Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Przetwory warzywno – owocowe dumą działkowców z ROD „Magnolia” w Chełmży.

2020-07-15 10:04

 

 

 

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Magnolia” w Chełmży znajduje się działka numer 1, którą od 15 lat użytkują Państwo Irena i Andrzej Chojnaccy. Wcześniej, przez 10 lat, użytkowali działkę w innym ogrodzie, również w Chełmży. Po 10 latach postanowili zmienić ogród. Inspiracją do tego była wizyta na działce znajomych właśnie w ROD „Magnolia”. Dodatkowym atutem wybrania właśnie tego ogrodu było jego położenie. Pan Andrzej jest wędkarzem, a ROD „Magnolia” położony jest nad jeziorem.

 

 

                Nabywając prawa do użytkowania działki nr 1 w ROD „Magnolia” w Chełmży Państwo Chojnaccy stali się użytkownikami działki, która była zachwaszczona i niezagospodarowana. Włożyli wiele pracy i wysiłku w doprowadzenie działki do takiego stany, który ich satysfakcjonował. Każdy z małżonków zajmował się tym, co lubi najbardziej. Pan Andrzej zajął się modernizacją altany i dbaniem o żywopłoty, Pani Irena natomiast pracowała nad projektowaniem rabat kwiatowych i warzywnika.

 

               

                W warzywniku, który zajmuje pokaźną część działki, znajdują się zbiory, które Pani Irena bardzo ceni. Najbardziej dumna jest z ogórków, buraczków, fasolki szparagowej, marchewki, pomidorów czy szpinaku. Wszystkie te rośliny służą Pani Chojnackiej do przygotowywania zapraw. Wchodząc do małego aneksu kuchennego stworzonego w altanie zobaczyć można poustawiane słoiki z zaprawami.

 

 

 

                Pani Irena robi zaprawy zarówno z warzyw jak i z owoców. Przygotowuje dżemy, powidła, soki i kompoty. Zamarynowane jarzyny natomiast wykorzystywane są do przygotowywania zup, sałatek czy zimnych przekąsek. Dodatkowo użytkowniczka działki numer 1 w ROD „Magnolia” w Chełmży chętnie dzieli się przepisami na przepyszne marynaty z innymi działkowcami.

                Pan Andrzej pomaga małżonce w prowadzeniu upraw ogrodniczych. Myśląc o tym, aby uzyskać jak największe plony zamontował system zbierania wody deszczowej, która stojąc w beczkach ociepla się. Taką wodą podlewa warzywa i kwiaty, które w ten sposób szybciej rosną dając okazalsze plony.

 

 

 

                Państwo Chojnaccy bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat funkcjonowania Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców. W przynależności do tak dużego stowarzyszenia widzą wiele korzyści, m.in. otrzymywanie dotacji z organów wyższych wykorzystywanych na poprawę infrastruktury ogrodów czy możliwość udziału w szkoleniach dla działkowców, z których dowiadują się, jak jeszcze lepiej prowadzić uprawy na działce.

                Działka dla małżeństwa jest całym życiem. Spędzają na działce każdą wolną chwilę. Działka pozwala uciec od miejskiego zgiełku.

 

tekst: Blandyna Łubkowska - st. instruktor ogrodnictwa OZ PZD

foto: Krzysztof Andryszczyk - członek OZ PZD

 

 

 

 

Facebook