Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Okręgowe Dni Działkowca w tle 120-lecia Ogrodnictwa działkowego.

2017-09-11 15:52
Okręgowe Dni Działkowca w tle 120-lecia Ogrodnictwa działkowego. - Galeria 3

W dniu 9 września 2017 roku, na terenie obiektu „MARINA Grudziądz” odbyły się Okręgowe Dni Działkowca „Grudziądz 2017”, połączone z obchodami jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że za początek powstania ruchu działkowego uważa się właśnie moment powstania ogrodu „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu i tenże ogród przy okazji obchodził swoje 120-te urodziny. W uroczystości wzięli udział zaproszeni przedstawiciele rodzinnych ogrodów działkowych z terenu działania Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD. Łącznie uczestników było blisko 750 osób.

Ponadto, nasze wyjątkowe święto zaszczycili swoją obecnością następujący goście:

            Marek Sikora – Wiceprezydent miasta Grudziądza

            Jarosław Najberg – Wiceprezydent miasta Włocławek

            Marek Czepek – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grudziądz

            Tomasz Szymański – Poseł na Sejm RP (PO)

            Paweł Szramka – Poseł na Sejm RP (Kukiz ’15)

            Arkadiusz Myrcha – Poseł na Sejm RP (PO)

            Oliwia Ciechomska - reprezentująca Tomasza Lenz – Posła na Sejm RP (PO)

            Józef Strzałkowski - reprezentujący Wójta Gminy Chełmża

            Franciszek Kuczka - radny Rady Miasta Chełmży reprezentujący p. Jerzego
            Czerwińskiego - Burmistrza m. Chełmży

            Jarosław Parus – Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD Kwidzyna -
            reprezentujący Okręg Pomorski PZD w Gdańsku.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów Polskiego Związku Działkowców oraz wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, a następnie hymnu PZD. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD, Pan Piotr Gadzikowski, który powitał zebranych działkowców, władze statutowe Okręgu oraz wyżej wymienionych gości z kręgów polityki oraz samorządów lokalnych. W swoim wystąpieniu prezes OZ PZD przytoczył krótki rys historyczny powstania ogrodu działkowego „Kąpiele Słoneczne” oraz opisał jego założyciela, którym był dr Jan Jalkowski. Następnie wskazał na fenomen powstania w 1981 r. - Polskiego Związku Działkowców jako samodzielnej i samorządnej organizacji oraz przypadający okres lat 80-tych gwałtowny rozwój ogrodów działkowych i ich infrastruktury, który to trwa po dzień dzisiejszy. Nie można było nie wspomnieć, że o wielkości sukcesów Polskiego Związku Działkowców może też świadczyć liczba przeciwników i ataków wymierzanych, zwłaszcza w ostatnich latach, w nasze ogrody i w sam Związek. Remedium na te ataki jest jedność i wspólne działanie ponad miliona działkowców w ramach stowarzyszenia ogrodowego PZD. Kończąc swoje wystąpienie p. Piotr Gadzikowski spuentował, że sto dwadzieścia lat historii ogrodnictwa działkowego zaczynało się od każdej pojedynczej działki i jej własnej historii. Wspólnie kontynuujemy to, co rozpoczął doktor Jalkowski i ponad wszystko nie możemy pozwolić, by ktokolwiek nas zdołał podzielić lub zasiać zwątpienie w to, że podążamy w dobrym kierunku. Takie chwile słabości miały jednak miejsce w niektórych ogrodach, gdzie działkowcy ulegli fałszywej propagandzie i zdecydowali się wyodrębnić z PZD. Dzisiaj daje się słyszeć coraz częściej i głośniej, że decyzji tej żałują, bo wszystkie obietnice okazały się być palcem na wodzie pisane, zaś w trudnych chwilach nie ma, do kogo się zwrócić o pomoc.

Parlamentarzyści oraz samorządowcy zabierający głos podczas uroczystości podkreślali, że Polski Związek Działkowców jest największą samorządną organizacją społeczną i że tylko takie stowarzyszenie, mające już 36-letnie tradycje, ma nieograniczony potencjał rozwoju, kultywując przy okazji 120-letnie tradycje idei ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Każdy z występujących wskazywał na ogromny trud działkowców w dbałości o przyrodę oraz uprawie warzyw i owoców, przyznając jednocześnie, że rodzinne ogrody działkowe są zielonymi oazami i płucami miast.

Tradycyjnie jak co roku zostały wręczone odznaczenia związkowe. Uhonorowania zasłużonych działkowców dokonywał Prezes OZ PZD – p. Piotr Gadzikowski w asyście I Wiceprezesa OZ PZD – p. Leszka Konefała. Natomiast z racji wyjątkowego jubileuszu Prezes OZ PZD wraz z Czesławem Kozikowskim wręczali okolicznościowe dyplomy z okazji 120-lecia ogrodnictwa działkowego nadane przez Prezesa PZD – p. Eugeniusza Kondrackiego. Bardzo miłym akcentem było wręczenie Prezesowi OZ PZD okolicznościowego grawertonu z  okazji Okręgowych Dni Działkowca i 120-lecia ogrodnictwa, ufundowanego przez Prezydenta Miasta Grudziądza, który również był zarazem fundatorem nagród rzeczowych w postaci narzędzi ogrodniczych przekazanych zarządom grudziądzkich rod obchodzących jubileusze powstania.

Każdy z nagrodzonych laureatów konkursów jak również uhonorowany odznaczeniem otrzymał dodatkowo kalendarz na 2018 rok wydany przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców a także zestaw upominkowy kosmetyków grudziądzkiej firmy La Rive a dzieci oprócz kosmetyków - słodycze od firmy cuierniczej  "Wisła"

Uroczystości towarzyszyła bardzo podniosła ale i radosna atmosfera, której towarzyszyła dobra muzyka w wykonaniu zespołu „Emer Band” a zwieńczeniem był koncert Chóru Męskiego „Echo” z Grudziądza. Naturalnie organizatorzy nie zapomnieli o strawie dla ciała, grochówka  kiełbasy z grilla były wspaniałe.

Poniżej przedstawiamy treść listów gratulacyjnych przesłanych do Prezesa Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD:

List Prezydenta Miasta Grudziadza

List Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD

List Prezydenta Miasta Torunia

List Okręgu Pomorskiego PZD

List Tomasza Lenz - Posła na Sejm RP

List Burmistrza Chełmży

List Starosty Toruńskiego

 

Do zobaczenia za rok.

 

Tekst: mgr inż. Anna Bołądź – z-ca dyr. biura OZ PZD

Foto: Robert Maciejewski – prezes ROD „Pod Skarpą” w Chełmnie

 

 

 

Komentarze

  • Mirosław Piechocki2017-09-11 18:59

    Wspaniała, dobrze przygotowana impreza. Wielkie słowa uznania dla organizatorów z Grudziądza oraz niezmordowanych pracowników Biura okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego w Toruniu. Gratuluję !

Komentarz
Facebook