Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-05-19 17:28

  W najnowszym, czerwcowym wydaniu „działkowca” znajdziecie wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u schyłku wiosny. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury. Będą nowe trendy w uprawie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 • Z Prezydentem Grudziądza rozmowy o problemach działkowców.

  2017-05-17 12:22

                                          17 maja 2017 roku w Urzędzie Miasta Grudziądza doszło do spotkania przedstawicieli Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD, który reprezentowali: Piotr Gadzikowski – prezes OZ PZD i Anna Bołądź – z-ca dyrektora biura OZ PZD, z Prezydentem Miasta Grudziądza.

 • „Sprzedaż” działki a podatek dochodowy od osób fizycznych

  2017-05-15 13:45

  Do Krajowej Rady PZD napływają liczne zapytania działkowców na temat podatku dochodowego od osób fizycznych, a w szczególności: czy przy „sprzedaży” działki w ROD od ceny uzyskanej w wyniku przeniesienia dzierżawy działkowej i sprzedaży nasadzeń i naniesień należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?  

 • Stanowisko Prezydium OZ PZD w sprawie Apelu "Niezależnych działkowców"

  2017-05-11 09:49

  Członkowie Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, społecznie wykonujących powierzone im mandaty zaufania działkowców, pragną przeciwstawić się absurdalnym zarzutom stawianym przez grupkę osób, mieniących się godnością niezależnych działkowców. Wspomniana grupka osób, kreująca się jako bastion obrony praw działkowców rzekomo ciemiężonych przez Polski Związek Działkowców, opiera swoje wywody
  o kalumnie i brak wiedzy stanu rzeczywistego, w tym stanu prawnego, regulującego funkcjonowanie rodzinnych ogrodów działkowych.

 • "Mam prośbę, by Posłowie PO zostawili nas daleko od polityki, szczególnie tej nieprzemyślanej"

  2017-05-09 14:26

  "Sprawy ogrodnictwa i działkowców może nie są najważniejsze dla polityków, ale są najważniejszą sprawą dla tysięcy działkowców, żyjących w blokowiskach, smrodzie spalin, w wielkomiejskim hałasie."-pisze w liście do Przewodniczącego KP Platformy Obywatelskiej działkowiec z ROD im. W. Fiałka w Chełmnie Pan Czesław Kozikowski. 

 • Stanowisko uczestników walnego zebrania sprawozdawczego ROD „Sasanka” w Grudziądzu w spr. ataków medialnych na PZD

  2017-05-05 13:58

  "Należy powiedzieć dość nierzetelnemu dziennikarstwu i materiałom krzywdzącym stowarzyszenie, które w należyty sposób chroni nabyte prawa i gwarantuje odszkodowania w przypadku likwidacji ogrodu na cele publiczne."- czytamy w stanowisku.

 • Informator działkowca

  2017-05-04 14:25

  Najnowsze wydanie Informatora Działkowca możesz już znaleźć na tablicach informacyjnych w swoim ogrodzie. Wśród najważniejszych informacji: o problemie usuwania nieczystości ciekłych z terenów ROD i łamaniu prawa, o dzikich wysypiskach śmieci wokół ogrodów, o przetrzymywaniu zwięrząt w ROD,  o dyżurach prawnych w KR i OZ PZD, o mandatach za spalanie na działce i o walnych zebraniach, które trwają do 15 maja br. Zachęcamy do czytania!

 • Udział działkowców w uroczystościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  2017-05-04 12:05
  Poczet sztandarowy ROD miasta i rejonu Grudziądza

  Obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Grudziądzu rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Kolegiackiej, następnie na Rynku odbyła się uroczystość patriotyczna. Wśród licznie zgromadzonych mieszkańców oraz pocztów sztandarowych nie mogło zabraknąć żółto-zielonego sztandaru Rodzinnych Ogrodów Działkowych Miasta i rejonu Grudziądza, który godnie prezentował chorąży Tadeusz Szyszkowski – członek OZ PZD - Prezes ROD „Sielanka”, w asyście członka OZ PZD- Prezesa ROD „Sasanka” Stefana Dichting oraz Mariana Jagodzińskiego Prezesa ROD „Krokus”. 

 • Walne zebranie sprawozdawcze ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu

  2017-05-02 13:03
  SAM_0966.JPG

  Dnia 30 kwietnia 2017 roku w świetlicy ogrodu działkowego „Sasanka” w Grudziądzu, o godzinie 15:30 w drugim terminie, z powodu niskiej frekwencji, prawidłowo zawiadomionych członków ogrodu, rozpoczęło się się zebranie Sprawozdawcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu. Otwarcia dokonała Prezes Zarządu pani Małgorzata Jasińska, która przywitała przybyłych działkowców oraz Członka Prezydium Krajowej Rady i zarazem Prezesa Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców Pana Piotra Gadzikowskiego. Po dokonaniu wyboru Przewodniczącego Zebrania pani Kamila Pietrzak, sprawnie punkt po punkcie realizowała porządek obrad. 

 • ROD "Sasanka" w Grudziądzu jest już po walnym zebraniu sprawozdawczym.

  2017-05-02 12:48
  IMG_20170429_163135[1].jpg

  W świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Sasanka”, członkowie ogrodu spotkali się, aby ocenić sprawozdanie merytoryczne i finansowe Zarządu, ocenić realizację uchwał podjętych przez poprzednie Walne Zebranie oraz podjąć nowe uchwały dotyczące inwestycji i opłat ogrodowych. Z tej właśnie okazji wszyscy członkowie Polskiego Związku Działkowców naszego Ogrodu spotkali się w sobotnie popołudnie 29 kwietnia 2017 roku, aby aktywnie uczestniczyć w obradach Walnego Zebrania.

 • Prace ogrodowe w maju.

  2017-04-28 14:27

  Według wielu znawców tematu wiosna jest najpiękniejszą porą roku. Niestety tegoroczna nie rozpieszcza nas ciepłymi promieniami słonecznymi a raczej zmusza do noszenia wciąż ciepłych ubrań i korzystania z parasoli. Tym niemniej, prace na działkach nabierają tempa, bo nastał czas siewu, sadzenia oraz wykonywania wielu innych prac. Pragniemy przypomnieć, co powinniśmy wykonać w miesiącu maju, by móc cieszyć się obfitymi plonami na jesieni.

 • Stan prawny gruntów ROD

  2017-04-27 08:01

  Podczas narady Prezesów i Dyrektorów Biur w dn. 19-20.04.2017 r. omówiono także podejmowane działania w zakresie regulacji stanu prawnego gruntów ROD na podstawie art. 76 lub 75 ustawy o ROD. 

 • "Pragniemy przyłączyć się do głosów napływających z całej Polski"

  2017-04-27 07:58

  "Nierzetelne i oszczercze przedstawianie informacji dotyczących działaności ogrodów i PZD wpisuje się w kampanię mającą na celu dyskredytowanie pracy wielu pokoleń dla zachowania idei ogrodnictwa działkowego"- czytamy w stanowisku uczestników walnego zebrania ROD "Transportowiec" w Grudziądzu. 

 • Obsługa prawna struktur Związku i działkowców. Podsumowanie funkcjonowania dyżurów prawnych.

  2017-04-27 07:56

  W dniu 19 kwietnia na naradzie prezesów okręgów PZD i dyrektorów biur podjęty został temat pomocy prawnej dla działkowców i członków zarządów ROD. 

 • Dotacje dla ROD

  2017-04-27 07:54

  Jednym z wymiernych działań na rzecz ROD i działkowców jest pomoc finansowa PZD w formie dotacji przy realizacji inwestycji i remontów w ROD.

 • Narada prezesów okręgowych zarządów PZD i dyrektorów biur okręgów

  2017-04-21 15:50

  W dniach 19 i 20 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbyła się narada, w której uczestniczyli prezesi okręgowych zarządów oraz dyrektorzy biur okręgów z terenu całego kraju. 

 • Komunikat Prezydium Krajowej Rady PZD o stanie posiadania PZD na dzień 31.12.2016 r.

  2017-04-21 11:54

  Krajowa Rada PZD przeprowadziła coroczną analizę stanu posiadania PZD, na dzień 31.12.2016 r., na podstawie danych przekazanych przez OZ PZD w formie ankiet stanu organizacyjnego.

 • Zielona Rzeczpospolita Wiosna 2017

  2017-04-21 10:19

  W najnowszym numerze „Zielonej Rzeczpospolitej” – Wiosna 2017 – na walne zebrania w ROD polecamy uwadze artykuły dotyczące kolejnego medialnego ataku na działkowców, zarządy ROD i Związek: „ Kolejne ataki na PZD”, „Medialna nagonka na Zarządy ROD”, „Senator Staroń znów przeciw działkowcom”, „Prezes TVP zaprzecza faktom”. 

  Ponadto w numerze: poradnik dla działkowców dot. walnych zebrań w ROD, interpretacje przepisów prawnych odnośnie podatków, artykuł nt. monitoringu w ogrodach, informacja odnośnie aktualnych roszczeń do gruntów ROD oraz informacja o dotacjach gminnych dla ROD.

  W numerze nie mogło także zabraknąć artykułów dot. ekologii: „Ogranicz plastik i bądź eco”, „Sypią się mandaty dla działkowców” oraz „Inspektor nadzoru apeluje”. 

  Zachęcamy do czytania. 

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-04-21 10:16

  Ogrody w maju zachwycają zapachami i kolorami kwiatów. Intensywnie rozwijające się rośliny wymagają szczególnej pielęgnacji. To również czas siania i sadzenia gatunków ciepłolubnych. W najnowszym, majowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele aktualnych informacji związanych z uprawą, urządzaniem i modernizacją działki. 

 • Majowy „Mój Ogródek”, już jest na rynku. Nie przegap!

  2017-04-21 10:03

  W bieżącym numerze pomagamy ukwiecić i atrakcyjnie zagospodarować balkon i taras, dzięki gotowym roślinnym aranżacjom. Doradzamy gdzie kupować nowe rośliny i jak umiejętnie robić ogrodowe zakupy – czyli jakie gatunki wybrać zarówno z rośliny jednorocznych, bylin a jakie z drzew i krzewów, tak aby działka w nowym sezonie urzekła nas na nowo. 

Facebook