Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Wakacje na RODOS znów w cenie. W Toruniu brak wolnych działek

2020-06-23 09:21

W dobie pandemii gwałtowanie wzrosło zainteresowanie ogródkami działkowymi. W górę poszybowały też ceny. Przed pandemią działkę w Toruniu mogliśmy nabyć za kilka tysięcy. W tej chwili stawki nie schodzą poniżej 15 tys. Agór-nej granicy cenowej nie widać.

Działki rekreacyjne w ramach ROD, czyli Rodzinnych Ogródków Działkowych, popularnie nazywane RODosami (to skrót od Rodzinnych Ogródków Działkowych otoczonych siatką), przeżywają swój renesans.

- Zainteresowanie działkami znacząco się zwiększyło - mówi Blanka Łubkowska, starszy instruktor ds. ogrodnictwa z Oddziału Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. Jak mówi, przyczyną była prawdopodobnie        pandemia koronawirusa. - Ludzie nie mogli wyjeżdżać, nie mieli, gdzie spędzać czasu na łonie natury. W szczególności dotyczyło to osób, które na co dzień mieszkają w blokach - informuje Blanka Łubkowska.

Zainteresowanie działkami było tak wysokie, że sprzedawały się nawet te, na której wcześniej nikt nawet nie zwracał uwagi.

Ceny wzrosły drastycznie.

- Przed nastaniem pandemii działkę w Toruniu można było nabyć już za 5 tysięcy złotych. W tym momencie poniżej 20 tys. zł może być trudno ją nabyć - przyznaje Blanka Łubkowska z PZD.

Nawet działki ze starymi, nieco zniszczonymi altankami oraz małą liczbą nasadzeń kosztują 15 tys. złotych.

- To taka cena, poniżej której raczej nie zejdziemy - słyszymy w PZD.

 A górne widełki? - 50 tys. złotych na pewno - twierdzi Blanka Łubkowska.

Na popularnym portalu ogłoszeniowym możemy jednak znaleźć informację o 330-metrowej działce ROD za... 109 tys. złotych. Najej terenie znajduje się 35-metrowy murowany domek letniskowy, z kominkiem i dostępem do ciepłej wody, co prawdopodobnie ma wpływ na cenę.

Po prostu nie ma.

Mimo wysokich stawek ludzie chętnie działki kupują. Czy gdzieś w Toruniu zostały jeszcze wolne ogródki?

 - Nasza wiedza na temat działek jest taka, że ich po prostu nie ma. Sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Jeśli gdzieś po-jawia się ogłoszenie o działkach, to zaraz znika - twierdzi Blanka Łubkowska.

Dodaje ona, że dawniej rzadziej wybierane były chociażby ogrody w Chełmży. - Teraz dostajemy telefony, że nawet tam nie ma już dostępnych działek.

Szybko znikną.

Na portalu ogłoszeniowym znajdziemy zaledwie kilka ofert sprzedaży działek w Toruniu i okolicy, jednak większość z nich opublikowano w ostatnich dniach, więc prawdopodobnie szybko znikną. Ceny wahają się od 20 do 55 tys. złotych.

Najwięcej ofert dotyczy Rudaku. Ogródek w tej okolicy o powierzchni 300 metrów kwadratowych z murowanym domkiem to koszt 25 tys. Na działce znajdują się drzewka owocowe, jest dostęp do prądu i ubikacji, niestety nie ma wody.

Jednak na tym samym terenie znajdziemy też ogródki za 40 tys., a nawet 49 tys. złotych. Z kolei aż 55 tys. kosztuje działka na Wrzosach o powierzchni 350 metrów kwadratowych. Najej terenie zbudowano domek z altaną. Atutem działki, według ogłoszeniodawcy, jest murowany grill.

 Wszędzie poszukiwane.

 Okazuje się jednak, że lokalizacja nie ma obecnie tak wielkiego znaczenia dla kupujących.

 - Teraz wszędzie poszukuje się działek, nawet na terenach zalewowych - twierdzi Blanka Łubkowska. - Na pewno dużym zainteresowaniem cieszy się ogród położony w samym centrum Torunia przy ul. Gregorkiewicza. Ludzie często pytają o zlokalizowane na tym terenie działki, ale muszę przyznać, że tam nigdy nie było pustych ogródków, zawsze wszystkie zajęte. Mamy nawet listę oczekujących.

 Chętnie kupowane są także działki na Wrzosach, w okolicy Jaskółczej i Słowiczej, przy ul. Przybyszewskiego, a także na lewobrzeżu, na Rudaku. -Tam są skupiska ogrodów, dzięki czemu tworzy się odpowiedni dla działek mikroklimat - tłumaczy pracowniczka PZD.

Dla dzieci.

Jedną ze szczęśliwych posiadaczek ogródka działkowego w Toruniu jest pani Justyna, mama dwójki dzieci.

- Działkę rekreacyjną zakupiliśmy w tym roku. Mieści się w Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Elana" - mówi pani Justyna.

Dlaczego zdecydowała się na taki zakup? Przyznaje, że zakupiła wraz z mężem działkę, aby zyskać nowe miejsce do odpoczynku oraz swobodnej zabawy dla dzieci. Na co dzień cała rodzina mieszka w bloku.

- Tu, na działce jest cisza i spokój - cieszy się torunianka.

- W ogródkach można jeszcze spotkać typowych działkowi-czów, którzy uprawiają warzywa czy rośliny, ale młodsze pokolenie działki traktuje raczej jako miejskie odpoczynku - zauważa pani Justyna. Sama określa swoją działkę jako „kawałek wsi w mieście".

Kilka zasad.

Przypomnijmy przy okazji, że choć pobyt na działce może być prawdziwą sielanką, to nie wolno zapominać o kilku zasadach.

- Obowiązuje zakaz stałego zamieszkiwania na działkach. Nie można też tworzyć ponadnormatywnych budowli. Poza tym nie wolno na stałe utrzymywać tam zwierząt - wymienia Blanka Łubkowska.

 Co więcej, w ogródkach działkowych zakazane jest palenie ognisk.

 - To niestety często ma miejsce, ale przypominamy, że tego robić nie można - dodają w PZD. 

źródło: Nowości Dziennik Toruński

 

Facebook