Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Pszczoły miodne - sprzymierzeńcy działkowców.

2018-05-06 10:17

Temat pszczół miodnych jest ostatnimi czasy, tematem coraz częściej podnoszonym w mediach ogólnokrajowych ale też i w środowiskach akademickich. Do powyższego grona, w obronie a nade wszystko rozwoju i odbudowie rodzin pszczelich, dołączają stowarzyszenia ekologiczne. Nie małą rolę odgrywa w tej sprawie Polski Związek Działkowców, który w swoich regulacjach prawnych szczegółowo opisuje zasady tworzenia pasiek w ogrodach, ale i czynnie bierze udział w propagowaniu tego typu działalności. Pszczoły są wyjątkowo pożytecznymi stworzeniami. Owady te zbierając pyłek i nektar z kwiatów, zapylają drzewa i krzewy owocowe. To właśnie dzięki ich pracy, my działkowcy możemy się cieszyć obfitymi plonami owoców. Oczywiście pod warunkiem, że opierając się o zasady symbiozy, pozwolimy pszczołom żyć i pracować. Musimy zdawać sobie sprawę, że nieodpowiedzialne stosowanie środków chemicznych, w tym nie przestrzeganie zaleceń producentów o stężeniu przygotowywanych roztworów jak również dokonywanie oprysków w godzinach oblotu pszczół, doprowadzamy do uśmiercania milionów tak pożytecznych owadów jakimi są pszczoły. Tym samym przykładamy rękę do degradacji środowiska naturalnego.

Pamiętajmy! Pszczoły dokonują oblotu, a więc zbierania pyłku  i nektaru zawsze po południu i kończą swoją pracę w terenie około godziny szesnastej. Łatwo z tego wywnioskować, że opryski powinniśmy robić w godzinach wieczornych, zresztą tak zalecają również producenci środków chemicznych stosowanych do oprysków. Nawiasem rzecz ujmując, namawiam Państwa do stosowania naturalnych preparatów zwalczających grzyby i innych intruzów na naszych działkach. Chemia, ta naturalna jest o wiele lepsza od tej sztucznej, kupowanej w sklepach.

Działkowcy ROD „Elana” w Toruniu a dokładniej rzecz ujmując działkowcy sektora ogrodu położonego w Rogówku, zainspirowani namowami zarządu swego ogrodu powołali do życia koło pszczelarzy i zbudowali własną pasiekę.  Wspaniała inicjatywa! Pszczółki pracują a działkowcy podglądają z zaciekawieniem ich rytuały i pracę, oczywiście nie przeszkadzając tym małym pracoholikom. Wśród działkowców trwają już dyskusje czy w tym roku będzie odczuwalny wzrost ilości owoców w zbiorach. Okaże się to dopiero na jesień i zapewne powrócimy do tego tematu.

Dla zainteresowanych oraz tych, którzy chcą poznać wile tajemnic pszczół polecamy poniższy link:

http://pszczoly.siudalski.pl/zwyczaje-pszczo-.html


 

autor:

Szymon Papke - prezes zarządu ROD "Elana"

 

 

 

 

 

Facebook