Posiedzenie Krajowego Zarządu PZD w dniu 5 listopada 2024 r.
W dniu 5 listopada obradował Krajowy Zarząd PZD. Posiedzeniu przewodniczył Prezes Związku – Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu brała również udział Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej -Maria Fojt.
Ponieważ posiedzenie Krajowego Zarządu PZD odbywało się przed ostatnim posiedzeniem Krajowej Rady PZD w tej kadencji, Krajowy Zarząd PZD przyjął projekty dokumentów, które będą procedowane podczas jej obrad tj.: Statutu PZD, proponowanych stanowisk XV Krajowego Zjazdu PZD, suplementu do sprawozdania Krajowej Rady i Krajowego Zarządu PZD za kadencję 2019-2024. Po przyjęciu ich przez Krajową Radę PZD, projekty dokumentów w zaakceptowanej treści, będą przedmiotem obrad i podejmowanych decyzji przez delegatów podczas XV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD, planowanego na 3-4 grudnia w Warszawie.
Jednym z najważniejszych tematów posiedzenia Krajowego Zarządu PZD był projekt nowelizacji Statutu PZD. Poszczególne wnioski w zakresie wprowadzenia zmian do Statutu PZD omówił wyczerpująco mecenas Tomasz Terlecki – zastępca dyrektora Biura Prawnego JK PZD. Członkowie Krajowego Zarządu przedyskutowali opracowane przez Komisję do spraw Nowelizacji Statutu PZD projekty zmian. Część z nich uznana zastała za zasadne i w tym zakresie zostaną wprowadzone do projektu nowego Statutu PZD, który po akceptacji KR PZD zostanie przedłożony pod obrady XV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. Krajowy Zarząd PZD w szczególności zaakceptował propozycje zamian dotyczące wprowadzenia jednostek rejonowych jako nowego szczebla organizacyjnego, zmniejszenia składów liczbowych organów ROD, zmian prowadzących do ułatwienia pozyskiwania środków publicznych, a także wprowadzenie obowiązku szkoleń dla nowych działkowców i wprowadzenie zapisów mających na celu usprawnienie funkcjonowania organów komisarycznych.
Kolejno KZ PZD podjął uchwałę w sprawie przyznania dotacji na inwestycje i remonty w ROD ze środków Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla następujących ROD z Okręgu Sudeckiego PZD: „ Zgoda” w Bystrzycy Kłodzkiej na odbudowę ogrodzenia, „Zdrowie” w Kamiennej na odbudowę ogrodzenia oraz dla ROD „Jarzynka” w Kamieńcu Ząbkowickim na odbudowę sieci wodociągowej. Dotację otrzymał również ROD „Rolnik” z miejscowości Przełęk z Okręgu Opolskiego PZD, również na odbudowę ogrodzenia.
Przyznane ponadto zostały dotacje: z Funduszu przeznaczonego na budowę siedzib dla zarządów ROD dla ROD „Podgórki” z miejscowości Skawina z okręgu Małopolskiego PZD oraz dotacje na inwestycje i remonty w ROD ze środków zgromadzonych na Funduszu Rozwoju KR PZD dla ROD „Wyzwolenie” z Węgorzewa (Okręg Warmińsko-Mazurski) na elektryfikację ogrodu, ROD „Nad Wisłą” w Krakowie (okręg Małopolski) na remont instalacji wodociągowej wraz z licznikami oraz dla ROD im. Płk. St. Dąbka w Redzie (Okręg Pomorski) na budowę wewnętrznej sieci wodociągowej.
Krajowy Zarząd PZD udzielił również pożyczek ze środków zgromadzonych na Funduszu Samopomocowym PZD. Pożyczki otrzymały następujące rodzinne ogrody działkowe: im. St. Gintrowskiego w Poznaniu (okręg w Poznaniu) na remont instalacji wodociągowej; „Wyzwolenie” z Węgorzewa (Okręg Warmińsko-Mazurski) na elektryfikację ogrodu, „Konwalia” w Legnicy (okręg w Legnicy) na budowę sieci wodociągowej, „Ceramik” we Włocławku (Okręg Toruńsko-Włocławski) na wymianę instalacji wodnej, „Podgórki” w Skawinie (Okręg Małopolski) na budowę siedziby zarządu ROD, „Nad Wisłą” w Krakowie (okręg Małopolski) na remont instalacji wodociągowej wraz z montażem indywidualnych liczników wody, Płk. St. Dąbka w Redzie (Okręg Pomorski) na budowę wewnętrznej sieci wodociągowej.
Joanna Jędrzejewska
Wydział Organizacyjny JK PZD