Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • ROD „Niezapominajka” w odświętnej szacie.

  2018-11-15 15:32
  998.jpg

  11 listopada 1918 Polska odzyskała niepodległość w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu przybrał ogród w odświętną szatę. Kolor biały i czerwony pojawił się w oknach nowo wybudowanej świetlicy, obok masztów, flagi pojawiły się również na szczytowej ścianie świetlicy.

 • Uczczenie 100 Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ROD "TAJEMNICZY OGRÓD" we Włocławku 12 listopada 2018 r.

  2018-11-15 15:13
  IMG_6348.jpg

  PREZES ROD PAN DARIUSZ GADZIEMSKI PRZYWITAŁ PRZYBYŁYCH NA NASZĄ SKROMNĄ UROCZYSTOŚĆ DZIAŁKOWCÓW.

  ODŚPIEWANY ZOSTAŁ HYMN PAŃSTWOWY ORAZ HYMN PZD. PREZES ROD PRZYBLIŻYŁ ZEBRANYM HISTORIĘ O NIEPODLEGŁEJ POLSCE ORAZ HISTORIĘ POWSTAWANIA OGRODÓW DZIAŁKOWYCH NA PRZEŁOMIE 100 LAT W POLSCE. NASTĘPNIE PRZY MELODIACH LEGIONÓW POLSKICH Z ROKU 1918 PRZYSTĄPILIŚMY DO UROCZYSTEGO WKOPANIA DRZEWKA / JARZĄB /. DRZEWKO ZASTAŁO ZASYPANE PRZEZ KAŻDEGO OBECNEGO DZIAŁKOWCA , OTRZYMAŁO OKOLICZNOŚCIOWĄ TABLICZKĘ I NAZWĘ "DRZEWKO NIEPODLEGŁOŚCI "

 • Działkowcy ROD „Metron” w Toruniu przyozdobili ogród w barwy narodowe i PZD.

  2018-11-15 14:07
  image000000.jpg

  Działkowcy ROD „Metron” na czele ze swoim zarządem oraz komisją rewizyjną pragnąc wypełnić patriotyczny obowiązek, a także czynnie odpowiadając na Apel Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej PZD i Stanowiska KR PZD w sprawie uczczenia 100-lecia niepodległości Polski, przyozdobili ogród flagami narodowymi i Związkowymi.

 • 100-lecie Niepodległej w ROD "Ceramik" we Włocławku

  2018-11-15 12:54
  DSC_3434.JPG

  Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „CERAMIK” we Włocławku uczcili ten dzień w następujący sposób: wywieszono flagi państwowe i związkowe na terenie Ogrodu, wykonano okolicznościową gablotę, w której wywieszono „ życzenia dla Polski”. Większość działkowców brała udział w miejskich obchodach zorganizowanych przez Miasto.

 • Klub działkowców "Zielony Zakątek" uczcił 100-lecie Niepodległej

  2018-11-13 09:43
  77-1.jpg

  11 listopada 2018 r był świętem szczególnym dla każdego Polaka – obchodziliśmy wspólnie radosne święto stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W wielu miejscach na świecie i w Polsce, a także w Grudziądzu, można było usłyszeć polski Hymn Państwowy., wziąć udział w organizowanych koncertach, spotkaniach. W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości panie z Klubu Działkowego „Zielony Zakątek” działającego w Grudziądzu pod czujnym okiem Okręgowego Zarządu Toruńsko- Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, również postanowiły uczcić tak doniosłe święto.

 • Siedziba Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD przybrana w barwy narodowe z okazji 100-lecia Niepodległości.

  2018-11-13 09:09
  siedziba_oz.jpg

  Siedziba Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców z racji obchodów Święta Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego została przystrojona w dodatkowe flagi, narodową i PZD. Na co dzień na maszcie łopocze flaga państwowa w asyście flagi Polskiego Związku Działkowców. Aby podkreślić istotę wyjątkowego jubileuszu jakim jest 100-lecie Niepodległości naszego kraju na budynku siedziby zostały zamontowane dodatkowe flagi.

 • Świętowanie 100-lecia Niepodległej „zdobyciem” Fortu Wielkiej Księżej Góry przez grudziądzkich działkowców.

  2018-11-12 21:09
  SAM_3226.JPG

  Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości swoje bramy dla zwiedzających otworzył Fort Wielka Księża Góra, który po grudziądzkiej Cytadeli jest drugim obiektem wojskowym, który w ramach świąt państwowych udostępniany jest mieszkańcom i pasjonatom militariów i fortyfikacji. Rodzinny Ogród Działkowy „Niezapominajka” jak sama nazwa mówi, nie daje o sobie zapomnieć, zaproponował działkowcom z Grudziądza i ich rodzinom, wspólną wyprawę do fortu. 

 • Wyjątkowa funkcja na naszej stronie www dla zarządów rod.

  2018-11-12 14:51

  Nasza witryna internetowa ma różnorakie możliwości techniczne. Jedną z nich jest kilka miesięcy temu zainstalowany skrypt pozwalający na pobranie treści (dokumentów w formie aktywnej), które nie są publikowane w ogólnodostępnym charakterze. Omawiany powyżej skrypt uwidacznia się dopiero po zalogowaniu się użytkownika na stronie www.pzdtorun.pl i jest dostępny jedynie dla zarządów rod, które uprzednio zostały zweryfikowane przez administratora strony www.

 • Chełmża świętowala 100- lecie niepodległości

  2018-11-12 10:42
  356.jpg

  10 listopada dzialkowcy z Chełmży uczestniczyli w obchodach święta niepodległości w Kończewicach w gminie Chelmża.  Natomiast 11 listopda brali udzial w mszy świętej za Ojczyznę w Chełmży. Po niej wraz z kilkuset chelmżanami przeszli ulicami miasta odwiedzając Miejsca Pamięci Chełmży. Tradycyjnie najpiękniejszą wiązankę złożyli pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańcow naszego miasta podczas II wojny swiatowej w więzieniu w Fordonie. Wieczorem blisko 1000 chełmżan obejrzało film „My chcemy Polski” ukazujący walkę swoich dziadków o niepodleglość miasta. Po nim zebrani odśpiewali hymn Polski i kilkanaście pieśni z okresu walki Polaków o wolność swojej Ojczyzny. Obchody zakończyl polonez zatańczony przez 100 par.

 • Dzięki monitoringowi działkowcy i ich mienie stało się bezpieczniejsze.

  2018-11-12 10:17
  kamera_pod_debem.jpg

  Zapewnienie najwyższego możliwie poziomu bezpieczeństwa na terenie rodzinnego ogrodu działkowego jest bezsprzecznie priorytetem każdego zarządu rod. Podczas walnego zebrania sprawozdawczego, które odbyło się 23 marca 2018 roku został wywołany temat bezpieczeństwa na ogrodzie, po kolejnej fali włamań i kradzieży oraz aktów dewastacji mienia działkowców. Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Dębem” w Grudziądzu leży na rubieży miasta i to dosłownie gdyż za płotem ogrodu stoi znak mówiący o granicy miasta.

 • Delegacja grudziądzkich działkowców uczciła 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

  2018-11-11 22:32
  11_listopada_gdz.jpg

  Grudziądzcy działkowcy corocznie biorą udział w święcie Niepodległości, jednakże tegoroczne obchody z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości były obchodzone w sposób wyjątkowo uroczysty. Jak co roku na uroczystości był sztandar Rodzinnych Ogrodów Działkowych Polskiego Związku Działkowców Miasta i rejonu Grudziądza. Natomiast wiązankę kwiatów w imieniu działkowców 53 ogrodów złożył Wiceprezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Mieczysław Chrapiński w asyście p. Ewy Czyżewskiej – prezes ROD „Chemik” oraz p. Małgorzaty Jasińskiej – prezes ROD „Niezapominajka”.

 • Krew działkowców – gorąca i nasycona patriotyzmem!

  2018-11-11 22:15
  1011.jpg

  Jubileusz 100-lecia Niepodległości Polski, to wyjątkowe święto, które wymaga nieprzeciętnej oprawy, celebracji. Działkowcy, a dokładniej rzecz ujmując, grupa działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu należąca do gremium grudziądzkich Morsów postanowiła w niezwykły sposób uczcić to ogólnonarodowe święto.

 • Kolejnych Stu lat i jeszcze więcej!

  2018-11-11 21:28
  12-3.jpg

  Uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 w Chełmnie, na które przybyli licznie działkowcy na czele z Przewodniczącym Kolegium Prezesów Miasta Chełmna i zarazem prezesem zarządu ROD „Pod Skarpą” – p. Robert Maciejewskim, Sekretarzem Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Czesławem Kozikowskim oraz prezesem największego rod w Chełmnie jakim jest ROD „1 Maja” – p. Józefem Bochockim. Upamiętniając ten wyjątkowy dzień symbolizujący Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości po uprzednich 123 latach zaborów i zniewolenia Polaków - działkowcy Polskiego Związku Działkowców aktywnie brali udział w uroczystościach temu poświęconych.

 • Działkowcy ROD „Przyszłość” we Włocławku upamiętnili 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

  2018-11-11 20:49
  plakat-kph2.jpg

  Działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Przyszłość” we Włocławku wychodząc naprzeciw podjętemu przez Krajową Radę Polskiego Związku stanowisku jak i apelowi Okręgowej Rady  Toruńsko-Włocławskiej w sprawie uczczenia Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego, postanowili posadzić z tej okazji drzewo.

 • PZD w 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

  2018-11-09 11:33

  11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów i niewoli odzyskała niepodległość i powróciła na mapy Europy. Jubileuszowe obchody są bliskie Związkowi, dlatego działkowcy i ich rodziny oraz struktury związkowe również podejmują działania, które mają uświetnić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 • Ogród na miarę XXI wieku - tylko z programem DGCS PZD System

  2018-11-07 13:02

  Program DGCS PZD System to program dedykowany dla rodzinnych ogrodów działkowych. Został wyprodukowany przez firmę DGCS jako program modułowy dedykowany wyłącznie na potrzeby rodzinnych ogrodów działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Założenia systemowe do powyższego programu były szeroko konsultowane w całym środowisku naszego stowarzyszenia ogrodowego. Natomiast nad całością czuwał Krajowy Zarząd PZD wraz z powołaną Radą Programową oraz prawnikami Jednostki Krajowej. Ci ostatni czuwali nad zapewnieniem przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego w tym także wymogów RODO. Po konsultacjach i zbudowaniu systemu nastał czas zweryfikowania jego działania z podziałem na poszczególne moduły przez wytypowane rodzinne ogrody działkowe w pilotażu, który zakończył się pełnym sukcesem.

 • "Święto dyni" w ROD "Niezapominajka"

  2018-11-05 12:37
  SAM_3124.JPG

  Święto Dyni w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „NIEZAPOMINAJKA” w Grudziądzu. Choć koniec października kojarzy nam się głównie z refleksją i zadumą, to jednak złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji. Symbolem jesieni niezaprzeczalnie jest dynia, która wyjątkowo w tym roku stała się inspiracją do naszej inicjatywy.

 • Wspomnienia minionego święta 70-lecia ROD "Chemik" w Grudziądzu.

  2018-11-04 16:51
  DSC_0151-2.jpg

  Wieczór zapada coraz szybciej, aura iście jesienna. Dlatego też, warto powspominać, przypomnieć sobie ważne momenty, obrazy mionionych uroczystości. Proponujemy Państwu galerię fotografii z uroczystości Jubileuszu 70-lecia ROD "Chemik" w Grudziądzu, jest to jeden z najstarszych rodzinnych ogrodów działkowych tego miasta. Miasta, w którym ulokowane są 52 rodzinne ogrody działkowe stowarzyszone w Polskim Związku Działkowców. Gościem honorowm jubileuszu 70-lecia ROD "Chemik" brał udział Prezydent Miasta - p. Robert Malinowski.

 • Jubileusz 35-lecia ROD "Sasanka" w Grudziądzu.

  2018-11-01 17:43
  DSC_0001-1.jpg

  Rodzinny Ogród Działkowy "Sasanka" w Grudziądzu obchodził w dniu 18 sierpnia 2018 roku Jubileusz 35-lecia istnienia. Uroczystość była okazją do uhonorowania wybitnych działkowców odznaczeniami związkowymi, był puchar ufundowany przez Prezesa PZD - p. Eugeniusza Kondrackego oraz puchar od Prezesa Okręgu Toruńsko - Włocławskiego PZD. Z uwagi na problemy natury technicznej związanej z nośnikiem danych dopiero teraz mamy przyjemność Państwu przedstawić materiał fotograficzny z tej uroczystości.

 • Apel Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej do Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w sprawie uczczenia 100-lecia niepodległości Państwa Polskiego.

  2018-10-31 10:22

  Historia idei ogrodnictwa działkowego wpisuje się w tradycje niepodległościowe, szczególnie na terenie Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, gdyż właśnie na tych ziemiach, a dokładniej w Grudziądzu, ponad 120 lat temu powstał ogród działkowy „Kąpiele Słoneczne” istniejący do dnia dzisiejszego i uważany za kolebkę ruchu działkowego na ziemiach polskich. Zawieruchy dziejowe, przemiany społeczne, polityczne i gospodarcze wywarły głębokie blizny zarówno w dziejach państwowości naszej ojczyzny jak i samych działkowców i ogrodów. Tym bardziej utwierdza to potrzebę zamanifestowania tradycji i chlubnej historii naszej niepodległości.

Facebook