samych idei. Pierwszy odnotowany zespół ogrodów powstał w Grudziądzu w 1897 roku. Nazywa się "Kąpiele Słoneczne" i istnieje do dziś. Geneza nazwy kryje się w metodach leczniczych, propagowanych przez jego założyciela, doktora Jana Jalkowskiego. Członkowie powołanego przez niego "Towarzystwa naturalnego stylu życia" na pół obnażeni uprawiali gimnastykę, treningi, leżakowanie, lub też brali kąpiele w specjalnie do tego celu przygotowanych wannach napełnionych mułem torfowym, nagrzanym promieniami słońca – czytamy w kronikach tego ogrodu.

Całe sobotnie święto działkowców z ogrodu Transportowiec przebiegało pod hasłem ..pamiętajcie o ogrodach…., zarząd ogrodu pamiętał o tych którzy swoją postawą i pracą społeczną przyczyniają się do rozwoju ogrodu, modernizacji istniejącej infrastruktury, a także szeroko pojętej integracji.

W dalszej części pani Małgorzata Jasińska księgowa OFK  przekazał słowa pozdrowienia oraz odczytał specjalne życzenia przesłane przez Prezesa Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego pana Piotra Gadzikowskiego. Wyróżniono osoby srebrnymi i brązowymi odznakami Zasłużony Działkowiec, a działki wyróżniające się wśród innych otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Nowi działkowcy po złożeniu przysięgi przed Duchem Działek, zostali przyjęci w poczet członków rodziny działkowej. Odbyło się wiele konkursów w tym Jeden z pięciu- gdzie uczestnicy mogli pochwalić się wiedzą dotyczącą nie tylko przepisów działkowych, tak przy  suto zastawionych stołach, pysznej grochówce , karkówce z grilla, powidłach pani Krysi i smalczyku prezesa oraz dźwiękach muzyki uroczystość trwała do późnych godzin nocnych.

 

.autor:

Elżbieta Cielas

 

 

Facebook