Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Romantyczny ogród pełen róż.

2020-10-05 10:33
Różom od tysiącleci poświęcano całe ogrody zwane rozariami. Można spotkać się z symboliką róży, według dawnych podań symbolizowała Boga i wszelkie cechy boskości. Jej elegancja i intrygująca forma były dowodem mistrzostwa Stwórcy, a zapach przywodził na myśl słodycz boskiej miłości. Nic więc dziwnego, że ogrody różane pojawiały się głównie w częściach modlitewnych ogrodów przyklasztornych. Szlachetne piękno, aromat to tylko początek walorów królowej kwiatów. Takie możliwości wynikały z wielkiej zmienności barw i kształtów kwiatów, pokroju i siły wzrostu. Róże to jedne z najpopularniejszych krzewów kwitnących na świecie. Królują w ogrodach, parkach, bo kwitną długo i obficie. Ich kwiaty były cenione już w starożytność, nie ma działki na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, które odwiedziłam z kamerą na których nie byłoby krzewu róży. Królowa wśród kwiatów potrafi wykazać się wyjątkową odpornością , zarówno na niekorzystne warunki, ale przede wszystkim na długość kwitnienia. Wiele razy na swojej działce widziałam kwitnące pod czapeczką z pierwszego śniegu krzewy. Wśród wielobarwnych odmian są te wysokie, rozłożyste krzewy, niskie rośliny okrywowe, malownicze pnącza, a także miniaturowe drzewa. Rożne odmiany róż i inne rośliny można zestawiać razem, pod względem barw kwiatów, ale także charakteru i siły wzrostu, pokroju, wymagań uprawowych. Silnie rosnące róże parkowe oraz pnące działkowcy sadzą pojedynczo. Krzewy róż sadzone są przy wejściu do ogrodu, altany, tworzą aleję prowadzącą do miejsca wypoczynkowego. Pomysłowość działkowców sprawia, że kompozycje z bylinami kontrastującymi swą barwą  dopełniają kompozycję w okresie obfitego kwitnienia lub w czasie gdy róże przygotowują się na jesienne kwitnienie. W trakcie spacerów można było spotkać działki, na których kwitnące krzewy róż przerywały monotonię roślin iglastych. Czerwone róże dobrze prezentują się na zielonym tle zarówno trawnika, jak i roślin iglastych. Można było spotkać efektownie zaaranżowane kąciki wypoczynkowe, otoczone pnącymi różami, które gwarantowały romantyczną atmosferę.   Zachęcam do poznania sekretów róż w ogrodzie i nie tylko, popularność tego krzewu nie gaśnie, ich symbolika też zdaje się być wieczna – róże wyrażają miłość. Jeśli nie masz w swoim ogrodzie krzewu róży, jesień to czas kiedy można posadzić ją, a w przyszłym roku cieszyć się jej urokami.  
 
 
 
Tekst i foto: Małgorzata Jasińska – Krajowy SSI; ROD „Niezapominajka” Grudziądz
Foto: Dominika Wiączek – Ogrodowy SSI; ROD „Budowlaniec” Grudziądz
 
 
 
 
 
Facebook