Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Włamania, kradzieże i dewastacja mienia na działkach

2018-02-16 15:02

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym działkowcy borykają się z licznymi kradzieżami i dewastacją altan. Informacje o tego typu zdarzeniach przekazywane są przez lokalne media z całej Polski:

 • W okręgu w Poznaniu w Śremie zatrzymano 18-letniego mężczyznę, który włamał się do dwóch altan na terenie ogrodów działkowych pod koniec listopada 2017 r. Działkowcy stracili walizkę z narzędziami, motorower, kask motocyklowy, czajnik elektryczny, radiomagnetofon, a także naczynia i sztućce. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów.
 • Na początku grudnia 2017 r. policja w Dolnego Brzegu ujęła złodzieja, który okradał ogrody działkowe w Żmigrodzie. 42-letniemu mężczyźnie grozi 5 lat więzienia.
 • Do 10 lat więzienia grozi mężczyźnie, który ukrywał w ogrodach działkowych na terenie powiatu sulęcińskiego przedmioty skradzione na przełomie 2017 i 2018 r.
 • Na stronie www.przelom.pl zamieszczono informację o kradzieży, do której doszło w pierwszych dniach stycznia br. w ogrodach działkowych w Chrzanowie w okręgu Małopolskim. Złodziej wyniósł z altany dwie butle gazowe o pojemności 11 i 3 kg niszcząc kłódkę, drzwi i zasuwę.
 • 16.01.2017 r. ok. godz. 23.00 w Elblągu przy ul. Skrzydlatej w ogrodach działkowych złodzieje dostali się do kilku altan. Zostali zatrzymani dzięki śladom pozostawionym na śniegu. Mieli przy sobie narzędzia ogrodnicze i budowlane oraz silnik do podkaszarki.
 • Do zuchwałej kradzieży doszło w Bytomiu 17 stycznia br. na terenie ROD „Malwa”. Sprawcy wykopali ponad 70 m rur wodociągowych. Straty oszacowano na ok. 1600 zł. Złodziei zatrzymano.
 • Policja wciąż poszukuje sprawców włamań do ok. 30 altan w ROD „Fantazja” we Wrocławiu, do których doszło w dniach 23/24 i 25/26 stycznia br.
 • Portal www.24wspolnota.pl poinformował o włamaniach do dwóch altan na terenie ogrodów działkowych w Białej Podlaskiej przy ul. A. Mickiewicza, do których doszło 25 stycznia. W jednym sprawca wybił szybę, a w drugim uszkodził zamek. Straty oszacowano na 1000 i 400 zł.
 • Gazeta Starachowicka opisała zdarzenie, do którego doszło 25 stycznia br. – nieznani sprawcy okradli 38-letniego działkowcy, zabierając warte ponad tysiąc zł agregat prądotwórczy i taczkę.
 • 26 stycznia po godzinie 20-tej 34-letni działkowiec ujął sprawcę włamania na gorącym uczynku w ogrodzie działkowym na terenie powiatu kłodzkiego. Zauważył, że na drzwiach jego altany nie ma kłódki, a szyby są od środka zaparowane. Uniemożliwił sprawcy ucieczkę z altany i przetrzymał go aż do przyjazdu policji.
 • Tygodnik Ciechanowski informował, że 26 stycznia br. zatrzymano mężczyznę, który dokonał około 30 włamań do altan na terenie ROD „Sona”, wybijając szyby w oknach. Sprawcę ujęto.
 • Kurier Przasnyski opisał zdarzenie, do którego doszło 27 stycznia. Podczas włamania do altany wyniesiono opryskiwacz ogrodowy, namiot ogrodowy, uszkodzono drzwi i wybito szyby. Szkody oszacowano na ok. 500 zł.
 • Portal www.doba.pl donosi, że pod koniec stycznia 2018 r. w Kłodzku na terenie ogrodów działkowych sprawca, który włamał się do jednej z altan ukradł agregat prądotwórczy wart 600 zł.
 • Dziennik Trybuna Opolska i portal www.brzeg24.pl donosiły, że pod koniec stycznia br. w ogrodach działkowych w Grodkowie zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 27- i 33-lata, którzy ukradli narzędzia ogrodnicze. Złodzieje byli pod wpływem alkoholu.
 • W okręgu w Łodzi pod koniec stycznia w ogrodach działkowych policjanci znaleźli 66-latka, który przebywał w jednej z altan. Przy okazji znaleziono skradziony jesienią w Łodzi rower.
 • Serię włamań odnotowano pod koniec stycznia w Białej Podlaskiej – do jednego włamania doszło na terenie ogrodów działkowych przy ul. Aleja Jana Pawła II; straty oszacowano na 300 zł. Do drugiego zdarzenia doszło w domu działkowca w ROD w Alei Tysiąclecia. Zniszczenia oszacowano na ok. 700 zł. Do kolejnych zdarzeń doszło jeszcze 6 razy w styczniu. Skradzione przedmioty nie miały wielkiej wartości, ale wyłamane zostały drzwi wejściowe do altan i powybijano szyby.
 • 30 stycznia br. portal www.regionfan.pl informował o mieszkance Legnicy, która specjalizowała się w kradzieżach altan ogrodowych. Działała przez ostatnich kilka miesięcy wynosząc z altan kosiarki, narzędzia ogrodnicze i budowlane oraz sprzęt elektroniczny – warte ok. 12 tys. zł.
 • 31 stycznia w godzinach południowych dwóch złodziei w wieku 27 i 37 ujęto na gorącym uczynku w ogrodach działkowych w Kętrzynie. Policję zawiadomiła kobieta, a jej partner zatrzymał złodziei. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.
 • 1 lutego br. portal www.infoilawa.pl poinformował, że do częstych aktów kradzieży i wandalizmu dochodzi w ogrodzie działkowym w Iławie. Ginie tam sprzęt ogrodniczy i wyposażenie altan. W połowie stycznia doszło tam również do pożaru jednej z altan. Policja zwiększyła ilość patroli na terenie ogrodów działkowych. Dzięki temu w pierwszej połowie lutego zatrzymano 19-latka, który kradł z altan elektronarzędzia. Mężczyźnie grozi 10 lat więzienia. Część przedmiotów wróciła do właścicieli.
 • 6 lutego br. Białej Podlaskiej zatrzymano mężczyznę, który grasował w ogrodach działkowych. Łupem złodzieja stały się alkohole i domowe przetwory znajdujące się w jednej z altan. Sprawca uszkodził wiele innych altan wybijając szyby lub wyłamując drzwi.
 • 9 lutego br. zatrzymano na terenie ogródków działkowych w Nowej Rudzie mężczyznę, który usiłował włamać się do jednej z altan. Zanim doszło do zatrzymania sprawdza włamania zdążył uszkodzić płytę, która zabezpieczała okno.
 • Do włamań na terenie ROD „Winnica” w Ostrowcu Świętokrzyskim dochodziło w okresie od grudnia 2017 r. do lutego br. roku. Policja poszukuje sprawców.

Widać więc, że problem kradzieży i wandalizmu to problem wielu działkowców i zarządów ROD. W celu zabezpieczenia ogrodów należy więc zwiększyć wizyty na terenie ROD zimą, dbać o patrole na terenie ogrodów działkowych, ustawianie coraz większej liczby latarń oświetlających alejki ogrodowe i parkingi, a tam gdzie jest to możliwe, zakładać monitoring obejmujący cały teren ogrodu.

 

mgr inż. Małgorzata Wójcik

instruktor ds. ogrodzniczych KR PZD

 

źródło: monitoring mediów Krajowej Rady PZD

Zdjęcie: pixabay.com

Facebook