Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Z cyklu "Gosia w ogrodzie część 4".

2020-08-31 10:21
Schyłek lata w ogrodach to nie powód do smutku. Właśnie teraz zaczynamy zbierać plony z warzywnika i podziwiamy, jak jedne rośliny ustępują na rabacie tym, które dopiero zaczynają obficie kwitnąć. W ostatni wakacyjny weekend udałam się na spacer po Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Energetyk” w Grudziądzu. Już po przekroczeniu bramy ogrodu, można było zauważyć piękne kwiaty kwitnące na wielu działkach, wśród nich  dostrzegłam zawilce, żegnające lato. Jest to jeden z najpiękniejszych kwiatów późnego lata. Zawilce japońskie swoje piękne muślinowe, dość duże kwiaty prezentują aż do jesieni. Ta roślina wydaje się bardzo krucha i delikatna, ale to tylko złudzenie, rośliny rosną dosyć wysoko, żaden deszcz, ani wichury nie są w stanie go zniszczyć. Ta gwiazda każdej cienistej rabaty, pięknie wygląda w towarzystwie tawułek, puszystej rozplenicy japońskiej. Dominująca na wielu rabatach jest nawłoć, nazywana przez ogrodników złotymi rózgami. Roślina ta musi być pod kontrolą, bo jest dość ekspansywna, potrafi szybko się rozsiewać i jest w stanie zagłuszyć inne rośliny w ogrodzie, ale najlepszym sposobem na to jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. 
Jak okiem sięgnąć kwiaty! Pojemniki obsadzone pięknymi roślinami są radością dla oczu, zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Wykorzystując bujne rośliny jednoroczne, efektowne gatunki i odmiany, tworzę corocznie wyjątkowe miejsce w ogrodzie. Aby zajmować się ogrodnictwem z pasją i fantazją, nie trzeba mieć ani dużych rabat, ani dużego ogrodu, wystarczy zestaw doniczek i skrzynek i otrzymamy obficie kwitnącą oazę, upiększającą niemal każdy zakątek ogrodu lub altanki. Co roku rozwijam swoją kreatywność, z wielką przyjemnością eksperymentuję z barwami i kształtami, zestawiając różne gatunki kwiatów jednorocznych, mistrzynią działkowych aranżacji jest Pani Katarzyna Poniatowska
 
W „Energetyku”, dominują działki uprawowe, można powiedzieć jak dawniej, zgodne z zapisami  „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”. Wiem co jem mówi Prezes ogrodu Angela Kropisz, która opowiedziała nam o działkach typowo warzywnych, które dla działkowców są nie tylko źródłem ekologicznych warzyw, ale również inspiracją dla innych działkowców. Duża różnorodność, a także fakt, że wśród warzyw, rosną zioła i kwiaty, niektóre skutecznie odstraszają szkodniki, wystarczy je odpowiednio zestawić. 
 
Gdy lato powoli odchodzi w zapomnienie, w moim warzywniku jeszcze nie kończy się sezon na dary natury. Większość  swoich warzyw uprawiam z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu. Jeśli chodzi o gotową rozsadę to wybieram paprykę, gdyż wcześniejsze doświadczenia pokazały, że jest to warzywo, które potrzebuje długiego czasu wzrostu. Kilkakrotnie próbowałam przygotować rozsadę papryki w warunkach domowych, jednak nie miałam szczęścia, bo warzywa nie zdążyły dojrzeć w gruncie przed chłodnymi nocami wrześniowymi. Dlatego podjęłam decyzję o kupowaniu gotowych sadzonek papryki. Zazwyczaj wybieram odmiany o różnych kolorach owoców- żółty, czerwony, zielony. Gotowe rozsady to także por oraz seler, sadzę je w skrzyniach warzywnych, jednak pamiętać trzeba o ich regularnym podlewaniu. Warzywa, które uprawiam wystarczają na moje domowe potrzeby, bo nie ma nić lepszego jak zupa dyniowa, w chłodne zimowe wieczory. Obfite zbiory i praca na działce budzi we mnie wiele radości i daje energię do działania,  mówi Hanna Wicikowska. 
 
 
Mgr Małgorzata Jasińska Krajowy Instruktor SSI 

 

 

 

Facebook