Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Świdośliwa – ogrodowe bogactwo bez wysiłku

2018-11-29 09:49

Jest jednym z niewielu krzewów, który łączy tak wiele zalet użytkowych i ozdobnych – bardzo odporna na mróz, nie ma szczególnych wymagań glebowych i uprawowych, dekoracyjnie kwitnie wiosną, ma jadalne owoce o cennych właściwościach odżywczych i zdrowotnych, a jej liście efektownie przebarwiają się jesienią. Świdośliwa sprawdzi się na każdej działce, ponieważ nie osiąga bardzo dużych rozmiarów i dobrze znosi cięcie, a do tego świetnie nadaje się zarówno na naturalne szpalery lub wyższe żywopłoty, jak i na pojedynczy akcent w ogrodzie.

 

Cenniejsza od borówki amerykańskiej!

Do uprawy użytkowej (na owoce) najbardziej polecana jest świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia) i jej odmiany, np. Smoky, Success, Thiessen, Honeywood, Martin, Nelson, Northline. Dojrzewają zwykle po 25 czerwca, do połowy lipca. Zawierają dużo cukrów i mało kwasów organicznych, dużo antocyjanów oraz związków mineralnych i witaminy z grupy A, B i C.

Owoce są kuliste, przeważnie niebieskogranatowe, z nalotem, czasem purpurowe. Ich masa wynosi przeważnie 0,5-0,8 g, są o średnicy 10-15 mm.

100 gram tych owoców pozwala zaspokoić dzienne potrzeby organizmu w 70% na mangan, w 12% na żelazo, w 20% na błonnik, w 67% na biotynę (witamina H) oraz w ponad 100% na ryboflawinę (wit. B2).

Owoce świdośliwy nadają się do bezpośredniego spożycia, są słodkie i mogą konkurować pod względem smaku i ceny z owocami borówki amerykańskiej. Mimo, że mają podobny smak do borówki, są od niej zasobniejsze w składniki mineralne i mają lepsze właściwości odżywcze. W 100 g mrożonych owoców świdośliwy możemy znaleźć ok. 7 razy więcej wapnia i żelaza niż w owocach borówki amerykańskiej oraz 4 razy więcej białka i potasu. Nadają się również do przetwórstwa (produkcja dżemów, soków, lodów, deserów, win, nalewek).

Jednym z najpopularniejszych, niekłopotliwych w uprawie gatunków jest świdośliwa kanadyjska(Amelanchier lamarckii), która zwykle jest wielopniowym krzewem osiągającym wysokość około 4 m. Luźna korona tego krzewu może też osiągnąć, po wielu latach podobną szerokość. Młode liście są najpierw czerwonawe, później zielone i mają ładny, eliptyczny kształt.

Najbardziej dekoracyjne są jesienią, gdy przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor. Łączy ona z powodzeniem zalety ozdobne i użytkowe (jadalne,smaczne owoce). Świdośliwy coraz częściej stosuje się także w zieleni miejskiej – można spotkać e na osiedlach lub przy ulicach, w uprawach pojemnikowych oraz w kompozycjach z innymi roślinami.

Drobne, liczne białe kwiaty zdobią świdośliwę na przełomie kwietnia i maja, a już w czerwcu dojrzewają bardzo smaczne i soczyste, czarnopurpurowe po dojrzeniu, kuliste owoce pokryte sinawym nalotem. Warto dziś wrócić do jej uprawy (szczególnie świdośliwy olcholistnej), ponieważ dawniej świdośliwę uprawiano głównie jako krzew owocowy. Co ciekawe, owoce można suszyć, a po wysuszeniu przypominają rodzynki, dlatego świdośliwa nazywana jest drzewkiem rodzynkowym lub gołębią jagodą, ponieważ jagody są przysmakiem gołębi i innych ptaków.

 

Krzew dla leniwego działkowca-ogrodnika

Świdośliwa jest świetnym krzewem dla ogrodników, niemających czasu lub ochoty na częste pielęgnowanie roślin – niewiele jej potrzeba. Jest bardzo odporna na mróz i choroby. Należy jedynie zapewnić młodym roślinom odpowiednie nawodnienie, ponieważ mogą być wrażliwe na dłuższe okresy suszy.

Najlepiej udaje się na wilgotnych glebach, ale poradzi sobie na każdej, przeciętnej ogrodowej glebie – nie toleruje tylko gleb podmokłych. Idealnym miejscem dla świdośliwy będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste. Świdośliwy można sadzić nie tylko w ogrodach, ale też w parkach, w zieleni osiedlowej, a nawet w ogrodach naturalistycznych lub leśnych. Najlepiej kupować kilkuletnie, ukorzenione sadzonki w pojemnikach, które szybko i łatwo przyjmą się na nowym miejscu.

 

Maciej Aleksandrowicz
instruktor ds. ogrodniczych
OZ Mazowiecki PZD

 

Wykorzystano informacje z portali: e-sadownictwo.pl oraz sadowniczy.pl
Zdjęcia: pixabay.com

 
 
 
 
Facebook