Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Tryumf włocławskich działkowców PZD - Budżet Obywatelski Włocławka zdobyty!

  2017-09-21 22:34

  Budżety Obywatelskie to świetna możliwość na wykonanie wielu zadań inwestycyjnych w miastach. Zadań, które wskazują w projektach sami mieszkańcy miast, starając się pozyskać jak największe poparcie na realizację swoich koncepcji. Z możliwości poprawienia życia codziennego, w ramach projektów Budżetu Obywatelskiego już po raz drugi skorzystali działkowcy użytkujący swoje działki w zakolu rzeki Zgłowiączki, miasta Włocławek. Przy współudziale władz Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców został opracowany projekt pn. Droga dla działkowców Południe Włocławek, który został zatwierdzony i wpisany na listę projektów, na które mieszkańcy Włocławka mogą oddawać swoje głosy poparcia. 

 • Władze miasta Włocławek na uroczystości Dnia Działkowca w ROD "Południe"

  2017-09-21 21:38

  16 września 2017 roku gośćmi specjalnymi Dnia Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Południe” we Włocławku byli przedstawiciele władz i to zarówno Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców w osobach Prezesa – p. Piotra Gadzikowskiego oraz Pierwszego Wiceprezesa – p. Leszka Konefała, jak również władz samorządu miejskiego w osobach: Prezydenta Włocławka – p. Marka Wojtkowskiego oraz Zastępcy Prezydenta – p. Małgorzaty Korpal-Komorowskiej.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-09-21 08:21

  Początek jesieni to na działkach gorący okres posezonowych porządków, zbiorów i sadzenia nowych roślin, a niezastąpionym doradcą w jesiennej pielęgnacji ogródka będzie z pewnością najnowszy, październikowy numer „działkowca”! Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad i ciekawych inspiracji dotyczących zagospodarowania działki, a także artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 • Okręgowy Dzień Działkowca "Grudziądz 2017" - wydarzenia towarzyszące

  2017-09-11 21:24
  DSC04858.JPG

  Uroczystość Okręgowych Dni Działkowca „Grudziądz 2017” połączona z obchodami 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich, obchodzona w dniu 9 września 2017 roku na terenie przystani Marina Grudziądz bogata była w szereg różnych wydarzeń. Przystrojone w kotyliony i wstążki w barwach PZD namioty z ławo stołami dla uczestników, tysiąc zielonych balonów z nadrukowanym logo 120-lecia ogrodnictwa działkowego oraz symbolem medalu wydanego przez Okręgowy Zarząd Toruńsko-Włocławski PZD, kosze dożynkowe oraz unoszących się 120 balonów wypełnionych helem, symbolizujących jubileusz – to oprawa wyjątkowego święta działkowców naszego Okręgu.

 • Okręgowe Dni Działkowca "Grudziądz 2017" - laureaci konkursów okręgowych

  2017-09-11 19:48
  DSC04852.JPG

  Jednym z konkursów był konkurs plastyczny dla dzieci pt. ”Przyroda budzi się do życia w  Rodzinnych Ogrodach Działkowych” w dwóch kategoriach wiekowych dzieci wykonały piękne prace plastyczne w różnych technikach, pastele, kredki ołówkowe oraz quilling.  Nagrodzeni otrzymali piękne nagrody książkowe i dyplomy. Prace plastyczne dzieci, wyeksponowane na sztalugach, stanowiły oprawę artystyczną naszej wspaniałej uroczystości . 

 • Okręgowe Dni Działkowca "Grudziądz 2017" - wystawa koszy dożynkowych

  2017-09-11 19:34
  DSC04879.JPG

  Nieodłącznym elementem święta plonów są kosze i wieńce dożynkowe wykonane z plonów zebranych przez działkowców.  Zatrzymując się w codziennym zabieganiu, aby złożyć dziękczynienie, podsumować sezon działkowy, dowartościowujemy również samych siebie. Człowiek wciąż potrzebuje takiego dowartościowania, aby zobaczyć, że jest w nim to, co daje możliwość dalszego rozwoju, samorealizacji, pozwala dostrzec , że mam co dawać i dawać to innym. Być w jedności z innymi. Świętując, przeżywać wspólnotę, szczęście i jedność. W roku jubileuszu 120- lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich na grudziądzkiej Marinie ogrody działkowe z Okręgu Toruńsko-Włocławskiego wystawiły okazałe kosze, bogato zdobione, wypełnione „dobrami natury”. 

 • Okręgowe Dni Działkowca w tle 120-lecia Ogrodnictwa działkowego.

  2017-09-11 15:52
  DSC04875.JPG

  W dniu 9 września 2017 roku, na terenie obiektu „MARINA Grudziądz” odbyły się Okręgowe Dni Działkowca „Grudziądz 2017”, połączone z obchodami jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że za początek powstania ruchu działkowego uważa się właśnie moment powstania ogrodu „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu i tenże ogród przy okazji obchodził swoje 120-te urodziny. W uroczystości wzięli udział zaproszeni przedstawiciele rodzinnych ogrodów działkowych z terenu działania Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD. Łącznie uczestników było blisko 750 osób.

 • Dzień Działkowca w ROD "Transportowiec" w Grudziądzu.

  2017-09-10 19:00
  SAM_1912.JPG

  W tym roku obchodzimy 120 lecie powstania w naszym mieście pierwszego ogrodu działkowego, dlatego na przygotowanym placu przy świetlicy ogrodowej  dnia 2 września 2017 roku, licznie zebrali się działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Grudziądzu. Na wstępie  Pani Elżbieta Cielas skarbnik ogrodu przedstawiła krótki rys historyczny ogrodów działkowych. Jedni w fenomenie popularności ogródków działkowych w Polsce widzą kontynuację chłopskich tradycji, drudzy reprodukcje szlacheckich dworków. Tak czy siak, działkowanie to nasz narodowy sposób na wypoczynek.”  …..Najlepszym wiosennym lekarstwem jest - działka. Działka nam zdrowie wprowadza do ciałka, Gdy w łapki się chwyci szpadelek lub grabki, Znikają bronchity, katary i sapki – pisał Ludwik Jerzy Kern….”

 • Prezes PZD dziękuje włodarzowi Bytomia

  2017-08-31 15:20

  Proszę przyjąć podziękowania, jako dowód uznania dla Pana pracy, działalności i postawy – napisał w liście skierowanym do Prezydenta Bytomia Eugeniusz Kondracki, Prezes PZD. Miasto było gospodarzem tegorocznych Krajowych Dni Działkowca. Poniżej prezentujemy treść listu. 

 • Banery i hasła Krajowych Dni Działkowca 2017

  2017-08-31 15:18

  Oficjalne święto PZD - Krajowe Dni Działkowca odbyły się w tym roku już po raz 59., choć historia działkowych dożynek jest niemal równie stara jak ogrody działkowe. Jednak w początkowym okresie święto to było organizowane lokalnie lub regionalnie dla kilku ogrodów w mieście. Dzięki PZD działkowcy z całego kraju mogą cieszyć się ze wspólnego świętowania w ramach uroczystości krajowych, które co roku organizuje Krajowa Rada PZD przy współpracy z okręgiem PZD, który w danym roku jest gospodarzem imprezy. Dzięki banerom i hasłom, jakie towarzyszyły tegorocznej imprezie, działkowcy mogli przypomnieć sobie, jak ważna jest wspólna historia i tradycja oraz cieszyć się z istnienia PZD, które z sukcesem kontynuuje działkowe tradycje już od ponad 36 lat.

 • Dzień Działkowca i obchody 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce w ROD "Tajemniczy Ogród" we Włocławku

  2017-08-30 20:25
  Dozynki_2017_395.JPG

  W dniu 19. sierpnia 2017 r. w ROD " Tajemniczy Ogród " we Włocławku z okazji obchodów jubileuszu 120-lecia powstania ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce, zarząd ogrodu zorganizował uroczystość połączoną z corocznym świętem Dnia Działkowca. 

 • Krajowe Dni Działkowca 20017 w mediach

  2017-08-30 20:00

  Centralne obchody największego święta polskich działkowców odbyły się 26 sierpnia 2017 r. w bytomskim parku Amendy. Obchody Krajowych Dni Działkowca nie uszły uwadze najważniejszym polskim mediom. Poniżej prezentujemy wybrane relacje, które pojawiły się w prasie, radiu, telewizji i Internecie na temat tego wydarzenia. 

 • Kosze dożynkowe na Krajowych Dniach Działkowca Bytom 2017

  2017-08-30 19:58

  Na tegorocznych obchodach Krajowych Dni Działkowca, które odbyły się w dniu 26 sierpnia w Bytomiu, jak co roku, odbyła się wystawa działkowych plonów pod postacią pięknie przygotowanych i ozdobionych koszy dożynkowych. Działkowcy niemal ze wszystkich okręgów przygotowali w sumie 47 koszy dożynkowych, które można było podziwiać po prawej stronie sceny głównej.

 • Krajowe Dni Działkowca 2017

  2017-08-30 09:48

  W dniu 26 sierpnia 2017 r. odbyło się największe święto polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego – Krajowe Dni Działkowca.  W tym roku miało ono wyjątkowy charakter, ponieważ do Bytomia zjechało blisko 900 działkowców z całej Polski, reprezentujących wszystkie Okręgi PZD, by wspólnie świętować 120-lecie ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Razem z działkowcami świętowali zaproszeni goście, w tym władze Bytomia, parlamentarzyści i samorządowcy.

 • Gala wręczenia medali i odznaczeń dla zasłużonych oraz nagród laureatom konkursów krajowych

  2017-08-29 10:38

  Podczas uroczystości w Bytomiu Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wręczył ustanowiony przez KR PZD Medal z okazji 120-lecia, nie tylko zasłużonym działaczom, ale także osobom spoza Związku, które pomagały ogrodom działkowym powstawać i rozwijać się.  Ponadto przyznane zostały jubileuszowe odznaczenia związkowe dla działkowców zasłużonych dla rozwoju ruchu ogrodnictwa. Jak co roku odbyła się także gala wręczenia nagród laureatom konkursów krajowych „ROD Roku” i „Wzorowa Działka Roku 2017”. Zachęcamy do oglądnięcia kolejnej części GALERII ZDJĘĆ.

 • Krajowe Dni Działkowca Bytom 2017 - GALERIA ZDJĘĆ

  2017-08-29 10:34

  W dniu 26 sierpnia 2017 roku w Bytomiu na terenie parku Amendy w dzielnicy Łagiewniki, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch rodzinnych ogrodów działkowych PZD: „Jaśmin” i „Zygmunt” odbyły się Krajowe Dni Działkowca 2017. We wspólnym świętowaniu uczestniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD, Prezydent Bytomia Damian Bartyla, działacze ze wszystkich okręgów, a  także przedstawiciele samorządu terytorialnego i parlamentarzyści. W uroczystości wzięło udział także około 900 działkowców ze wszystkich 26 okręgów PZD, ale najliczniej reprezentowane były rodzinne ogrody działkowe z Okręgu Śląskiego. Pełną relację z tego wydarzenia zamieścimy we wtorek, a dziś zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z tej imprezy: GALERIA ZDJĘĆ.

   
 • Krajowe Dni Działkowca w Bytomiu okiem kamery reprezentantów Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD

  2017-08-28 11:34
  Speaker uroczystości - Piotr Gadzikowski

  26 sierpnia 2017 roku odbyły się Krajowe Dni Działkowca połączone z Jubileuszem 120-lecia Ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii wykonanych przez delegację z naszego Okręgu.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-08-23 09:28

  Końcówka lata to jednocześnie początek jesiennego szczytu prac na działkach. Pomocny w nich będzie z pewnością najnowszy, wrześniowy numer „działkowca”, w którym oprócz praktycznych porad, znaleźć można wiele inspiracji dotyczących zagospodarowania działki, prezentacje ciekawych roślin i możliwości ich zastosowań. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 • Maraton uroczystości w grudziądzkich ogrodach. Galeria foto + VIDEO

  2017-08-21 11:03

  Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego działkowca. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki działkowe mają długą tradycję na ziemiach polskich. Kosze dożynkowe bogato zdobione, wypełnione „dobrami matki natury”, są uosobieniem wszystkich zebranych plonów oraz tegorocznego urodzaju.  Działkowcy zebrani na dożynkach w grudziądzkich ogrodach w dniu 19 sierpnia 2017 roku, podkreślali jedno, że  posiadanie działki i możliwość korzystania z nich ma wyłącznie same zalety.  Na działce można pożytecznie wypoczywać, ale i czynnie spędzić czas. Człowiek ciągle jest w ruchu spalając kilokalorie nagromadzone chociażby w okresie jesienno-zimowym!  Co ważne - nie tylko człowiek sam, ale cała rodzina może skorzystać ze zdrowych warzyw i owoców oraz przyłączyć się do prac fizycznych na działce. 

 • ROD "KŁOS" we Włocławku nawet pogoda sprzyja

  2017-08-20 20:09
  DSCF5452.JPG
   19 sierpnia 2017r - dzień jak co dzień - pogoda z rana niepewna, ale wiadomo, ROD "KŁOS" we Włocławku pogoda sprzyja. Po południu wymarzona pogoda do organizacji kolejnej imprezy integracyjnej. Dni Działkowca w tym ogrodzie upłynęły pod znakiem uczczenia jubileuszu 120 lecia powstania ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Dlatego też imprezę swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele miasta - prezydent Marek Wojtkowski wraz z v-ce prezydent Barbarą Moraczewską. zaprzyjaźniony z ogrodem były przewodniczący Rady Miasta , aktualny szef struktur PiS Jarosław Chmielewski oraz przedstawiciel Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD w Toruniu , członek prezydium Mirosław Piechocki.
Facebook