Senioralia we Włocławku.
Senioralia we Włocławku
W dniach od 12 do 14 maja 2026 r. we Włocławku odbywały się VIII Włocławskie Senioralia. Na zaproszenie przewodniczącej Włocławskiej Rady Seniorów – Urzędu Miasta Włocławek p. Marii Pierzchały
i Prezydenta Miasta p. Krzysztofa Kukuckiego, w drugim dniu wydarzenia przygotowane zostało stoisko Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD
w ramach I Włocławskich Targów Wyrobów i Usług dla Seniorów.
Impreza odbywała się w sali widowiskowej „Browaru B”. Na przygotowanym stoisku znalazły się przetwory z owoców i warzyw , które zostały zrobione przez działkowczynie z włocławskich ROD. Prezentowane przetwory można było popróbować lub zakupić za przysłowiowego piątaka. Odwiedzający mogli częstować się miodem, dżemem z malin, czarnej porzeczki, rabarbaru oraz czereśni. Hitem było świeże ciasto z rabarbarem i chleb własnego wypieku ze smalcem
z piklami z ogórków i cukinii w zalewie octowej z curry. Nie zabrakło również degustacji soków z malin i czarnej porzeczki jak również wina
z winogron i czeremchy oraz nalewki z pigwy, malin i czarnej porzeczki.
Całe stoisko zostało przygotowane przez Prezesów Zarządów takich ROD jak: ROD „Łęg” p. Ewę Przybylską, ROD „Rybnica” p. Ewę Kaniewską, ROD „Tajemniczy ogród” p. Ewę Malinowską, ROD „Ruda II” p. Grażynę Rusicką oraz księgową OFK we Włocławku p. Elżbietę Czarniak. Swoją pomoc okazała również Przewodnicząca Komisji Rewizyjne z ROD „Lisek” p. Irena Rogozińska.
Stoisko Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD cieszyło się bardzo dużym powodzeniem, odwiedziło je wielu seniorów. Pani obsługujące stoisko odpowiadały na wiele pytań związanych z funkcjonowanie rodzinnych ogrodów działkowych, uprawą działki a także związanych z likwidacją ogrodów pod trasę S10. Podczas wydarzenia obecni mogli zapoznać się z literaturą fachową. Przybyli seniorzy zostali zapoznani
z osiągnięciami w konkursach na najładniejsza działkę i ogród na szczeblu Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD i Krajowej Rady PZD.
Na zakończenie Przewodnicząca WRS p. Maria Pierzchała wraz
z innymi członkami Rady podziękowała wszystkim wystawcom i wręczyła dyplomy i upominki. W dniu 19 maja w siedzibie Browar B Pani Grażyna Rusicka Wiceprezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD wraz p. Ewą Kaniewską członkiem Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD odebrały podziękowania i upominki.
W miejscy tym składamy ogromne podziękowania Włoclawskiej Radzie Seniorów - Urzędu miasta Włocławek za umożliwienie mam udziału w Senioraliach oraz możliwości przybliżenia znaczenia ROD w funkcjonowaniu miasta Włocławek.
Tekst i zdjęcia: G. Rusicka











