Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Wspomnień czar działkowca z 30-letnim stażem

2018-05-03 15:14

Działkę posiadamy i uprawiamy od około 30 lat, tak zaczyna swoją opowieść działkowiec z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu – pan Henryk Mikrut. W tym czasie wiele się zmieniło. Zaczynaliśmy, jak chyba większość od warzyw, które stopniowo zostały eliminowane, aż pozostał tylko szczypiorek. Z roślin ozdobnych zaczynałem od tulipanów, których w szczytowym momencie miałem wiele odmian i gatunków. Z czasem jednak nornice i turkucie zrobiły swoje, tak, że w tej chwili mam tylko kilkanaście. W ich miejsce pojawiły się lilie, kilkadziesiąt odmian pierwiosnków i wiele wiele... innych roślin zimozielonych i kwitnących bylin. Działka jest tworzona z pasją i sercem, każdą chwilę wolną jaką mam poświęcam właśnie jej. To mój cały świat. Nie wyobrażam sobie dnia, bez spędzenia czasu na łonie natury. Każda bylina, krzew czy drzewo jest przemyślane szczegółowo, gdzie ma być posadzone, jak wyglądać i czy będzie miała odpowiednie warunki. Kwiaty odwdzięczają mi się pięknym kwitnieniem i cieszą moje oczy. Z działki korzystają dzieci i wnuki, więc je również uwzględniam. Rośliny muszą być tak dobrane, aby nie były trujące i niebezpieczne dla dzieci.

 

 

Rodzinne ogrody działkowe znowu stają się popularne. Chętnie kupują je młodzi ludzie. Mówią, że w bloku nie da się wysiedzieć, a tu zielono, spokojnie, w dodatku blisko i tanio.

Fenomen ogrodów działkowych tkwi, nie tylko w pięknym położeniu, dużej bioróżnorodności roślin, ale przede wszystkim w życzliwych, otwartych, pomocnych ludziach, którzy tworzą niezwykłą działkową społeczność.


 


 

Wspomnienia te wysłuchała i w słowa ubrała Prezes Zarządu ROD „Niezapominajka” - Małgorzata Jasińska

 

 

Facebook