Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Dzieci to przyszłość Rodzinnych Ogrodów Działkowych - „Niezapominajkowe Pogaduszki maluchów”.

2021-06-02 10:17

Aktywność na świeżym powietrzu to znacznie lepszy sposób spedzania czasu niż przesiadywanie przed komputerem, tabletem czy też smartfonem. Zabawa w ogrodzie nie musi oznaczać tylko gry w piłkę, korzystanie z placu zabaw, zabawa na trampolinie. Na działce dzieci mogą przeżyć prawdziwy kontakt z przyrodą, poznać sposoby uprawiania roślin warzywnych i ozdobnych, nauczyć się rozpoznawać rośliny uprawne, nazywać je oraz odrózniać od chwastów. Mali działkowcy na działce poznają kolejne etapy uprawy. Podglądanie roślin obserwowanie, jak z nasionek rozwija się piekny kwiat, a potem tworzy bukiet, który upiększy ich pokój lub ogrodową altanę. Dzieci mogą przez obserwację poznać budowę kwiatów, przy okazji nauczyć się, że niektóre rośliny, choć piekne, mogą nie do końca być przyjazne. Wiele działek posiada część rekreacyjną, domki dla dzieci, trampoliny, basen, piaskownice i huśtawki. W ogrodach nie musimy instalować drogch, wymyślnych sprzętów, czasami zwykłe zabawy tzw „Gra w zielone” pomaga rozładować enrgię. Ogrody są przyjazne dzieciom, są to bezpieczne oazy wypoczynku i zabawy.

 

Rodzinny Ogród Działkowy „Niezapominajka” w Grudziądzu, a jak wiemy niezapominajka jest symbolem szacunku do przyrody i edukacji ekologicznej, zaproponował konkurs plastyczny pt. „Co ja robię na działce? Na prace plastyczne nie trzeba było długo czekać, techniki były dowolne, a każda praca była zabawą, która wzbogaciła osobowość dziecka. Praca plastyczna to nie tylko kartka formatu A4, to tysiące moźliwości, ukazania emocji , kolorów i tego jak dzieci postrzegają działkę i pracę na niej. Konkurs to również możliwość przeprowadzenia z autorami prac krótkich wywiadów, które umieszczone zostały w „Ogrodniczku” wydanie VI. Czerwcowe wydanie naszego biuletynu w całosci poświęcone zostało dzieciom. Dzieci to przyszłość, którą my rodzice kształtujemy, ale w aspekcie ogrodów działkowych, to właśnie dorośli muszą pokazać dzieciom szacunek do przyrody, owadów, zwierząt.

 

Niezapominajkowe Pogaduszki przeprowadziła ciocia Ania, nowy działkowiec. Pani, która na co dzień pracuje z dziećmi, a także poswięca się pracy społecznej dla dobra naszej rodziny działkowej. Cudowne, wyjątkowe i szczere wypowiedzi naszych małych działkowców są dla nas piękną kartą do ogrodowej kroniki. Ten rok jest szczególny dla naszej organizacji, a dzieci i zaszczepiona w nich „magiczna” idee ogrodnictwa działkowego jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

 

Niezapominajkowe pogaduszki” A-ciocia Ania

 

  1. KUBA, LAT 6

A - Czy wiesz jak nazywają się nasze ogrody działkowe?

K - Nasz ogród działkowy to … działka)))

A - podpowiem Ci, że nasze ogrody działkowe mają nazwę jak piękne niebieskie kwiatki.

K – aaaaa już wiem - bratki! aaa niezapominajka))) tylko zapomniałem. Mam długo tu działkę chyba…..z rok)))) Bardzo lubię przyjeżdżać na działkę, bo lubię głaskać psa. Ale to nie jest mój pies tylko pies sąsiada i ma na imię Perełka))

A- Kubuś jak chodzisz po działkach, a w szczególności gdy szedłeś do naszej świetlicy to czy zwróciłeś uwagę na flagi które wiszą przed świetlicą?

K – tak, są dwie flagi.

A- jaki mają one kolor, pamiętasz?

K – Tak!!!! Jedna czerwony i biały, a druga jest zielona i żółta … chyba.

A – Kubuś, a wiesz co te kolory oznaczają?

K - biały i czerwony to Polska, a zielony to chyba jak trawa i żółte słońce?

A - Kubuś teraz ważne pytanie, co dzieci lubią robić na działce?

K - bawić się w chowanego, ganiać się, skakać na trampolinie, kąpać się w basenie.

A- Czy czasami dzieci mogą psocić się rodzicom i wchodzić na grządki z warzywami?

K- Nieee, ja poza działką zawsze kopie dziury)))!!! I jeszcze mam swoje warzywa! Koper, cebulka dymka, koper do zupy i mam jeszcze więcej…..i marchewkę. Pomagali mi sadzić nasiona))) Mam melise i rzodkiewkę, pomidorów nie mam, truskawki mam ale to dziadek sadził.

  1. Kubuś na działkę zaglądają różni goście) Czy wiesz jaki to owad, który ma żółto – czarne paski?

K- tak! To bąk! Nieeee to pszczoła albo osa! A ja mam nawet szerszenie!

A- Kubuś, a czy my możemy w jakiś sposób pomagać owadom, które są nam potrzebne, czy możemy jakoś im pomóc i „zapraszać” na nasze działki?

K- hmmm nie wiem ..ale chyba mogą być jakieś domki dla nich, widziałem takie w Anglii i widziałem takie jak byłem z grupą z przedszkola jak byłem tam na edukacji ale tam było więcej tych domków, można dać im pić.

A- Kubuś, a po co jemy warzywa i owoce?

K- No żeby żyć!, żeby mieć witaminy, być duzi i silni! Bo słodycze nie!

A- Kubuś, a Ty wiesz co to jest kompost??

K- Tak…kompostem…hmmm….wkłada się ziarenko do ziemi i wsypuje się kompostem żeby szybciej rosło…

A- To co to jest ten kompost jak pomaga rosnąc?

K- To takie witaminy, wkłada się do skrzynki skórki po bananie i jabłku i wkłada się tam różne robaki i one robią kompost.

A-Kubuś gdybyś miał do wyboru: oglądać bajkę w domu przed Tv, czy skakać na trampolinie i w basenie na działce to co byś wybrał?

K- skakać na trampolinie!!!!

 

  1. JULIA , LAT 4

 

A – Julka lubisz przyjeżdżać na działkę?

J- tak

  1. Julka co można fajnego robić na działce?

J - bawić się, skakać na trampolinie, biegać, basen.

A - Czy wiesz jak nazywają się te wszystkie nasze działki razem?

J – Nie

A - Podpowiem ci tak jak niebieskie kwiatki.

J - Niezpominka!)))))))))))))

A – Czyli Niezapominajka) Julka, a wiesz jaki one mają kolor?

J - Tak są niebieskie

A - Julka czy na Twojej działce rosną warzywa i owoce?

J – Tak!, tylko dziadek musi pogracować i później będę musiała się pojeść)))) Będę zrywać marchewkę, rzodkiewkę, koperek i dymkę.

  1. Julka, a po co jemy warzywa i owoce?

J - Bo siła jest i jesteśmy duzi!!!

A – Julka na nasze działki zaglądają różni goście. Czy wiesz jaki to jest owad, który jest bardzo pożyteczny i ma czarno – żółte paski?

J – to osaaaaa!!!

A – Czy my możemy pomagać taki owadom? Żeby żyły i zapylały kwiatki?

J- możemy zbudować im domy i dać pićku) i dać kwiatki

A – Julka, a czy Ty wiesz co to jest kompost?

J – że musimy …. to dla roślin jest do sypania!

To witaminy dla rośliny!

 

  1. ROZALKA, LAT 5

 

A – Rozalka, czy Ty lubisz przyjeżdżać na działkę?

R – Tak! Dzieci bawią się na działce, skaczą na trampolinie, zjeżdżają na zjeżdżalni, bujają się na huśtawce, oblewają się wodą!

A – Rozalka, czy Ty wiesz jak nazywają się nasze działki, wszystkie razem? Mają nazwę jak pewien kwiatek.

R – Niezapominajka

A – Jaki kolor mają niezapominajki, wiesz?

R – niebieski)))

A – Czy na Twojej działce rosną owoce i warzywa?

R – Rosną drzewa, są czereśnie i wiśnie.

A – Rozalka a dlaczego jemy owoce i warzywa?

R – Jemy bo jesteśmy silni duzi!

A – Rozalka na naszych działkach można spotkać różne zwierzęta i owady. Czy Ty wiesz co to za owad, który ma żółto – czarne paski?

R- pszczoła!!!!

A – Rozalka czy my możemy jakoś pomagać takim owadom?

R- można dawać jeść i pić….można dawać i siać kwiatki, stawiać domki.

  1. Rozalka, a czy Ty wiesz, co to jest kompost?

R- tak, mam na działce, tam jest skoszona trawa i skórki od jabłek. Mama sypała do ogórków kompost bo on to jest jak jedzenie takie ot takie witaminy dla ogórków!

  1. Rozalka, a czy widziałaś u nas na działkach, tutaj koło świetlicy jakieś flagi?

R- tak , są koło domku tutaj przy świetlicy.

A – Czy wiesz jaki one mają kolor i co mogą oznaczać?

R- Jest biała i czerwona i zielona jak trawa) Jedna jest jak Polska, a druga jak trawa.

 

  1. OLA, LAT

 

A – Ola lubisz być na działce?

O – Tak!

  1. Co dzieci mogą robić na działce?

O- Mogą się bawić! Mogą się bawić w piasku, mogą się bawić w berka, w chowanego – to najlepsza moja rzecz ulubiona! Mogą szukać Gąsieniców! I mrówek i dżdżownic. Ja sieje z mamą kwiatki. Siałam jeszcze z mamą maciejkę i ona pięknie pachnie. Siałam sałatę i rzodkiewkę! Marchewki i groszek. Mam jeszcze jabłka i orzech! i mam jeszcze orzechy laskowe.

A –Olu a czy wiesz jak nazywają się wszystkie działki razem?

O- nie wiem

A - to Ci podpowiem jak piękne niebieskie kwiatki

O - Hmmm….niezapominajka

A - Olu jak wchodziłaś do świetlicy, czy zauważyłaś jakieś flagi?

O - tak, są dwie. Jest biała i czerwona i zielona i żółta. To jak Polska i drzewa.

A - Ola czy na Twoją działkę zagląda owad, który ma żółto – czarne paski?

O - pszczoła!!!Przylatują po miodek, niee! Po nektar na miodek!

A - Olu , a czy możemy pomagać jakoś owadom? One są użyteczne i powinniśmy o nie dbać.

0 - można ich nie deptać kiedy są na ziemi, można wlać wodę do małego pojemniczka do picia i robić domki i ule i siać kwiaty!

A – Olu a Czy Ty wiesz co to jest kompost?

O – to taki nawóz ze zepsutych roślin.

A – Olu , a po co jemy owoce i warzywa?

O- po to żeby mieć siłę!

 

  1. JULKA , LAT 6

 

A – Julka , co dzieci mogą robić na działce?

J – Dzieci mogą jeździć na rowerze, kąpać się w basenie, można kopać w ziemi, można jeść lody i chlapać się wodą.

  1. Julka, czy Ty wiesz jak nazywają się te wszystkie działki razem? Mają nazwę jak piękne kwiatki/

J- Niezpaominajka

A – Julka, a jaki kolor mają niezapominajki? Wiesz?

J- Są niebiesko – fioletowe.

A – Julka, a czy zauważyłaś koło naszej świetlicy flagi?

J – Nie, nie widziałam. Ale chyba tak jednak była Polska.

A – Julka, czy widziałaś na działce owada, który ma żółto – czarne paski?

J – zebra!!!mucha!!! niee osa!!!!!!

A – Julka, a czy my możemy pomagać jakoś owadom?

J- tak!! Można dać dom.

A – Julka czy na działce masz warzywa lub owoce?

J – marchewka i groszek i kwiatki

A – Julka, a czy Ty wiesz co to jest kompost?

J – to się je)))))

 

  1. NIKOLA, LAT 7

 

A – Nikola, co dzieci mogą robić na działce?

N – Bawić się w piaskownicy, skakać na trampolinie, bawić się ganianego kucka, w zbijaka, można kąpać się w basenie

A – Nikola, czy Ty wiesz jak nazywają się nasze ogródki działkowe?

N – Niezapominajka, i to są kwiaty ładne i są niebieskie.

A – Nikola, a czy zauważyłaś koło naszej świetlicy flagi?

N -Tak!!! Była Polska i Hiszpańska!! Biała, czerwona i żółto i zielona i żólta!

A – Nikola, na naszych ogródkach można spotkać rożne owady. Czy widziałaś takiego owada, który ma żółto – czarne paski?

N – osa! Ona jest po to żeby rosły kwiatki, żeby one były ładne i żeby był miodek.

A – a czy my możemy jakoś zapraszać i pomagać owadom?

N – można zbudować im domek z drewna, można dać jeść i pić.

A - Nikola a czy na Twojej działce rosną warzywa i owoce?

N- sałata, truskawka i rzodkiewki i jeszcze są cebulki. Jemy je żeby mieć siłę.

A-Nikola , a czy Ty wiesz co to jest kompost?

N- bo z kompostu robi się takie picie i się pije.

 

  1. ZUZIA, LAT 9

 

A – Zuziu masz u nas działkę, jak często przyjeżdżasz?

Z- Mam już dość długo tu działkę i przyjeżdżam w weekendy i lato.

A – Zuzia, a czy Ty wiesz czy nasze ogrody działkowe mają jaką nazwę?

Z- chyba mają, chyba tak. PZD? Niezapominajka.

  1. Zuzia, a jak wchodziłaś do świetlicy zauważyłaś jakieś flagi?

Z- Tak zauważyłam. Są dwie flagi. Jest biało – czerwona i zapomniałam. A …zielona i żółta. To jest flaga polski i nie wiem jaka jeszcze.

  1. Zuzia co można robić na działce?

Z - Dzieci np. mogą sobie robić zdjęcia przyrody, zrobić sobie piknik, skakać na trampolinie, biegać.

A –Zuzia czy widziałaś na działce owady, które mają czarno – żółte paski?

Z - Tak, przylatują różne owady i pszczoła też i ona zapyla kwiaty.

A – Zuzia czy możemy pomagać owadom aby żyły? One są bardzo pożyteczne.

Z- Możemy pomagać. Nie wolno psikać takimi spreyami żeby nie otruły os. Możemy siać kwiaty, można zbudować ul, możemy im dać trochę wody w spodek.

A – Zuzia po co jemy owoce i warzywa?

Z- Jemy owoce i warzywa żeby nie chorować, żeby mieć dużo energii.

A – Zuzia czy Ty wiesz co to jest kompost?

Z- Kompost to takie coś dla roślin, to są obierki od warzyw i owoców i się rzuca roślinom żeby one rosły to takie coś dobrego dla roślin.

A – Zuzia a za co lubisz przyjeżdżać na działki?

Z – za to, ze jest tu dużo przyrody i są fajne koleżanki!

 

KACPER, LAT 8

 

A – Kacperku, jak długo tu masz działkę?

K – mam krótko działkę, chyba drugie lato jak mam tu basen. Ja miałem działkę tam w mięście ale było źle i mam sprzedała.

A – Kacper a co można robić na działce?

K – Można się bawić i skakać na trampolinie i można szukać skarbów wykrywaczem metali i można jeszcze bawić się z dziećmi i można oglądać gołąbki i można iść na zabawy dla dzieci na świetlicy. Jeszcze można robić grila!!!Pole można robić i kosić trawę.

A – Kacper czy Ty wiesz jak nazywają się te nasze działki wszystkie razem?

K – tak! Niezapominajka! Jak kwiat niebieski.

A-Kacper czy Ty masz na swojej działce warzywa i owoce?

K- Mamy już chrzan i ogórki, kalarepę, marchewki, borówki pomidory i sałatę , słonecznik i orzechy jabłka i czosnek i orzechy i mięte i nie wiem.

A– Kacper dlaczego jemy owoce i warzywa?

K – żeby zęby były zdrowe i żeby urosnąć

A-Czy wiesz co to jest kompost?

K- tak, to takie coś czym się nawozi rośliny, żeby szybciej rosły.

A-Czy zwróciłeś uwagę, że przed świetlicą są flagi? Czy wiesz jakie mają kolory i co mogą znaczyć?

K- Jest na pewno Polska i Szwecja)))))))

A -Czy na Twojej działce można zobaczyć latające owady, które mają czarno – żółte paski?

K- Tak, często. To osy i bąki.

A-Czy możemy pomagać owadom w jakiś sposób?

K- Tak, budować domki, my mamy już dwa domki. Musimy zostawiać je w spokoju i nie zabijać.

 

Dziękujemy wszystkim milusińskim za fajne pogaduszki)

 

 

Pogaduszki przeprowadziła, nagrała, a następnie na papier przelała: Anna Jegierska

w całość ubrała i dopracowała: Małgorzata Jasińska

 

Facebook