Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Spełnienie dziecięcych marzeń – z wizytą w ROD „Nad Browiną” w Chełmnie

2020-07-25 16:58

Pani Marlena Domagalska użytkuje działkę nr 36 w ROD „Nad Browiną” w Chełmnie od 1986 roku. Marzenie o uprawianiu działki towarzyszyło Pani Marlenie od zawsze. 34 lata temu postanowiła je spełnić i zostać działkowcem. Jako dziecko spacerowała z rodzicami w pobliżu ogrodu i powtarzała, że kiedyś będzie miała swoją działkę w tym miejscu.

 

                Działka na przestrzeni lat, w których użytkuje ją Pani Domagalska przechodziła metamorfozy. Na początku było bardzo dużo drzew i krzewów owocowych. Rosły na niej porzeczki i agrest, trawników nie było w ogóle. Do zmiany zagospodarowania działki skłoniła Państwa Domagalskich sytuacja rodzinna. Mają czwórkę dzieci Pani Marlena postanowiła uprawiać własne warzywa dając swoim dzieciom zdrowe warzywa w przygotowywanych przez siebie posiłkach. Później, gdy dzieci trochę urosły pojawił się kawałek trawnika, ale grządki z warzywami pozostały do dnia dzisiejszego.

 

 

                Pani Marlena jest bardzo dumna ze swoich upraw. Podzieliła warzywnik na trzy części. W pierwszej uprawie Obecnie posiada na działce truskawki połączone z warzywami: dorodnymi pomidorami, buraczkami, cebulą i pietruszką. W drugiej części rosną ogórki. Natomiast w trzeciej części warzywnej znaleźć można marchewkę, fasolkę  i koperek.

 

 

Poza wspomnianymi uprawami na działce nr 36 w ROD „Nad Browiną” w Chełmnie znajduje się winogrono, które daje pyszne owoce.

 

Z uprawianych warzyw i owoców użytkowniczka działki przyrządza przetwory, które dostarczają całej rodzinie witamin przez okres zimowy. Głównym warzywem wykorzystywanym do przygotowywana przetworów są buraczki. Pani Domagalska przygotowuje je w wersji z cebulką. Następnym warzywem najbardziej lubianym przez domowników są ogórki, które zostają zakiszone. Nowością w przygotowywaniu zapraw w kuchni Pani Marleny są marynowane pomidory.

                Dbając o swoje uprawy użytkownicy działki nr 36 zbierają deszczówkę. Odstawiają ją w pojemniki pozwalając na to, aby nabrała odpowiedniej temperatury. Następnie wykorzystują ją do podlewania upraw. Pani Marlena przyznaje, że dzięki temu warzywa lepiej rosną dając większe i smaczniejsze plony. Podkreśla, że rozsądne gospodarowanie wodą jest bardzo ważne z uwagi na ochronę naturalnych zasobów wodnych.

 

tekst: Bl. Łubkowska - st. instr. ogrodnictwa

foto: K. Andryszczyk - członek OZ PZD

 

 

 

Facebook