Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Podsumowanie rocznego projektu "Gosia w ogrodzie".

2021-03-02 09:33

W ubiegłym roku odwiedziłam kilka ogrodów w Grudziądzu, z których powstał cykl materiałów pod nazwą „Gosia w ogrodzie”. Działki, które odwiedziłam jako Krajowy Instruktor Społecznej Służby Instruktorskiej, nieustannie zaskakują, różnorodność jest tak duża, że tak naprawdę trudno zamknąć poszczególne z nich w jakichkolwiek ramach.

Działki nowoczesne, oparte na nowatorskich pomysłach, trendach, w których panuje niezwykła dyscyplina, ale również naturalność, swoboda. Każda działka dla użytkownika, jest tym czego szukał, to jego prywatna oaza spokoju i wypoczynku. Działkowcy z kilkuletnim stażem, prowadzą działkę troszcząc się o środowisko. Nie używają chemicznych środków ochrony , zbierają deszczówkę.

Wiele działek otoczonych jest tujami, mimo niewielkiej powierzchni uprawianych jest wiele roślin. Rabaty planowane są w taki sposób, aby różnobarwne kwiaty cieszyły swym pięknem przez cały rok. W ogrodach są również gatunki roślin, można powiedzieć ponadczasowe, uniwersalne, pasujące do każdego stylu, tu królową rabat jest róża. Na rabatach pojawiają się gatunki mało wymagające, dobrze czujące się w pełnym słońcu, trawy ozdobne, dzięki którym kompozycje roślinne wydają się lekkie i niezwykle malownicze, gdyż trawy podkreślają piękno niektórych roślin.

Działkowcy dbają również o sprzymierzeńców roślin, a wyrazem szacunku i ukłonem w ich stronę są rabaty pełne roślin miododajnych, które wabią swym zapachem i kolorem, owady będące ważną część ekosystemu. Przez pandemię wielu doceniło swoje działki, stały się dla wielu bezpiecznym azylem do wypoczynku, pracy i aktywności fizycznej.

W ogrodach coraz częściej pojawiają się rośliny, które tworzą sielski klimat, dają nie tylko owoce na pyszne konfitury, czy lecznicze nalewki, ale również kwiaty. Takie postępowanie to swoisty powrót do korzeni ,dereniówkę podawano w dworach, a owoce dzikiej róży to skarbnica witamin. Są też działki, które są namiastką lasu, z paprociami, iglakami finezyjnie przyciętymi, a także magiczne zakątki w cieniu, gdzie można się zrelaksować, obserwując ogrodową faunę i florę.

Ważnymi elementami, które są w ogrodach to różnego rodzaju dekoracje, ozdoby, tzw. mała architektura. Przeróżne dekoracje z wykorzystaniem drewna, betonu, metalu, ozdoby te nadają działce charakteru i uroku.

Młodzi działkowcy, stawiają na kąciki dla dzieci, wyposażone w różnego rodzaju zabawki dla dzieci, domki na drzewie, huśtawki, piaskownice, bo tam dzieci odpoczywają, bawią się. Wyobraźnia działkowców nie ma ograniczeń, działki są różnorodne, dopracowane co do najmniejszego detalu, funkcjonalne, a co najważniejsze są rajem dla użytkowników.

Mam nadzieję, że w roku jubileuszowym ponownie zawitam z kamerą aparatu do ogrodów grudziądzkich, aby pokazać różnorodność biologiczną i piękno ogrodów.

 

mgr Małgorzata Jasińska

Krajowy Instruktor SSI

 

Facebook