Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Wybudowanie świetlicy na 35-lecie ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu

2018-03-27 11:09

Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni rodzinne ogrody działkowe ożyły. Na działkach praca wre. Wiosna to bowiem czas pozimowych porządków, oczyszczanie działek. Utrzymanie czystości w ogrodzie nie tylko poprawia estetykę ROD i komfort uprawniania działek. Zadbany ogród to wizytówka jego użytkowników, jak i całego Polskiego Związku Działkowców. Działkowcy, jako Ci, którzy są ściśle związani z przyrodą i ekologią, powinni szczególnie szanować zasady współżycia społecznego.

Od trzydziestu pięciu lat istnieje ogród działkowy noszący piękną nazwę Niezapominajka, jest zapewne wszystkim znana nazwa - jako roślina symbolizująca pamięć. Niegdyś pracowniczy, teraz rodzinny ogród im. „Niezapominajka”, uprawiany jest przez kolejne pokolenie działkowców. To właśnie dzięki działkowcom powstaje wymarzona przez wszystkich inwestycja. W otoczeniu budzącej się do życia przyrody dumnie prezentuje się budynek świetlicy ogrodowej. Realizując program  Polskiego Związku Działkowców- "Unowocześnianie Infrastruktury Rodzinnych Ogrodów działkowych - ROD XXI Wieku", którego głównym założeniem jest unowocześnianie infrastruktury rodzinnych ogrodów działkowych poprzez budowę nowej infrastruktury, remont i modernizacja istniejącej.

Jako członkowie zarządu nie ukrywamy, że gdy zrodziła się inicjatywa wybudowania obiektu świetlicy,   działkowcy podeszli do niej dość sceptycznie.  Nikt co prawda nie miał wątpliwości, że postawienie domu działkowca jest konieczne, ale były powątpiewania co do tego, czy faktycznie z zebranych pieniędzy uda się zrealizować inwestycję. Jako członkowie zarządu,  mocno wierzyliśmy w to, że jest to realne, dlatego przystąpiliśmy do budowy. Gdy działkowcy zobaczyli, że faktycznie coś w tej sprawie zaczyna się dziać, ich sceptycyzm minął i aktywnie włączyli się w prace budowlane. Oprócz pieniędzy działkowców środki na budowę domu działkowca, z zapleczem kuchennym i sanitarnym oraz biurem zarządu, przeznaczył także w formie bezzwrotnej dotacji Okręgowy Zarząd w Toruniu.

W roku przypadającego jubileuszu 35 lecia powstania ogrodu Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu mają z pewnością powód  do satysfakcji. Po wielu latach doczekali się domu działkowca, który wymaga jeszcze ogromnego nakładu pracy, ale na wybudowanie świetlicy, w której nie straszny nam deszcz, wiatr, potrzebowaliśmy zaledwie 8 miesięcy.

Jako Prezes Zarządu marzę, aby atmosfera jaka jest w naszym ogrodzie, panowała we wszystkich ogrodach działkowych. W jedności siła ta myśl przyświeca nam od samego początku  i jest motorem do realizowania dalszych etapów inwestycji. Złączeni jedną ideą, przyświecającą całej organizacji skupiającej działkowców – Polski Związek Działkowców, wierzę, że nowo powstała świetlica będzie służyć obecnym działkowcom, ale również ich dzieciom i wnukom.  

 

Tekst i foto:

Małgorzata Jasińska – prezes rod.

 

 

Facebook