Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Ustawa o ROD - moje spostrzeżenia.

2018-12-19 09:35

13 grudnia 2013 roku działkowcy osiągnęli spektakularny sukces, Sejm uchwalił Ustawę o ROD. Długi proces legislacyjny został zakończony, a jego zwieńczeniem był podpis złożony przez Prezydenta RP- 18 grudnia 2013 roku. 5 lat temu ,działkowcy byli na tyle zdeterminowani, że mimo trudności obronili tę ustawę. Walka była wyjątkowo trudna i wymagająca. Działkowcy uważali, że ta ustawa jest dobra i dlatego konsekwentnie bronili jej zapisów. Potężny wysiłek włożony przez Polski Związek Działkowców i prawników, mobilizacja społeczności działkowej, zaangażowanie i poparcie zwykłych obywateli, sprawiły, że dzień, w którym projekt ustawy stał się obowiązującym prawem, śmiało można nazwać świętem całej społeczności działkowej. Wytrwałość Związku w dążeniu do celu, któremu przez cały czas przyświecała idea obrony praw działkowców, została dostrzeżona i doceniona przez działkowców, którzy w swych listach wyrażali podziękowania, gratulowano odwagi Prezesowi Polskiego Związku Działkowców Eugeniuszowi Kondrackiemu, który konsekwentnie i skutecznie działa na rzecz działkowców.

Dla mnie jako osoby młodej, dopiero poznającej uroki działkowania, udział w ogólnopolskiej manifestacji 10 października 2013 roku, uświadomił, że działki to sens życia wielu jej uczestników, potwierdziła naszą jedność i solidarność. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Polski Związek Działkowców, w dalszej działalności powinno czerpać mądrość z dotychczasowych doświadczeń. Ogród w którym posiadam działkę ma 35 lat. Dużą jego część stanowią działkowcy, którzy brali udział w jego tworzeniu. Działka jest ich całym życiem, często jedynym miejscem w którym mogą wypocząć. Ci ludzie czują się bardzo związani z ogrodem, podobnie jak ze Związkiem. Jak się głębiej zastanowić to chyba działka daje nam więcej niż my jej, bo radości ,spokoju ,ciszy, zapachu kwitnących kwiatów, krzewów i drzew przez siebie posadzonych nie da się kupić za żadną cenę. Spędzanie czasu na działce niesie ze sobą wiele zalet. Otóż jak się okazuje bogactwo roślin- drzew, kwiatów, trawy sprzyja odprężeniu organizmu. Nie bez powodu wiele osób, które na co dzień pracują bardzo dużo, decyduje się na zakup działki rekreacyjnej, zrzeszonej w PZD. Jest to bowiem doskonałe miejsce na relaks, często bywa tak, że poza tym, że udają się na nie całe rodziny, również dołączają do nich również zwierzaki. Spędzanie czasu razem z najbliższymi sprzyja pogłębianiu relacji. Podczas gdy w ciągu tygodnia brak czasu na wspólne rozmowy, tu jest doskonała okazja do tego. Weekendowe wyprawy na działkę uczą całe rodziny tego, że konieczny jest odpoczynek, a nie tylko ciągła praca. Innymi słowy, dzięki działce rekreacyjnej każdy z członków rodziny prowadzi higieniczny tryb życia, w którym poza tym, że jest czas na wypełnianie codziennych obowiązków i na pracę, jest również czas na odpoczynek. I ta świadomość powinna być pielęgnowana.

Bezpieczeństwo to gwarantuje nam przynależność do dużej, silnej organizacji, dlatego wybieramy to co jest dobre i gwarantuje nam rozwój – Polski Związek Działkowców.

 

 

mgr Małgorzata Jasińska -Prezes ROD ”Niezapominajka” w Grudziądzu

 

 

 

 

Facebook