Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Tylko silni i zjednoczeni się rozwiniemy… Świadectwa uczestników obchodów 35-lecia działalności PZD w Zabrzu

 Wśród działkowców można spotkać osoby w każdym wieku, o różnych wizjach i piastujących różne stanowiska. Ale jedna cecha tkwi w nich nierozerwalnie – to bezgraniczna miłość do przyrody i własnych upraw, a także duma ze wspólnej pasji oraz sukcesów na rzecz swoich ROD w całym kraju. Razem tworzą potężną działkową rodzinę i wspólny front. Gdy trzeba wypoczywają i uprawiają warzywa i owoce, pracują społecznie, pozyskują środki finansowe na rozwój swoich ogrodów i od 35-lat bronią ich jak niepodległości.

Delegaci z ogrodów z całej Polski spotkali się podczas Krajowych Dni Działkowca w dniu 3 września br. w Zabrzu. O czym rozmawiali, jak wspominają swoją historię w PZD. Swoimi historiami podzielili się niektórzy z nich podczas rozmów z autorem tego materiału. 
Działkowcy czynią starania o to, aby móc spotykać się i wspólnie świętować, co roku. Dzielą się swoimi doświadczeniami i są otwarci na nowych członków PZD, jak Kazimierz Podsiadły, prezes jednego z ROD w Tychach: „Jestem działkowcem od 1978 roku. Byłem we wszystkich kadencjach zarządów. Wciągam do współpracy młodych ludzi. Chce zapewnić w ten sposób ciągłość sprawnego funkcjonowania swojego ROD. Mimo braku czasu działają z nami i pracują społecznie, wykorzystując swój czas wolny. Czasem jako starsi chcemy ich bardziej wyręczyć, bo jako emeryci dysponujemy większą jego ilością, lecz wtedy się oburzają (żartuje pan Kazimierz) i twierdzą, że wszystko  jest kwestią organizacji i planowania.” - Praktykujemy wymianę międzypokoleniową – mówi.
Uczestnicy uroczystości podkreślają także systematyczne wsparcie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców dla ogrodów i działkowców. Ewa Jaroszyńska z ROD Imielińska z Warszawy: „Jestem nową działkowiczką. Użytkuję działkę od 2 lat. Chciałabym podziękować panu Prezesowi i Krajowej Radzie. Nie możemy się podzielić bo zginiemy. Kto będzie rozmawiał z grupą emerytów z jednego ogrodu. Z milionem członków PZD plus z rodzinami politycy muszą się liczyć. Wciąż mam w pamięci zeszły rok prawdziwej batalii o altany w ROD.”- wspomina pani Ewa.
Niektórzy jak Jan Pękala, kierownik Delegatury Rejonowej w Gliwicach, na działce i w działalności na rzecz ROD spędził więcej jak połowę życia. Pan Jan wspomina z wielką radością w oczach: „Mój ogród był ogrodem zakładowym. Współzakładałem go i instalowałem z innymi działkowcami-założycielami  przyłącza energetyczne oraz grodziłem nie tylko swoją działkę, ale i cały wtedy Pracowniczy Ogród Działkowy.”
Pan Jan to działkowiec z krwi i kości, dlatego przyjechał na Krajowe Dni Działkowca do Zabrza. Mówi, że wszystko zależy od nas samych – ludzi PZD: „Chcę powiedzieć jeszcze jedno, że jedność PZD to podstawa i przyszłość ROD. Tam gdzie działkowcy dają się podzielić, to dlatego, że zarządy nie spełniają swojej roli. Tam gdzie jest ofiarność i ideowość, tam nie ma sporów, tam gdzie przypadkowość i karierowiczostwo, tam działkowców mogą wykorzystać różne nieprzychylne czynniki. Nam układa się dobrze i nie dajemy się przeciwnościom, z każdym rokiem wychodzimy umocnieni, bo w samym 2016 roku -  przeszkoliliśmy 154 nowe osoby i wciąż zgłaszają się do nas całe rodziny, ale i młodzi single.”
Widać, że wielu przyjeżdża na Krajowe Dni Działkowca by naładować akumulatory przed nowymi wyzwaniami jakie przynosi teraźniejszość i przyszłość, jak pan  Stanisław Kalisz, członek OZ Śląskiego: „Przede wszystkim szkolimy i jeździmy po nowych ogrodach z kagankiem oświaty ogrodniczej i przyrodniczej. Widzę  bardzo duże zainteresowanie młodych w nabywaniu działek. Trzeba wiedzieć, że działki są uniwersalne i ponadepokowe. Ich charakter też się zmienia, kiedyś działka służyła bardziej czemuś w rodzaju pomocy socjalnej dla rodziny, szczególnie wtedy gdy brakowało warzyw i owoców, a ludzie nie znali chemizowanych upraw i pozornie taniej żywności, której skutki spożywania rozłożone są w czasie w postaci wydatków na drogie leczenie. Może dlatego ja i moje koleżanki dzięki znakomitemu samopoczuciu i energii wciąż zdobywamy nowe nagrody od PZD – mówi z uśmiechem pan Stanisław. Ja sam myślałem, że będę statystycznym emerytem, a jestem aktywny,  jakbym miał 20 lat. Może dlatego, że współpracuję z młodymi i oni ze mną” – pyta z humorem śląski działkowiec.
Nic dziwnego, że działkowcy tak licznie przybyli na wspólne świętowanie, skoro niemal każda napotkana osoba w pełni poświęca się nie tylko rozwijaniu macierzystego ROD, ale również upowszechnia idee ogrodnictwa działkowego wśród tych, do których ona jeszcze nie dotarła.Barbara Morawska z Kielc opowiada o wspólnych sukcesach w tej materii i jako działkowiczka chce się szczególnie pochwalić działaniami promocyjnymi. „Podczas Targów Budownictwa i Ogrodnictwa mamy swoje stoisko, rozdajemy materiały. Do takiego wychodzenia z misją do nie-działkowców zainspirował nas opracowany przez Krajową Radę PZD i Pana Prezesa Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD” – opowiada.
Każdemu kto był na Krajowych Dniach Działkowca w Zabrzu udzieliła się atmosfera wzruszenia, która była spowodowana satysfakcją z dotychczasowych sukcesów i z tego, że działkowcy trwają i się rozwijają. Alfred Sieradzki z ROD „Pod Lasem” w Tychach: „Przyjechaliśmy zaprezentować swoje wieńce dożynkowe. W ramach współpracy z samorządem pozyskaliśmy środki na remonty generalne wodociągów i ogrodzenia. Jestem dziś wyjątkowo wzruszony, że mogę być w Zabrzu i z tego, że udało nam się przetrwać najtrudniejsze chwile.  Dziękuję panu prezesowi Kondrackiemu za to, że jak ojciec i anioł czuwa nad naszą wielką działkową rodziną”.
Na uroczystościach była także rodzina Jędrzejewskich z Krakowa, która za tydzień ma zaplanowane szkolenie w ROD Nowa Huta. - To co nas przyciągnęło i dlaczego jesteśmy tutaj? Uwielbiamy właśnie taki dożynkowy charakter uroczystości, a na Krajowych Dniach Działkowca zawsze są możliwości nabycia naturalnych wyrobów działkowców: miodów, przetworów warzywnych, ziół. Ludzie którzy przywieźli swoje własne i wyjątkowe przetwory z działek włożyli w to serce, być może ogromnie nam smakują te działkowe produkty. Z tego co widzimy są także wyroby z wikliny, obrazy malowane na szkle, piękne kwiaty.  Nawet to miasto Zabrze jest pełne flag PZD i widzimy, że dziś do Zabrza zmierzali nie tylko działkowcy, ale i fascynaci zdrowych wyrobów, tacy jak my – Jacek, Maja i nasza córka Emilia.
Nie sposób przytoczyć wszystkich niezwykłych świadectw starszych i młodych działkowców. Działkowcy podkreślali wielokrotnie rolę Prezesa PZD, gdyż bez jego osoby i działań PZD przestałby istnieć. Głosy działkowców świadczą o tym, że są potrzebni sobie i są potrzebni Polsce!
MB

 

Komentarze

Komentarz
Facebook