W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl
Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.
Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD
Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl
Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl
Już nie możemy doczekać się pierwszych truskawek z działki. Nikt nie musi przekonywać, że takie są oczywiście najsmaczniejsze. Jednak warto wiedzieć także, dlaczego są takie zdrowe i jak je spożywać, aby czerpać z nich jak najwięcej witamin, błonnika, polifenoli i innych prozdrowotnych związków. Najwcześniej – już w maju – pojawiają się owoce jagody kamczackiej. Są bardzo smaczne, i choć nie sprawiają kłopotów w uprawie, nadal są rzadko spotykane na działkach. A szkoda – to bogactwo m.in. antocyjanów i pierwszych witamin. Dlaczego jeszcze trzeba posadzić jagodę kamczacką? Przeczytajcie w czerwcowym „działkowcu”. Warto!
Problem rozwiązania mieszkalnictwa w ogrodach wymaga pomocy rządowej. Pisanie artykułów atakujących działkowców nie rozwiązuje długoletniego problemu, a odwrotnie wzmacnia Pan Redaktor Wójcik naganne zjawisko łamania obowiązującego prawa. Więc należy znaleźć rozwiązanie tego problemu pomagając, a nie szkodząc, bo takie artykuły właśnie to robią.
Zgodnie z wymogami Statutu Polskiego Związku Działkowców oraz zobowiązaniami wynikającymi z zapisów ustawowych odbyło się walne zebranie członków PZD Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Starogród”. Zebranie zostało zorganizowane w ten sposób by odbyło się w dwóch turach. Pierwsza tura była typowym walnym zebraniem, zgodnie ze Statutem, mającym zatwierdzić sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok ubiegły. Natomiast druga tura została zaplanowana jako spotkanie z przedstawicielami samorządu lokalnego.
Funkcjonowanie naszej organizacji jest tak skonstruowane, że działalność Ogrodu zaczyna się od decyzji podejmowanych przez działkowców na walnych zebraniach, bowiem od prawomocności walnych zebrań i podjętych na tych zebraniach uchwał zależy aktywność Zarządu Ogrodu i działkowców. Do 15 maja we wszystkich rodzinnych ogrodach działkowych PZD muszą się odbyć walne zebrania sprawozdawcze, na których członkowie stowarzyszenia podejmą najistotniejsze decyzje dla funkcjonowania ROD w tym jego finansów. W dniu 29.04.2018 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu.
Temat pszczół miodnych jest ostatnimi czasy, tematem coraz częściej podnoszonym w mediach ogólnokrajowych ale też i w środowiskach akademickich. Do powyższego grona, w obronie a nade wszystko rozwoju i odbudowie rodzin pszczelich, dołączają stowarzyszenia ekologiczne. Nie małą rolę odgrywa w tej sprawie Polski Związek Działkowców, który w swoich regulacjach prawnych szczegółowo opisuje zasady tworzenia pasiek w ogrodach, ale i czynnie bierze udział w propagowaniu tego typu działalności. Pszczoły są wyjątkowo pożytecznymi stworzeniami. Owady te zbierając pyłek i nektar z kwiatów, zapylają drzewa i krzewy owocowe.
22 kwietnia w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu ekolodzy, działkowcy oraz organizacje zajmujące się odzyskiem surowców promują postawy proekologiczne, w tym przede wszystkim segregację śmieci. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych, organizuje imprezy plenerowe mające na celu promowanie pro środowiskowych zachowań. W ROD „Relaks” właśnie tego dnia odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków, które z powodu braku wymaganej większości nie mogło rozpocząć się w I terminie, czas oczekiwania na II termin poświęcony został na dyskusję w temacie śmieci.
Przełom kwietnia i maja to okres wzmożonego ruchu w ogrodach działkowych. Nie bez znaczenia odgrywa to fakt, że oprócz rozpoczecia prac ogrodniczych na działkach jest to również okres sprawozdawczości za rok ubiegły, Przedstawiamy Państwu relację z 4 walnych zebrań, które odbyły się w grudziądzkich rodzinnych ogrodach działkowych.
26 kwietnia 2017 r. w restauracji Relaks odbyło się Walne Zebranie sprawozdawcze za rok 2017 ROD „Pod Skarpą” w Chełmnie. Prezes ogrodu p. Robert Maciejewski ciepło przywitał opiekuna ogrodu z ramienia Toruńsko - Włocławskiej Rady Okręgu - sekretarza Okręgu, a zarazem prezesa ROD im. „Walentego Fiałka” w Chełmnie p. Czesława Kozikowskiego, gości oraz zebranych działkowców.
Działkę posiadamy i uprawiamy od około 30 lat, tak zaczyna swoją opowieść działkowiec z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu – pan Henryk Mikrut. W tym czasie wiele się zmieniło. Zaczynaliśmy, jak chyba większość od warzyw, które stopniowo zostały eliminowane, aż pozostał tylko szczypiorek. Z roślin ozdobnych zaczynałem od tulipanów, których w szczytowym momencie miałem wiele odmian i gatunków. Z czasem jednak nornice i turkucie zrobiły swoje, tak, że w tej chwili mam tylko kilkanaście.
W dniu 27 kwietnia 2018 r., w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zorganizowana została debata dotycząca zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych uwag do projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. W spotkaniu wzięło udział około 50 osób reprezentujących instytucje, stowarzyszenia i komitety. Z ramienia Polskiego Związku Działkowców w debacie wziął udział Piotr Gadzikowski – członek Krajowego Zarządu PZD i Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD w Toruniu, oraz Agnieszka Rudawska – pracownik Wydziału Gospodarki Gruntami jednostki krajowej PZD.
Dnia 25 kwietnia 2018 r. obradowała Komisja ds. Oświaty Ogrodniczej w składzie: Edward Galus (Przewodniczący) – OZ Świętokrzyski oraz członkowie Teresa Strzelec – OZ w Opolu, Barbara Kokot – OZ w Bydgoszczy, Krzysztof Podlewski OZ Mazowiecki i Piotr Wilms – OZ w Gorzowie Wielkopolskim. W spotkaniu wzięła również udział mgr inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych JK PZD. Komisja pracowała nad programem narady instruktorów etatowych ds. ogrodniczych, która planowana jest na miesiąc maj. Zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności oświaty ogrodniczej z Okręgów PZD za 2017 rok i z planami pracy z zakresu działalności ogrodniczej okręgów na 2018 r
To co powypisywał pan-to swoiste oskarżenie ludzi za niepopełniane czyny. Nikt nikogo nie wyrzuca, ale takim określeniem pokazuje pan jaki stosunek ma do osób w trudnej sytuacji. Ogrody działkowe jak sama nazwa wskazuje są ogrodami służącymi do wypoczynku, rekreacji a także do zagospodarowania wolnego casu mieszkańców miast przez uprawianie działek.
W Biuletynie Informacyjnym KZ nr 6/2018 m.in. materiały z XX posiedzenia Krajowej Rady PZD z 14.03.2018 r., sprowadzanie z działalności Prezydium KR i Krajowej Rady PZD w roku 2017, otwarty plan pracy KR i Krajowego Zarządu na rok 2018, ocena projektu ustawy o zmianie niektórych ustawa w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno- budowlanego oraz informacja o szkoleniach dla nowych działkowców w okręgach PZD.
Określeniem wypowiadania umowy dzierżawy działkowej „wyrzucaniem ludzi z działek” red. Wójcik odzwierciedla swoje podejście do osób zamieszkujących ogrody działkowe. Jako przedstawiciele PZD nigdy nie używany tak niewrażliwego określenia jak „wyrzucić”, gdyż wyrzucić możemy rzecz, która jest nam niepotrzebna, lub zwyczajnie nam przeszkadza, a nie drugiego człowieka.
W tym tygodniu do ROD w całej Polsce oraz okręgowych zarządów PZD trafi majowy numer Informatora Działkowca. Wśród najważniejszych informacji m. in.: projekt tzw. specustawy mieszkaniowej zagrożeniem dla ROD i działkowców; nowe prawo wodne; dlaczego warto uczestniczyć w walnym zebraniu, dokumenty z jakimi członek ROD ma prawo zapoznać się przed walnym zebraniem, Otwarty Program Rozwoju ROD, opieka nad działką podczas nieobecności działkowca, stanowisko PZD w sprawie wyborów samorządowych oraz najnowsza oferta sklepu "działkowiec". Zachęcamy do czytania!
W Biuletynie Informacyjny KZ nr 5 /2018 m.in. opinia i stanowisko Krajowego Zarządu PZD dot. projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, pismo jednostki krajowej do Ministra Inwestycji i Rozwoju, opinie zespołów prawnych powołanych od oceny projektu, stanowiska organów terenowych oraz pisma Okręgów do Ministra Inwestycji i Rozwoju. Ponadto informacja o działaniach Krajowego Zarządu w związku z wejściem w życie ustawy Prawo wodne.
Zwyczajny działkowiec przyjeżdża na działkę po to aby odpocząć od miejskiego zgiełku. Niestety, bywa tak, że ich błogi spokój zostaje zakłócony przez mieszkańców. W altanach jest zimno, większość jest nieocieplona, mieszkańcy decydują się na ogrzewanie ich prostymi piecami, do których często wrzucane są śmieci, czy codzienne odpady, dochodzi do pożarów, podczas których niekiedy cierpią właściciele sąsiednich działek, a w szczególności sami winowajcy pożaru.
Panie redaktorze, proszę się zastanowić czy to właśnie trudna sytuacja osób zamieszkujących działki nie jest większym problemem niż przestrzeganie prawa przez przedstawicieli PZD. Zamiast szukać sensacji powinien Pan spróbować pomóc tym ludziom, pisząc artykuły na tematy związane z ich trudna sytuacją np. kto i w jaki sposób może ubiegać się o mieszkanie socjalne, dokąd potrzebujący mogliby zwrócić się o pomoc, czy inne jakiekolwiek tematy ,które mogłyby się przyczynić do rozwiązania problemu z zamieszkiwaniem na ogrodach działkowych.
Projektowane przepisy bezpośrednio zagrażają dalszemu bytowi rodzinnych ogrodów działkowych w miastach, pomijają Polski Związek Działkowców jako stronę na każdym etapie postepowania w sprawie wydania zgody na realizację inwestycji mieszkaniowej oraz towarzyszącej. Zagrożeniem dla rodzinnych ogrodów działkowych jest także fakt, że projekt specustawy mieszkaniowej nie zawiera jakichkolwiek ograniczeń dla tych inwestycji jak np. ochrona terenów zielonych w mieście.