Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Teren działek zamostowych w Toruniu odzyskuje swój dawny blask

2021-05-24 12:26

W dniu 21 maja 2021 roku nastąpiło przekazanie 28 nowo powstałych działek w ROD „Koło Kani” w Toruniu ich nowym użytkownikom. Dotychczas teren, na którym powstały działki był nieużytkiem, całkowicie zaśmieconym i zachwaszczonym powstałym w skutek uprzedniej częściowej likwidacji ROD i budowy mostu gen. Elżbiety Zawackiej. Obecnie, dzięki działaniom Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD teren został uporządkowany, całkowicie oczyszczony z nagromadzonych przez lata śmieci, a także ogrodzony celem zapewnienia bezpieczeństwa nowym użytkownikom. Wkrótce ta część ogrodu zostanie podłączona do sieci wodociągowej i energetycznej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Koło Kani” w Toruniu. Wśród osób, które wyraziły chęć nabycia prawa do działki znalazły się różne pokolenia, począwszy od emerytów, osoby w średnim wieku, młodych dorosłych z małymi pociechami, a także osoby bardzo młode, które niedawno rozpoczęły swoje dorosłe życie.

W spotkaniu z nowymi działkowcami z ramienia Okręgu udział wzięli – Andrzej Ciechomski – Wiceprezes Okręgu, a także insp. ds. administracyjnych OZ PZD. Nowych działkowców na terenie ROD przywitała Prezes ROD – Teresa Podlas – Kozłowska.

Wiceprezes Okręgu Andrzej Ciechomski wraz z Prezes ROD Teresą Podlas – Kozłowską dokonali uroczystego otwarcia zrekultywowanego terenu w postaci przecięcia żółto – zielonej wstęgi zawieszonej na alei ogrodowej pomiędzy dotychczasowym terenem ROD „Koło Kani”, a nowo przyłączonym. Nowi działkowcy z chęcią i radością oglądali swoje jeszcze puste poletka snując pierwsze plany ich zagospodarowania. 

W trakcie spotkania organizacyjnego w świetlicy ROD „Koło Kani” dojrzeć można było ogromną radość wśród nowych działkowców, a także nieopisany zapał do rozpoczęcia prac na terenie działek.

Działkowcy zostali zapoznani z najważniejszymi przepisami związanymi z zagospodarowaniem działki, jednocześnie zostali poinformowani o konieczności odbycia szkolenia dla nowych działkowców, na które w najbliższym czasie zostaną zaproszeni. Sami również chętnie inicjowali rozmowę przedstawiając swoje zamiary wobec zagospodarowania działek. Jedna z młodych par, prosto ze spotkania wybrała się do marketu budowlanego celem zakupu ogrodzenia swojej działki, a także pierwszych roślin, które mają cieszyć oko w trakcie trwających na działce prac.

Zapał jest ogromny, małżeństwo, które zbliża się do wieku emerytalnego z uśmiechem na ustach poinformowało przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców o fakcie, iż 31 sierpnia 2021 roku firma budowlana rozpocznie prace polegające na stawianiu altanki ogrodowej oraz, iż następnego dnia zamierzają rozpocząć prace na terenie działki już o 5:00 rano, gdyż są niezwykle spragnieni możliwości uprawiania własnego poletka wśród miejskiego zgiełku.

Na spotkaniu było również dwóch niezwykle ważnych, stanowiących przyszłość ogrodnictwa działkowego nowych działkowców w postaci chłopców – kilkumiesięcznego niemowlęcia, oraz kilkuletniego dziecka, które z uśmiechem biegało po terenie ogrodu ciesząc się z możliwości bezpiecznego rozładowania swojej energii.

Zachowanie, jakie zaprezentowali działkowcy obrazuje, jak ważnym aspektem życia wśród społeczeństwa są Rodzinne Ogrody Działkowe oraz jak duże jest obecnie zapotrzebowanie na działki w ROD. Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD patrząc z nadzieją w przyszłość liczy, iż samorządy miast dostrzegą potrzeby mieszkańców, jak opisywane w niniejszym artykule i zdecydują o konieczności tworzenia nowych Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które spełnią potrzeby kilkuset kolejnych rodzin.

Tworzenie nowych ROD jest koniecznością celem wypełnienia treści ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku, która już na samym wstępie wyraźnie mówi:

„Doceniając pozytywną rolę ogrodnictwa działkowego, będącego dziedziną

życia społecznego, przyczyniającą się do zaspakajania socjalnych,

wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa, a zwłaszcza rodzin

z dziećmi, emerytów, rencistów i niepełnosprawnych, poprzez kształtowanie

warunków dla prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia oraz ochrony

środowiska i przyrody, uznaje się za konieczne zapewnienie dalszego istnienia

i rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, jako stałych elementów infrastruktury

gmin, które powinny być uwzględniane w procesie ich rozwoju dla dobra obecnego

i przyszłych pokoleń.”

 

Bycie świadkiem rodzenia się pasji do ogrodnictwa działkowego wśród społeczeństwa jest czymś nie do opisania, a wizja przekształcenia pustego, uporządkowanego terenu w piękne działki, przepełnione zadbaną roślinnością tworzy ciepło w sercu każdego pasjonata ogrodnictwa, tym bardziej, iż ma to miejsce w trakcie jubileuszu 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców.

 

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych OZ PZD

Facebook