Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Świadome kompostowanie

2020-11-13 12:17

Okres jesienny to czas robienia posezonowych porządków na działce oraz przygotowywanie jej na zimę. Jest to również czas, w którym działkowcy zadają sobie pytanie co zrobić z opadającymi liśćmi, gałęziami i innymi bioodpadami powstałymi podczas porządkowania terenu.

            Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby spokojnie podejść do tematu, zastanowić się i dopiero wtedy podejmować działania. W obecnych czasach bardzo mocno wzrasta świadomość ekologiczna ludzi. Jest to bardzo dobry krok ku temu, żeby swoją wiedzę wykorzystywać w praktyce, którą jest porządkowanie działki po sezonie. Największym problemem są wspomniane wyżej liście i gałęzie oraz skoszona trawa. Działkowcy zadają pytania co z tym zrobić. Odpowiedz jest bardzo prosta – KOMPOSTOWAĆ!!!

            Zalety posiadania na działce kompostownika są takie, że znika problem dotyczący utylizacji bioodpadów oraz zmniejszają się koszty wywozu śmieci z terenów ogrodów działkowych. Ogrodowe pojemniki na śmieci niepotrzebnie są zapełniane workami z trawą czy gałęziami, co mnoży koszty związane z ich wywozem, a materię tą można bezpiecznie kompostować w działkowym kompostowniku.  

            Kompostować można:

- liście z drzew i krzewów,

- opadłe i obite owoce,

- skoszoną trawę,

- drobne gałęzie,

- gałęzie pocięte rozdrabniarką (można je wykorzystać również jako ściółkę),

- bioodpady powstające w gospodarstwie domowym np. obierki z warzyw czy owoców.

Tworzący się kompost można wiosną wykorzystać jako nawóz pod rośliny ozdobne oraz warzywa. Dojrzały kompost ma ciemną barwę, jest jednorodny i ma zapach ziemi. Nie powinny znajdować się w nim żadne nierozłożone elementy. Dojrzały kompost jest źródłem próchnicy, która naturalnie występuje w wierzchniej warstwie gleby. Jest to naturalne źródło substancji odżywczych dla roślin.

Kompostowanie może odbywać się:

- w skrzyniach kompostowych, które mogą być zrobione z drewna,

- w metalowych konstrukcjach, które są trwalsze,

- w kompostownikach z tworzyw sztucznych,

- w workach przeznaczonych do kompostu,

- na podwyższonych grządkach.

Najważniejsze o czym należy pamiętać przy zakładaniu kompostownika to jego dobre usytuowania na działce, które będzie zgodne z § 42 Regulaminu ROD, który reguluje te zapisy.

mgr Blandyna Łubkowska – starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu PZD  

 

 

Facebook