Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl 

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Wakacje na RODOS

2019-06-25 09:47

Nadeszło lato, dla uczniów rozpoczęły się wakacje, każdemu kojarzą się ze słońcem i ciepłą wspaniałą wodą. To czas, który możemy wykorzystać na wypoczynek, przemyślenia i wspaniałą przygodę. Każdy ma jakieś swoje plany jak miło i przyjemnie spędzić ciepłe letnie dni . Wspaniałą formą wypoczynku i obcowania z naturą, może być wycieczka do lasu, obserwacja zwierząt, ptaków i samych roślin tam się znajdujących. Można po prostu przygotować jedzenie, rowerami pojechać  na wycieczkę, zrobić piknik.

Kiedy ostatnio patrzyliście w niebo i mówiliście, co przypominają wam chmury? Kiedy ostatnio puszczaliście "kaczki"? Kiedy robiliście coś wspólnie, nie zerkając co chwilę w telefon?

Pragnę podzielić się swoimi spostrzeżeniami, jako Prezes ogrodu działkowego, zrzeszonego w ogólnopolskim stowarzyszeniu ogrodowym pod sztandarem Polskiego Związku Działkowców, w sezonie wakacyjnym  w ogrodach działkowych robi  się gwarnie, słychać śmiech i wesołe zabawy dzieci. Z roku na rok obserwuję coraz więcej dzieci przebywających na terenie ogrodu działkowego w okresie wakacyjnym, są na wakacjach u dziadków lub krewnych. Można zadać sobie pytanie Czy dzieci od drogich wakacji wolą ogródek dziadków, a może wybierają ten wariant żeby rodzice wreszcie poświęcili im czas.

Wielu rodziców głowi się jakie zapewnić dzieciom atrakcje, co zrobić aby zobaczyło coś niesamowitego, wróciło z mnóstwem wspomnień. Tylko czy one potrzebują wakacji na pięknej greckiej wyspie, w słonecznym Egipcie ? Raczej nie tyle samo, a może więcej  radości da im pobyt na "Rodos"(Rodzinne Ogrody Działkowe Otoczone Siatką ).  Dzieci potrzebują do szczęścia głównie bliskości rodziców, dziadków, bycia z nimi w relacji, wspólnego robienia rzeczy, które sprawiają przyjemność.

Od pewnego czasu swój renesans przeżywają ogródki działkowe. Chociaż wielu osobom wciąż kojarzą się głównie z rencistami i emerytami, to na Rodos pojawia się coraz więcej młodych ludzi. To nie tylko bliscy starszych działkowiczów, którzy odwiedzają krewnych, ale i ci, którzy postanowili kupić własną działkę. Dla dzieci to idealne miejsce - mają na własność nie tylko piaskownicę, lecz także możliwość zdobywania wielu cennych doświadczeń. Tu mogą chodzić po błocie, zjeść truskawkę prosto z krzaka, umyć się w misce. Fakt, że poszły spać z brudnym stopami, będą wspominać o wiele dłużej, niż ekskluzywną wycieczkę. Dla dzieci większą atrakcją jest chodzenie po mokrej trawie, zakładanie hodowli ślimaków i pilnowanie, aby ogórki dobrze rosły. Jako rodzice pragniemy pokazać dzieciom świat, dać im to czego sami nie mieliśmy, ale co my robiliśmy w dzieciństwie. Do dziś wspominam cudowne wakacje na wsi u dziadków wielu moich znajomych i kolegów zazdrościło mi, że wakacje spędzałam na wsi. Oni - którzy na wieś nie jeździli - czuli się stratni, nie wiedząc do końca, o czym mówię, ale mieli działkę, gdzie robili pączki z błota i zupy z kwiatów. Dziś wiele dzieci nie ma i tego. Zamiast tego pozują do zdjęcia podczas przejażdżki na słoniu.

Właśnie działka w rodzinnych ogrodach działkowych to miejsce gdzie w końcu możemy być wszyscy razem. Takie wakacje na działce to nie tylko świetny sposób na relaks, ale również na zapewnienie dużej dawki świeżego powietrza.

 

Mgr Małgorzata Jasińska - prezes zarządu ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu

 

 

 

Facebook