Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Jubileusz

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

NOWY Statut PZD

Uchwalony 02.lipca 2015 roku podczas XII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

2 lipca br. na XII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 3 lipca br. wraz z wnioskiem został złożony do KRS.

 

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy dwa Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. Prezydium OZ PZD rozpoczęło proces utworzenia ośrodka w Toruniu. Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Krajowe Dni Działkowca Bytom 2017 - GALERIA ZDJĘĆ

  2017-08-29 10:34

  W dniu 26 sierpnia 2017 roku w Bytomiu na terenie parku Amendy w dzielnicy Łagiewniki, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch rodzinnych ogrodów działkowych PZD: „Jaśmin” i „Zygmunt” odbyły się Krajowe Dni Działkowca 2017. We wspólnym świętowaniu uczestniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD, Prezydent Bytomia Damian Bartyla, działacze ze wszystkich okręgów, a  także przedstawiciele samorządu terytorialnego i parlamentarzyści. W uroczystości wzięło udział także około 900 działkowców ze wszystkich 26 okręgów PZD, ale najliczniej reprezentowane były rodzinne ogrody działkowe z Okręgu Śląskiego. Pełną relację z tego wydarzenia zamieścimy we wtorek, a dziś zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z tej imprezy: GALERIA ZDJĘĆ.

   
 • Krajowe Dni Działkowca w Bytomiu okiem kamery reprezentantów Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD

  2017-08-28 11:34
  Speaker uroczystości - Piotr Gadzikowski

  26 sierpnia 2017 roku odbyły się Krajowe Dni Działkowca połączone z Jubileuszem 120-lecia Ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii wykonanych przez delegację z naszego Okręgu.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-08-23 09:28

  Końcówka lata to jednocześnie początek jesiennego szczytu prac na działkach. Pomocny w nich będzie z pewnością najnowszy, wrześniowy numer „działkowca”, w którym oprócz praktycznych porad, znaleźć można wiele inspiracji dotyczących zagospodarowania działki, prezentacje ciekawych roślin i możliwości ich zastosowań. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 • Maraton uroczystości w grudziądzkich ogrodach. Galeria foto + VIDEO

  2017-08-21 11:03

  Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego działkowca. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki działkowe mają długą tradycję na ziemiach polskich. Kosze dożynkowe bogato zdobione, wypełnione „dobrami matki natury”, są uosobieniem wszystkich zebranych plonów oraz tegorocznego urodzaju.  Działkowcy zebrani na dożynkach w grudziądzkich ogrodach w dniu 19 sierpnia 2017 roku, podkreślali jedno, że  posiadanie działki i możliwość korzystania z nich ma wyłącznie same zalety.  Na działce można pożytecznie wypoczywać, ale i czynnie spędzić czas. Człowiek ciągle jest w ruchu spalając kilokalorie nagromadzone chociażby w okresie jesienno-zimowym!  Co ważne - nie tylko człowiek sam, ale cała rodzina może skorzystać ze zdrowych warzyw i owoców oraz przyłączyć się do prac fizycznych na działce. 

 • ROD "KŁOS" we Włocławku nawet pogoda sprzyja

  2017-08-20 20:09
  DSCF5452.JPG
   19 sierpnia 2017r - dzień jak co dzień - pogoda z rana niepewna, ale wiadomo, ROD "KŁOS" we Włocławku pogoda sprzyja. Po południu wymarzona pogoda do organizacji kolejnej imprezy integracyjnej. Dni Działkowca w tym ogrodzie upłynęły pod znakiem uczczenia jubileuszu 120 lecia powstania ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Dlatego też imprezę swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele miasta - prezydent Marek Wojtkowski wraz z v-ce prezydent Barbarą Moraczewską. zaprzyjaźniony z ogrodem były przewodniczący Rady Miasta , aktualny szef struktur PiS Jarosław Chmielewski oraz przedstawiciel Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD w Toruniu , członek prezydium Mirosław Piechocki.
 • Dzień Działkowca w ROD "Niezapominajka" w murach powstającej świetlicy.

  2017-08-19 20:54
  SAM_1559.JPG

  Dnia 14 sierpnia 2017 roku , działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu spotkali się na uroczystości dożynkowej.  W przyszłej świetlicy ogrodowej (budowa rozpoczęta w 2016 roku) rozległy się dźwięki Hymnu PZD. Słowa hymnu, chyba jak nigdy dotąd odzwierciedlały daną chwilę, a dumnie powiewająca na świeżo co zamontowanym maszcie żółtozielona flaga w towarzystwie flagi narodowej, że uroczystość ta była bardzo podniosła.

 • Uroczyste posiedzenie Krajowej Rady PZD - GALERIA, cz. 2

  2017-08-16 16:18

  W dniu 10 sierpnia br. w Warszawie pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego odbyło się XV posiedzenie Krajowej Rady PZD. Uczestniczyli w nim członkowie Krajowej Rady, Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD, Honorowego Komitetu Organizacyjnego obchodów Jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce oraz zasłużeni działacze PZD z całej Polski. Zachęcamy do oglądnięcia GALERII ZDJĘĆ z tego wydarzenia - TUTAJ.

 • Czyżby bliski koniec "drogi przez mękę"?

  2017-08-13 11:31

  Droga dojazdowa do rodzinnych ogrodów działkowych usytuowanych w obrębie zakola rzeki Zgłowiączki we Włocławku to prawdziwa "droga przez mękę"! Szeroki pas drogi ziemnej przebiegający przez las komunalny od strony ul. Kapitulnej to swoisty tor przeszkód dla kilkuset codziennie przejeżdżających tam samochodów osobowych i dostawczych. Wertepy, głębokie dziury, a po deszczach wielkie bajora  błotne o podejrzanej głębokości wymagają ekwilibrystycznych wyczynów zarówno od pieszych i rowerzystów jak i zmotoryzowanych działkowców. W upalne dni tumany unoszącego się pyłu po przejechaniu nawet bardzo wolno tej drogi uniemożliwiają normalny spacer w tym rejonie.

 • Czyś ty oszalał - po co ci to !?

  2017-08-12 20:08
  FILE0869.jpg

  Takimi słowami moi najbliżsi skwitowali mój zamiar  zdobycia działki pracowniczej. Prawie czterdzieści lat temu uzyskanie prawa do działki wymagało zgody zakładowych związków zawodowych. Analizowano nie tyle fakt czy ktoś będzie wykorzystywał ją w należyty sposób ale jego przydatność i "zasługi" w zakładzie. We włocławskim "Drumecie", na kierowniczym stanowisku w kadrach pracowałem krótko. Stanowisko to słynęło w tym czasie z wyjątkowo dużej fluktuacji. Przydzielając mi działkę liczono, że zagrzeję w tym zakładzie miejsce na stałe - stało się wkrótce inaczej ale to już inna historia. Tak więc działkę nr 143 w pracowniczym ogrodzie działkowym "Zalesie" przejąłem w lipcu 1979 r od poprzednika w stanie opłakanym. Tak zaniedbanej i zachwaszczonej działki nie było chyba w całym, liczącym 170 działek ogrodzie. Mimo to, były prezes dał do zrozumienia, że za wskazanie możliwości przejęcia działki coś wysokoprocentowego jemu się należy! Takie to były czasy lat siedemdziesiątych…. I tak stałem się pełnoprawnym użytkownikiem działki.

 • XV posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2017-08-11 18:54

  W dniu 10 sierpnia 2017 r. w Warszawie odbyło się jubileuszowe posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki, Prezes PZD. W posiedzeniu udział wzięli m.in. członkowie KR PZD oraz wyróżnieni związkowymi odznaczeniami z okazji 120-lecia. 

 • Uroczyste posiedzenie Krajowej Rady PZD - GALERIA

  2017-08-11 15:02

  W dniu 10 sierpnia br. w Warszawie pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego odbyło się XV posiedzenie Krajowej Rady PZD. Uczestniczyli w nim członkowie Krajowej Rady, Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD, Honorowego Komitetu Organizacyjnego obchodów Jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce oraz zasłużeni działacze PZD z całej Polski. Zachęcamy do oglądnięcia GALERII ZDJĘĆ z tego wydarzenia - TUTAJ.

 • Działkowcy na rowerach, czyli kręcimy kilometry na 120-lecie ogrodnictwa działkowego w Polsce.

  2017-08-08 20:26

  Kolejną inicjatywą z jaka wystąpił Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu do działkowców jest koncepcja cyklicznych Rajdów Rowerowych pod hasłem „Śladami Dr. Jalkowskiego założyciela pierwszego ogrodu działkowego w Grudziądzu”. Hasło rajdów nawiązuje wprost do obchodzonego właśnie w bieżącym roku jubileuszu 120-lecia Ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Co nie jest bez znaczenia również świetnie wpisuje się w ramy przyjętego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców – Otwartego programu społecznego rozwoju rod. Pomysł rajdu rowerowego, którego celem jest popularyzacja turystyki rowerowej, promowanie zdrowego styl życia, aktywny wypoczynek oraz prezentacja ciekawych zakątków w ogrodach jak również historii 52 rodzinnych ogrodów działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców położonych na terenie miasta Grudziądza.

 • Modernizacja sieci wodociągowej w ROD "Agromet-Unia" w Grudziądzu.

  2017-08-08 08:12
  DSC08594.JPG

  Rodzinny Ogród Działkowy „Agromet-Unia” w Grudziądzu obchodzi w tym roku swoje 118 urodziny. Jak chyba każdy tak wiekowy ogród wymaga on napraw, modernizacji czy wręcz nowych inwestycji. W tym miejscu należy zaznaczyć, że po ogrodzie a w szczególności działkach nie widać upływu czasu. Działki są zadbane, ogrodzenie zewnętrzne ogrodu w bardzo dobrym stanie corocznie konserwowane. Tereny przeznaczone do wspólnego użytkowania przez działkowców i ich rodziny są nienagannie prowadzone i zadbane. Jednakże, wszystko z czasem ulega degradacji, co szczególnie ma swoje miejsce w przypadku instalacji wodnej.

 • Spacer po ROD "Przyszłość" we Włocławku

  2017-08-07 20:46
  DSCN7614.JPG
  W Monitorze Polskim z dnia 8 listopada 1947 roku nr 135 zapisano: „ Stowarzyszenie pod nazwą „Towarzystwo Ogródków Działkowych we Włocławku” zarejestrowane przez Urząd Wojewódzki Warszawski w dniu 27 marca 1933r. pod Nr 1 jest uprawnione do wznowienia działalności i jako takie zostało wpisane w nowym rejestrze stowarzyszeń Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego w dniu 13 października 1947r. pod Nr 81”. Jak wynika z materiałów archiwalnych Archiwum Państwowego w Bydgoszczy organizatorem i pierwszym przewodniczącym ogrodów działkowych w powojennym Włocławku w ramach wznowionej działalności przez Towarzystwo Ogródków Działkowych Nr 1 był Antoni Mańkowski zamieszkały, we Włocławku, przy ulicy Świętego Antoniego 31 m 3; W dniu 24 marca 1946 roku odbyło się pierwsze walne zebranie,
 • Raj dla dzieci. ROD „Nad Strumykiem” w Toruniu – ogród wyróżniony w krajowym konkursie ROD Roku 2017

  2017-08-02 21:36

  ROD „Nad Strumykiem” w Toruniu od wielu lat jest ogrodem uwielbianym przez dzieci. Blisko dwie dekady temu powstał tu pierwszy plac zabaw dla najmłodszych, a kolejne zarządy pielęgnują tę tradycję. Działania te doceniło Prezydium KR PZD, które wyróżniło ogród za przychylność dzieciom i młodzieży.  

 • „MOJA MAŁA OJCZYZNA W KWIATACH I ZIELENI”

  2017-07-26 22:26
  1-1.png

  22 lipca bieżącego roku w ramach XXXVII Dni Chełmży odbyło się podsumowanie konkursu „MOJA MAŁA OJCZYZNA W KWIATACH I ZIELENI”. W sali wystaw PiMBP chełmżanie, w tym wielu działkowców, mogli podziwiać  piękne zakamarki miasta i fragmenty działek przedstawione na zdjęciach. Z pośród kilkudziesięciu uczestników komisja wybrała zdjęcia 20 uczestników, z których została wykonana wystawa. Dla wyróżnionych Piotr Gadzikowski prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD wręczył nagrody.

 • Obchody 45-lecia ROD "Metalowiec” we Włocławku

  2017-07-26 22:12
  IMG_3048.JPG

  Ogród nasz został założony w 1972 roku jako Pracowniczy Ogród Działkowy przy Zakładach Mechanicznych „Ursus” .Położony jest on we Włocławku przy ul. Płockiej 125 nad brzegiem rzeki Wisły w pobliżu jedynej tamy na tej rzece. Jako, że w tym roku przypada 45 rocznica powstania ogrodu dnia 22 lipca 2017 r. od wczesnych godz. popołudniowych na terenie Ogrodu odbywały się uroczystości jubileuszowo-rozrywkowe dla wszystkich działkowiczów ROD „Metalowiec” i ich rodzin.

 • Dzień Działkowca w ROD "Sielanka" w Grudziądzu

  2017-07-26 21:34
  przemówienie prezesa zarządu ROD p. Tadeusza Szyszkowskiego

  Tradycją w ROD „Sielanka” w Grudziądzu są coroczne obchody Dnia Działkowca. Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich i ściśle z tym związanym świętem tegoż samego jubileuszu powstania Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu, uznawanego za kolebkę narodzin idei ogrodnictwa działkowego. Sobotnie popołudnie, ciepła i słoneczna pogoda okazała się dodatkowym atrybutem do wspólnego świętowania i biesiadowania działkowców wraz ze swoimi rodzinami. Doniosłości uroczystości towarzyszyły takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników ogrodowego konkursu na najładniejszą działkę czy wręczenie odznaczeń związkowych dla najbardziej wybitnych działkowców. Nie obyło się bez konkursów i tańców oraz wspólnej zabawy do późnych godzin nocnych.

 • ROD - ważny element miejskiej agrokultury

  2017-07-26 16:32

  Ogrody działkowe w polskich miastach reprezentują długą i cenną tradycję miejską – uważa dr inż. Wojciech J. Sroka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zapraszamy do lektury wywiadu. 

 • Poznajemy laureatów konkursów krajowych. Oto Najlepszy ROD Roku 2017!

  2017-07-25 21:29

  Tegorocznym laureatem krajowego konkursu „ROD Roku 2017”. został ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu, który po tytuł ten sięga nie pierwszy raz w swojej historii.

 • Dodaj link do:
 • digg.com
 • delicious.com
 • wykop-pl
 • facebook.com
Facebook