Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Okręgowy Dzień Działkowca – Toruń 2021 połączony z obchodami Jubileuszu 40 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców

2021-09-28 11:37

W dniu 24 września 2021 roku o godz. 11:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu odbył się Okręgowy Dzień Działkowca – Toruń 2021 połączony z obchodami Jubileuszu 40 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców.

Na przybyłych gości czekała gorąca kawa i herbata, a także słodki poczęstunek, aby mogli oni posilić się przed nadchodzącą uroczystością i zrelaksować się po drodze, jaką pokonali, aby świętować wspólnie ze wszystkimi działkowcami.

W obchodach udział wzięli: członkowie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej PZD, członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej, działkowcy wyróżnieni odznaczeniami, laureaci konkursów okręgowych, a także przedstawiciele zwycięskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia – Paweł Gulewski.

W trakcie całej uroczystości obecni byli przedstawiciele mediów m.in redaktor telewizji „TV Toruń”. Filmowane były wyjątkowe chwile dla wszystkich działkowców w Okręgu na potrzeby przygotowania materiału do wieczornej audycji programu „Aktualności toruńskie”. O ruchu ogrodnictwa działkowego w trakcie wywiadu opowiedzieli: Agnieszka Lewandowska – Prezes ROD „Drzewiarz” w Cierpicach, Andrzej Ciechomski – Wiceprezes Okręgu, Anna Bołądź – z-ca dyrektora biura Okręgu, a także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia – Paweł Gulewski. Materiały z obchodów dostępne pod adresami:

  1. TV TORUŃ: https://www.toruntv.pl/movie/show?id=25868 od minuty 8:30
  2. torun.pl: https://www.torun.pl/pl/dzien-dzialkowca-torun-2021

Obchody 40 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców były doskonałą okazją do nagrania audycji programu telewizji TV Toruń pn. „Rozmowa dnia”, która w całości poświęcona była ruchowi ogrodnictwa działkowego, a o jego ogromnym znaczeniu opowiadał Piotr Gadzikowski – Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD.  Materiał dostępny pod adresem: https://www.toruntv.pl/movie/show?id=25869&search=rozmowa%20dnia¶m=0&page=1

Uroczystość otworzył Pan Piotr Gadzikowski – Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD serdecznymi słowami powitania oraz prośbą o powstanie do hymnów – narodowego pn. „Mazurek Dąbrowskiego”, a także Polskiego Związku Działkowców pn. „Zielona Rzeczpospolita”. Nie każdy działkowiec do tej pory miał przyjemność uroczystego odśpiewania przepięknych słów hymnu Związkowego, dlatego też na ekranie multimedialnym wyświetlony został tekst, aby każdy z przybyłych gości mógł wziąć udział w tej wyjątkowej chwili uświadamiającej wszystkim ogromne znaczenie Polskiego Związku Działkowców.

Po inauguracji Okręgowego Dnia Działkowca nastąpiło symboliczne wręczenie chleba dożynkowego przez Starościnę i Starostę dożynek – p. Teresę Podlas – Kozłowską – skarbnika Okręgu i prezesa ROD „Koło Kani” w Toruniu, a także p. Czesława Kozikowskiego – członka Okręgowego Zarządu i honorowego prezesa ROD „Walentego Fiałka” w Chełmnie na ręce Prezesa Okręgu – p. Piotra Gadzikowskiego. W czasie wręczania chleba dożynkowego prowadząca uroczystość – Oliwia Ciechomska wyrecytowała wiersz o chlebie dożynkowym, co wprowadziło wyjątkową atmosferę w czasie tej pięknej chwili.

Po uroczystym wręczeniu chleba dożynkowego nadszedł czas na przekazanie kilku słów do zebranych uczestników uroczystości przez Prezesa Okręgu – p. Piotra Gadzikowskiego. Prezes w swoim wystąpieniu opowiedział historię ruchu ogrodnictwa w Polsce, a przede wszystkim powstania Polskiego Związku Działkowców w 1981 roku. Najpiękniejszą częścią wystąpienia było opisanie sukcesów naszego Stowarzyszenia w obliczu dawnych i dzisiejszych ataków. Prezes mówił o poczuciu wspólnoty, niesłabnącym zaufaniu do Polskiego Związku, a także wspaniałej atmosferze panującej w działkowej rodzinie.

„To wszystko jest zasługą wieloletniego Prezesa PZD – Pana mgr. inż. Eugeniusza Kondrackiego. Zadajemy sobie pytanie, gdzie i czym byłby dzisiaj Związek bez ogromu pracy, jaką włożył w utrzymanie silnej i niezależnej organizacji stojącej na straży praw i interesów wszystkich działkowców. […] Pragniemy podkreślić, że właśnie takie osobowości, których pasją jest praca dla wspólnego dobra dają poczucie zaufania i stanowią gwarancję utrzymania jedności ruchu działkowego w Polsce.”

W imieniu Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego w uroczystości wziął udział jego Zastępca – Paweł Gulewski, który w swoim zakresie obowiązków ma m. in. nadzorowanie zielenią działkową na terenie miasta Torunia. Zastępca Prezydenta odczytał przygotowany przez Prezydenta list , a także wręczył na ręce Prezesa Okręgu pamiątkowy obraz przedstawiający miasto Toruń.

Prowadząca uroczystość – Oliwia Ciechomska odczytała nadesłane przez Włodarzy Miast listy gratulacyjne. Pamiątkowe listy nadesłali: Prezydent Miasta Włocławek – Marek Wojtkowski , Burmistrz Miasta Rypin – Paweł Grzybowski , Burmistrz Miasta Brodnica – Jarosław Radacz .

Kolejnym punktem scenariusza była bardzo wyjątkowa chwila – wręczenie odznaczeń związkowych. Prezes Okręgu – p. Piotr Gadzikowski w asyście Wiceprezesów – Leszka Konefała, Andrzeja Ciechomskiego i Mieczysława Chrapińskiego wręczyli następujące odznaczenia:

  1. „Złotą Odznakę Zasłużonego Działkowca” p. Mariannie Chlebosz z ROD „Rudaczek” w Toruniu
  2. „Za Zasługi dla PZD” p. Małgorzacie Jasińskiej z ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu, p. Halinie Semeniuk z ROD „Ceramik” we Włocławku, p. Zycie Weiland z ROD „Malwa” w Grudziądzu, p. Grażynie Rusickiej z ROD „Ruda II” we Włocławku, p. Zbigniewowi Drzewieckiemu z ROD „Moniuszko” we Włocławku, a także p. Stefanowi Bronowskiemu z ROD „Lisek” we Włocławku
  3. „Srebrną Odznakę Zasłużonego Działkowca” p. Danucie Karczewskiej z ROD „Adama Mickiewicza” w Toruniu

Po wręczeniu odznaczeń związkowych nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników konkursów okręgowych: na najpiękniejszą działkę produkcyjną i rekreacyjną, najlepszy ogród działkowy roku 2021, konkurs fotograficzny pn. Chronimy organizmy pożyteczne na działce w ROD” oraz konkurs z wiedzy teoretycznej pn. Mistrz wiedzy działkowej”.

W kategorii „Wzorowa działka produkcyjna 2021” tytuł laureata otrzymała działka Państwa Danuty i Mariana Gołębiewskich z ROD „Irys” w Ciechocinku, drugie miejsce zdobyła działka Państwa Marii i Stanisława Bujalskich z ROD „Oaza” w Aleksandrowie Kujawskim, a trzecie Państwa Janiny i Grzegorza Behrendt z ROD „Koło Kani” w Toruniu.

W kategorii „Wzorowa działka rekreacyjna 2021” tytuł laureata otrzymała działka Państwa Krystyny i Ignacego Ciechomskich z ROD „Prząśniczka” w Toruniu, a także Państwa Kazimiery i Zbigniewa Moczadło z ROD „Rolnik” w Grudziądzu z uwagi na tą samą liczbę uzyskanych punktów konkursowych. Drugie miejsce zajęła działka Pani Ireny Wysockiej z ROD „Ruda II” we Włocławku, a trzecie działka Pani Anety Kręcickiej z ROD „Ruda II” we Włocławku.

Pierwsze miejsce w konkursie okręgowym i jednocześnie tytuł Rodzinny Ogród Działkowy roku 2021 zdobył Rodzinny Ogród Działkowy „Chemik” w Grudziądzu. Drugie miejsce zajął Rodzinny Ogród Działkowy „Drzewiarz” w Cierpicach.

Rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny, w którym pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie Pana Sebastiana Wiączek z ROD „Budowlaniec” w Grudziądzu, drugie miejsce otrzymało zdjęcie Pani Bożeny Szyszkowskiej z ROD „Sielanka” w Grudziądzu, a trzecie miejsce zdobyło zdjęcie Pani Haliny Semeniuk z ROD „Ceramik” we Włocławku.

Ostatnim rozstrzygniętym konkursem był konkurs teoretyczny, w którym największą wiedzą z zakresu ogrodnictwa działkowego pochwalić się może Pan Krzysztof Kempiński z ROD „Elana” w Toruniu, zdobywca pierwszego miejsca w konkursie. Drugie miejsce zajęła Pani Joanna Wątorowska z ROD „Wodnik” w Toruniu, a trzecie miejsce Pan Radosław Chmielewski z ROD „Pod Dębem” w Grudziądzu.

Nagrody w konkursach wręczał Prezes Okręgu – Piotr Gadzikowski w asyście Wiceprezesów Leszka Konefała, Andrzeja Ciechomskiego i Mieczysława Chrapińskiego.

Rozstrzygnięcie konkursów było wyjątkową chwilą dla wszystkich działkowców, pełną radości i dumy ze zwycięzców. Na dużym ekranie multimedialnym wyświetlona była prezentacja, na której podziwiać można było materiał fotograficzny ze zwycięskich działek i Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Po rozstrzygnięciu konkursów okręgowych p. Piotr Gadzikowski przedstawił kilka słów podsumowania gratulując wyróżnionym osiągnięć i zachęcając do dalszej pracy zarówno na działce, jak i na rzecz ogrodnictwa działkowego.

Z obecnych gości głos zabrała p. Małgorzata Jasińska – Przewodnicząca Kolegium Prezesów Grudziądza, która w swoim wystąpieniu kilkukrotnie podkreśliła znaczenie Polskiego Związku Działkowców w życiu każdego działkowca. Na zakończenie złożyła w imieniu wszystkich prezesów Grudziądza na ręce Prezesa Okręgu – Piotra Gadzikowskiego pamiątkowy diament z certyfikatem autentyczności , którego znaczeniem jest istota Polskiego Związku Działkowców w ogrodnictwie działkowym, iż Polski Związek Działkowców jest jak idealnie wyszlifowany diament, który ma bardzo dużą wartość dla społeczeństwa.

Po ostatnim wystąpieniu nadszedł czas na oficjalne zakończenie Okręgowego Dnia Działkowca połączonego z obchodami Jubileuszu 40 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców przez prezesa Okręgu, a także wspólne biesiadowanie przy gorącym posiłku.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani goście mieli okazję do wpisania się do pamiątkowej księgi z okazji Jubileuszu 40 - lecia Polskiego Związku Działkowców, z czego chętnie korzystali. Wpisywanie się zapoczątkował Zastępca Prezydenta Miasta Torunia - Paweł Gulewski.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego szczególnego dnia w galerii.

Fot. Paulina Klimkowska

 

 

Oliwia Ciechomska - insp. ds. administracyjnych OZ PZD

 

 

 

 

Facebook