Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Wystąpienie Zarządu ROD "Sasanka" w Grudziądzu do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie Programu "Moja Woda"

  2021-05-14 12:58

  W imieniu działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Sasanka" w Grudziądzu, zwracamy się do Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska z apelem o objęcie działkowców priorytetowym Programem "Moja Woda"

 • Pismo Kolegium Prezesów ROD miasta Grudziądza "Północ" do Ministra Klimatu i Środowiska.

  2021-05-14 12:51

  Działkowcy mają świadomość, że pozyskiwanie i gromadzenie deszczówki jest już koniecznością. Zmiany klimatyczne coraz częstsze i dłuższe susze stają się naszą codziennością. Eksperci nie mają dla nas dobrych informacji, coraz mniej opadów to prognozy, które nie pozostawiają złudzeń, że bez naszych działań nic się nie zmieni.

 • Małe rzeczy cieszą najbardziej- 40lat PZD

  2021-05-14 10:33
  185807733_481106986655814_5451361946957427360_n.jpg

  Jubileusz Polskiego Związku Działkowców  to rocznica doniosłego i  istotnego dla działkowców dnia, w którym to rozpoczęła się działalność organizacji skupiającej miłośników przyrody. Co rocznie obchodzony jest ten dzień, ale w tym roku przypada okrągły jubileusz, bo 40 lat Polskiego Związku Działkowców. dlatego mimo panującej pandemii Covid 19 warto, ale też wypada świętować w gronie działkowców, działaczy oraz sympatyków. Dla przypomnienia, ale również dla przyszłych pokoleń, należy kultywować tą piękną tradycję i ideę.

 • List Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Adama Mickiewicza" w Toruniu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-13 15:03

  Doodle Of Opened Envelope - Stockowe grafiki wektorowe i więcej obrazów Atrament - iStockDziałkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. "Adama Mickiewicza" w Toruniu zwracają się do Pana Ministra z prośbą o objęcie Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz działkowców programem "Moja Woda".

 • Apel Rodzinnego Ogrodu Działkowego UMK w Toruniu w sprawie programu "Moja Woda"

  2021-05-13 14:58

  Inkpen Długopis Wieczne Pióro - Darmowa grafika wektorowa na PixabayApelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o sprawiedliwe traktowanie działkowców oraz uszanowanie i uznanie działalności użytkowników działek, a także aktywu Polskiego Związku Działkowców w sprawie propagowania ogrodnictwa działkowego nastawionego na ochronę przyrody, a także dbałość o klimat i środowisko.

 • Pamięć szczęśliwych minionych dni, jak perła w koronie lśni, niech ten Jubileusz 40 lecia, milowym będzie kamieniem, czekamy następnych z wielkim w sercu wzruszeniem."

  2021-05-13 09:58
  20210511_182402.jpg

  Nowa rzeczywistość, w której znajdujemy się od marca 2020 roku ,wymusiła na nas nowe zasady, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Wytyczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa, by ochronić się przed wirusem, napisały nam zupełnie inny scenariusz – tak stało się również w przypadku Jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców. Na dobre i na złe, także w czasach pandemii - Rok 2021 jest rokiem jubileuszu 40-lecia działalności Polskiego Związku Działkowców. Szerokie grono działkowców, którzy z wielkim sercem uprawiają swoje ogrody, a co więcej - organizują życie wewnętrzne, dla siebie, swoich rodzin i przyjaciół, w tym roku świętuje zacny jubileusz.

 • Ogród w tulipanach – z wizytą w ROD „Sielanka” w Grudziądzu

  2021-05-13 09:00
  20210504_122039.jpg

  Rodzinny Ogród Działkowy „Sielanka” w Grudziądzu położony jest przy ulicy Miłoleśnej. W rejonie tym znajduje się jeszcze kilka innych ogrodów, jednak to ROD „Sielanka” wyróżnia się na tle pozostałych. Zawdzięcza to pięknym, wiosennym kwiatom widocznym już podczas zbliżania się do ogrodu. Są to piękne tulipany.

 • Najpiękniejszy miesiąc - maj...

  2021-05-12 10:22

  Maj zachęca do cieszenia się każdą chwilą, dlatego celebrujmy tę niezwykle ulotną porę roku do granic możliwości. Niech wiosenne kwiaty rozgoszczą się w naszych ogrodach i domach. Rozglądając się po rabatach wypatrujemy tulipanów. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, co zaowocowało powstaniem niezliczonych odmian, które zachwycają tęczą barw, kształtów i wielkości.

 • 6 maja 1981 roku - Działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Ceramik” we Włocławku pamiętają!

  2021-05-11 12:35

  Ponad rok temu cały świat opanowała pandemia wirusa COVID – 19, która wywróciła życie miliardów ludzi do góry nogami. Obowiązujące ograniczenia są nie bez znaczenia również dla działkowców, którzy pozbawieni zostali możliwości odbywania Walnych Zebrań, organizacji Dni Działkowca, a także innych dotychczas obchodzonych w ROD uroczystości takich jak Dzień Dziecka, Wigilie, czy Mikołajki.

  Najsmutniejszym faktem dla wszystkich członków Polskiego Związku Działkowców jest to, iż na 2021 rok przypada najwspanialsze, najbardziej uroczyste dla całej społeczności działkowej święto 40 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców. Powodem żalu i smutku jest ograniczona możliwość celebrowania tak ważnego dla wszystkich użytkowników działek wydarzenia.

 • Samorząd miasta Włocławka wspiera działkowców w walce z COVID - 19

  2021-05-11 12:06

  Raport: W związku z pandemią koronawirusa prawie połowa pracodawców spodziewa się wstrzymania inwestycji, a co czwarty pracownik – redukcji wynagrodzeń - Główny Mechanik

  Owocna współpraca Polskiego Związku Działkowców z samorządem miasta Włocławka na czele, którego stoi dr Marek Wojtkowski kolejny raz uwidoczniona w działaniach podejmowanych przez samorząd.

  Rada miasta Włocławka podjęła decyzję o przekazaniu 12.000 sztuk maseczek jednorazowych dla Włocławskich działkowców, co jest nieocenionym wsparciem w walce z pandemią COVID – 19.

 • Uroczyste VIII posiedzenie Krajowej Rady PZD w 40-tą rocznicę powstania Polskiego Związku Działkowców

  2021-05-10 13:00

  Dokładnie w 40. rocznicę uchwalenia przez Sejm ustawy o Pracowniczych Ogrodach Działkowych, na mocy której powstał Polski Związek Działkowców, 6 maja 2021 roku odbyło się uroczyste VIII posiedzenie Krajowej Rady PZD inaugurujące Jubileusz 40-lecia Związku, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu uczestniczyli również członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD z Przewodniczącą Marią Fojt, członkowie działającej do 2014 roku Krajowej Komisji Rozjemczej na czele z Przewodniczącą Olgą Ochrymiuk oraz zasłużeni działacze, którzy mieli swój wkład w powstanie Związku i jego rozwój. Posiedzenie odbywało się w formie zdalnej.

 • Przesłanie Krajowej Rady i Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD z dnia 6 maja 2021 r. z okazji 40 lat istnienia Polskiego Związku Działkowców

  2021-05-10 12:54

  Zgromadzeni na uroczystym posiedzeniu w dniu 40 rocznicy uchwalenia ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, Krajowa Rada wspólnie z Krajową Komisją Rewizyjną PZD wraz z reprezentacją weteranów ruchu ogrodnictwa działkowego uznaje, że przyjęcie tej przełomowej ustawy stanowiło punkt zwrotny w rozwoju ogrodów działkowych w Polsce. Przyczyniło się do tego przede wszystkim powstanie samodzielnej i samorządnej organizacji samych działkowców, która wzmocniła i zdynamizowała ruch ogrodnictwa działkowego na niespotykaną dotąd skalę.

 • Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ogłoszenia konkursu krajowego pn. „Najpiękniejsza Działka w ROD 2021”

  2021-05-10 12:52

  Krajowy Zarząd PZD na podstawie uchwały nr 140/2021 z dnia 4 maja 2021 r. ogłasza konkurs krajowy pn. „Najpiękniejsza Działka w ROD 2021”. Celem konkursu jest zaprezentowanie indywidualnych działek w ROD oraz wynagrodzenie i dostrzeżenie pracy i wkładu działkowców, którzy poprzez swoje działania wykorzystują i wdrażają na swoich działkach w ROD programy PZD, a w szczególności Otwarty Program Nowoczesnego Zagospodarowania i Użytkowania Działek na Miarę Potrzeb Współczesnych Rodzin, Otwarty Program Klimatyczny oraz Program Bioróżnorodności. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich osób, które posiadają prawo do działki w ogrodzie zrzeszonym w PZD.

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu PZD z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie Jubileuszu 40-lecia PZD

  2021-05-10 12:50

  Rok 2021 jest  szczególny dla PZD oraz dla ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Mija bowiem 40 lat, odkąd istnieje Polski Związek Działkowców. W dniu 6 maja 1981 r. Sejm uchwalił ustawę o pracowniczych ogrodach działkowych, która powołała do życia PZD - pierwszą, ogólnokrajową, niezależną organizację działkowców. 

 • Informacja z posiedzenia Krajowego Zarządu PZD w dniu 4 maja 2021 r.

  2021-05-06 09:05

  W dniu 4 maja 2021 r. odbyło się w trybie zdalnym, 11 posiedzenie Krajowego Zarządu PZD. Posiedzenie otworzył i przewodniczył mu, Prezes PZD – Eugeniusz Kondracki. 

 • Narada prezesów okręgów PZD w dniu 29 kwietnia 2021 r.

  2021-05-05 09:02

  W dniu 29 kwietnia 2021 roku  odbyła się  narada prezesów okręgów PZD. Spotkanie, w którym udział wzięli prezesi wszystkich Okręgów PZD, przeprowadzone zostało w trybie zdalnym on-line. Naradę otworzył i prowadził Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. 

 • Informator działkowca kwiecień/maj 2021

  2021-05-05 08:58

  W najnowszym numerze Informatora działkowca m.in. o uwzględnianiu przez Rząd wniosków PZD do projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy, wsparciu dla ROD z budżetów Gmin, programie „Moja woda”, realizacji Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD, nowym konkursie  krajowym „Reportaż z ROD”.

 • Apel Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD do członków Komisji Rewizyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD

  2021-05-04 08:54

  Krajowa Komisja Rewizyjna PZD apeluje do Komisji Rewizyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD, o pilne zrealizowanie statutowych obowiązków wynikających z postanowień § 92 Statutu PZD oraz § 13 Regulaminu Komisji Rewizyjnych PZD w przedmiocie przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego ROD za 2020 rok, zaopiniowania projektów preliminarzy finansowych na 2021 rok oraz sprawozdania z działalności Zarządu ROD za 2020 rok

 • Z okazji 40 rocznicy powstania Polskiego Związku Działkowców LAURKA /słowem malowana/

  2021-04-29 12:12

  40 lat istnieją ogrody,  pod  Polskim Związkiem Działkowców  40 lat  pracy , walki , radości w  budowaniu ROD przyszłości. Piękne są nasze ogrody ,piękne są kwitnące działki. Tu wzmacniamy nasze zdrowie , budujemy nowe przyjaźnie.   

 • O urokach "działkowania..."

  2021-04-27 10:30
  ogrody_w_miescie.jpg

  22 kwietnia corocznie obchodzimy „Światowy Dzień Ziemi”, w dniach poprzedzających i po tej dacie, odbywa się wiele akcji promujących dbanie o środowisko. Od lat Rodzinne Ogrody Działkowe przeżywają renesans, bo gdzież uciec od zgiełku i szaleństwa betonowych osiedli, życia w „szufladkach” blokowisk, gdzie odetchnąć pełną piersią i ładować akumulatory? O urokach przysłowiowego „działkowania” w rytmie przyrody, sadzeniu warzyw, własnych owocach, przetworach powstało wiele artykułów. Zielone korzyści, znane były od dawien dawna...” Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczniesz sobie!..” pisał nasz wieszcz Jan Kochanowski.

Facebook